Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки

Дiяльнiсть

 

Звіт перед громадськістю про роботу Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки

 

за 2015 рік

У 2015 році діяльність бібліотеки була спрямована на підтримання позитивного іміджу закладу, створення комфортних умов користувачам за рахунок посилення співпраці з закладами культури, освіти, медицини, творчими, громадськими організаціями, благодійними фондами, активізації інформаційної діяльності з використанням нових бібліотечних технологій, підвищення професійної компетентності персоналу. На відзначення 75-річчя від дня створення Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки у травні було проведено наукову історико-краєзнавчу конференцію на тему: „Минуле і сучасне Волині та Полісся. Бібліотеки – осередки культури, освіти, науки: шлях довжиною у 75 років”.

Було підбито підсумки VІІ обласного літературного конкурсу „Неповторність”. Численні літературно-мистецькі заходи спрямовувалися на популяризацію української та світової літератури і культури.

Підготовлено і видано: матеріали наукової історико-краєзнавчої конференції „Минуле і сучасне Волині та Полісся. Бібліотеки – осередки культури, освіти, науки: шлях довжиною у 75 років”, біобібліографічний покажчик: „Олександра Кондратович: крізь терни життя”, присвячений доробку етнографа, краєзнавця, фольклориста, знаного волинського педагога, дослідника народного мистецтва, збирачки українських народних пісень, лауреата обласної іменної премії імені Миколи Куделі, премії Камінь-Каширської райдержадміністрації імені Василя Кмецинського, буклет „Фонд рідкісних і цінних видань – перлина книжкових зібрань головної бібліотеки Волині”, „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2016 рік”, методико-бібліографічні матеріали „Останній романтик шістдесятництва” (до 75-річчя від дня народження К.Т.Шишка – українського художника і поета), „Ніл Хасевич – український митець і патріот” (до 110-річчя від дня народження Ніла Хасевича – українського художника-графіка, вояка УПА), „ Живе лиш той, хто не живе для себе, хто для інших виборює життя ” (на допомогу бібліотекам області у національно-патріотичному вихованні користувачів), статистичний збірник „Волинь бібліотечна. 2014 рік”. Підготовлено матеріали з досвіду роботи запровадження інноваційних бібліотечних послуг у бібліотеках області „Бібліотеки Волині на шляху інноваційного розвитку”.

Проведено експертно-діагностичний аналіз діяльності бібліотек 3 ЦБС. Організовано 2 обласних семінари.

Забезпечувалася реклама ресурсів і послуг, основних заходів бібліотеки.

Розвиток та збереження ресурсів бібліотеки

Значна увага надавалася формуванню бібліотечного фонду, його належному збереженню, розкриттю та використанню. У 2015 р. надійшло 7641 прим. документів, вибуло 4965 прим. На 01.01.2016 р. бібліотечний фонд становить 681920 прим., з них книг – 485546 прим. Передплачувалося 360 назв періодичних видань: 249 журналів, 111 газет, у т.ч. 15 назв періодики іноземними мовами. Між бібліотеками області розподілено літературу, яка надійшла за цільовими програмами: 2659 прим. (43 назв) – за Програмою „Українська книга”, „Щодо здійснення придбання україномовних книг для поповнення фонду публічних бібліотек” – 6710 прим. (82 назви) та 826 прим. (2 назви) – за Обласною програмою економічної підтримки книговидавничої справи в області 2012-2015 роки. Розподілено також 2290 прим. (39 назв) літератури, подарованої авторами, видавництвами, благодійними фондами та 5006 прим., 9 назв – творів місцевих авторів, виданих за межами Волині.

Удосконалювався довідково-бібліографічний апарат бібліотеки. На основі системи автоматизації ІРБІС здійснювалася наукова обробка документів. В електронний каталог книг внесено 2739 записів на нові надходження документів, всього база складає 25102 записи.

Поповнювалися електронні бази даних: періодичних видань та статей із них; назв періодичних видань, передплачених бібліотеками м. Луцька; документів іноземними мовами; нот та аудіовізуальних матеріалів; „Краєзнавство”; „Історична Волинь” (в консорціумі з Рівненською ОУНБ). Проводилася робота з організації карткових каталогів і картотек.

 

 

 

Робота із задоволення потреб користувачів у документах та інформації

Проводилося бібліотечно-бібліографічне обслуговування користувачів відповідно до їх запитів і потреб. Надавалася масова і групова інформація, зокрема, здійснене видання поточних бібліографічних списків на теми: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Реформування та розвиток агропромислового виробництва в умовах ринкової економіки” та інші (всього за 9 темами). Проведено 6 універсальних днів інформації. З вересня у відділі міського абонементу введено нові послуги для користувачів – продовження терміну користування книгами on-line та замовлення (резервування) книг через електронну адресу.

При відділі читальних залів функціонує Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади, за допомогою якого користувачі мають можливість отримати вільний доступ до джерел правової інформації (як в друкованому, так і в електронному вигляді). На базі пункту доступу громадян до інформації органів державної влади працює виїзна громадська приймальня Головного управління юстиції у Волинській області з надання безоплатної первинної правової допомоги.Виїзний прийом громадян щосереди проводять спеціалісти Головного управління юстиції у Волинській області та консультанти юридичної клініки „Ad Astra” Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки (під керівництвом координатора коаліції у сфері захисту права власності Віталія Єлова). Упродовж року забезпечувався Skype зв’язок з районами під час надання правових консультацій жителям області в рамках проекту із забезпечення безоплатної правової допомоги, що впроваджувався обласною організацією спілки юристів України (42 консультації – 211 чоловік).

Обслуговування користувачів в мережі Інтернет забезпечував Інтернет-центр бібліотеки, який надавав послуги на безкоштовній основі. Задоволено 3450 тематичних запитів. Для кращого орієнтування у всесвітній інформаційній мережі підготовлено 25 вебліографічних матеріалів. Тематика їх різноманітна: „Творець українського гімну” (до 200-річчя від дня народження М.М. Вербицького, українського композитора), „Титан” (до 540-річчя від дня народження італійського художника Мікеланджело), „Перерване життя” (до 140-річчя від дня народження О.О. Мурашка, українського художника), „Перший професор музики на Галичині” (до 150-річчя від дня народження українського композитора Д.В.Січинського), „Реформатор українського сценічного танцю” (до 110 років від дня народження П.П. Вірського, українського балетмейстера) та ін. Надавалися консультації новим користувачам та відвідувачам Інтернет-центру, користувачам Тренінг-центру в дні вільного відвідування.

Протягом року забезпечувалося проведення тренінгів та заходів у регіональному тренінговому центрі. Вагому частку тренінгової діяльності складала діяльність в рамках проектів співпраці з громадою „Школа здорового життя” (13 зустрічей з лікарями) та „Закодуй бібліотеку” – переможця конкурсу проектів з електронного урядування, які впроваджувалися у співпраці з ВОГО „Фундація розвитку громад”. Тренінг з питань нової електронної звітності (ЕСМаР) (6 тренінгів – 49 осіб). Спільно з Офісом реформ у Волинській області було проведено цикл вебінарів „Децентралізація: волинський аспект” (6). Співпрацювали з ГО „Самопоміч” (12 заходів – 135 осіб), ГО „Брейншторм” (4 заходи – 54 особи), ТзОВ „Забіяка” (3 тренінги – 39 осіб) та „Ранкова телешкола” від відомих місцевих та центральних зірок телеканалів (7 тренінгів – 134 особи). До проведення тренінгів та заходів залучалися тренери РТЦ, працівники відділу автоматизації і комп’ютерних бібліотечних технологій. Актуальним впродовж грудня були тренінги для переселенців і воїнів АТО, які проводилися фахівцями Центру зайнятості вільних людей у м. Луцьку в рамках проекту „Підтримка у працевлаштуванні внутрішньо переміщених осіб за фінансової підтримки Агенства США з міжнародного розвитку (USAID)”. Працівники відділу автоматизації і і комп’ютерних бібліотечних технологій провели 3 тренінги за модулем І „Основи комп’ютерної грамотності. Основи роботи в Інтернеті” для користувачів (17). Всього ж за звітний період проведено 39 тренінгів, 71 захід. У дні вільного доступу РТЦ відвідало 698 користувачів, їм надано 399 консультацій.

Продовжувалася робота в проекті Національної парламентської бібліотеки України ЕБ „Культура України”. Було, зокрема, проскановано та передано до публікації книгу В.Рожка „Тарас Шевченко і Волинь”.

Упродовж року забезпечувалася активна робота інформаційного центру „Вікно в Америку”, де проводилися лекції, демонструвалися американські фільми, відбувалися й інші культурні заходи, які сприяли пізнанню культури США. 4 червня ІЦ „Вікно в Америку” відвідали представники Посольства США в Україні Валентина Пашкова, директор центру інформаційних ресурсів Посольства США в Україні та Рейчел Етвуд Мендіола, які залишилися задоволеними роботою центру. Керівник ІЦ О.Пишнюк виграла ґрант на відкриття виставки фотографій „Америка очима користувача ІЦ „Вікно в Америку”, відкриття якої відбулося 2 листопада. На виставці було представлено світлини Євгена Тандури – користувача книгозбірні впродовж 20 років. Фотографії зроблені під час відвідин США у складі міжнародного екіпажу судна „Сан-Адмірал”. Ще один виграний ґрант Посольства США в Україні викликав великий резонанс у ЗМІ та у жителів міста. Це – участь у реалізації спільного ґранту для випускників програми обмінів „Вікна на велосипедах” з метою популяризації діяльності бібліотеки. У ньому взяли участь керівники американських центрів з Луцька, Полтави, Тернополя та Дніпропетровська. Інформація про це прозвучала на каналі 1+1. За звітний період у інформаційному центрі було організовано 11 книжкових виставок та 5 виставок плакатів. Було проведено ряд екскурсій для викладачів англійської мови шкіл області. Студенти вищих навчальних закладів м. Луцька мали змогу здійснити віртуальну екскурсію нашою книгозбірнею, ознайомитися з англомовним фондом центру, DVD та CD дисками з інформацією про Сполучені Штати Америки, сучасними книгами з методики викладання англійської мови, словниками та довідковою літературою. Перегляд документальних та художніх фільмів, які транслювалися щонеділі, – ще одна особливість вивчення іноземної мови в ІЦ „Вікно в Америку”. Користувачі активно відвідували „Клуб розмовної англійської мови” („English Speaking Club”),заняття якого проходили щонеділі, за участю Сема Абрамса – представника Корпусу Миру в Україні. Восени в ІЦ „Вікно в Америку” розпочав свою роботу клуб віртуальних мандрівників Америкою „US Сities Сlub”. Під час його засідань члени клубу більш детально знайомляться з американськими штатами та містами. ІЦ „Вікно в Америку” – осередок американської культури на Волині, який сприяє взаєморозумінню між Сполученими Штатами Америки та Україною та підтримується фінансово Посольством США в Україні. Так у 2015 році було отримано грант на суму 308085 гривень, завдяки чому було придбано 2 стаціонарні комп’ютери, смартдошку, фотокамеру, ксерокс, меблі, виставкові стелажі. Для керівника ІЦ „Вікно в Америку” було оплачено курси англійської мови. Окрім того, придбано книги, електронні носії та виготовлено рекламну продукцію.

На базі книгозбірні продовжувала роботу аудіобібліотека для людей з вадами зору, організована спільно з громадською організацією інвалідів „Стимул”. При відділі міського абонементу організовано дитячий куточок, який надає можливості провести час з іграшками та цікавими книжками дітям, які завітали до бібліотеки з батьками. При відділі виробничої літератури працювали клуби „Волинська бджілка” та „Чарівний клубок”.

 

Соціокультурна діяльність бібліотеки

Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки впродовж року продовжувала свій розвиток в напрямку перетворення в інформаційний простір, творчий майданчик для проведення різноманітних культурно-мистецьких заходів: літературних вечорів, зустрічей, літературних імпрез, конкурсів, вечорів пам’яті, музичних та інформаційних годин. Бібліотека, підтримуючи громадські та молодіжні ініціативи, активно співпрацювала з громадським сектором міста Луцька та Волинської області. Така співпраця сприяла проведенню засідань клубів, благодійних акцій, організації дебатів та дискусій, проведення семінарів та тренінгів. У звітному році у бібліотеці відбулося 209 масових заходів.

Правоосвітня діяльність та підвищення правової культури громадян – один з найпріоритетніших напрямків роботи нашої книгозбірні. В партнерстві з Головним територіальним управлінням юстиції у Волинській області бібліотека здійснювала інформування населення про правову та законотворчу політику держави, забезпечувала вільний доступ до джерел правової інформації. У відділі читальних залів відбулася інформаційно-правова година „Реформування системи органів юстиції” за участі Ф.В.Бендюженка, в. о. начальника Головного територіального управління юстиції у Волинській області, та М.І.Герасимика, головного спеціаліста з правоосвітньої діяльності цього ж управління. На зустрічі обговорювалися шляхи реформування органів юстиції в України. Зокрема нові підходи щодо оновлення кадрового складу, публічні конкурси на вакантні посади, акцентувалася увага на роботі системи електронних торгів арештованого майна (СЕТАМ). Було відмічено важливість співпраці Головного територіального управління юстиції у Волинській області та Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Олени Пчілки у наданні безоплатної правової допомоги населенню через послуги Пункту Доступу Громадян до інформації органів державної влади, Громадську приймальню Головного управління юстиції у Волинській області та Центру з надання безоплатної дистанційної правової допомоги жителям області. Правова година „Від декларації про державний суверенітет до Конституції України” була присвячена основним історичним віхам у становленні Української держави періоду незалежності. На заході виступили Я.Букало та Б.Мандзюк – спеціалісти відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, друкованих ЗМІ та легалізації громадських формувань управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Волинській області. У День прав людини відбулося відкриття кіноклубу Docudays UA як наслідок перемоги у спільному конкурсі Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA та Програми „Бібліоміст”. Мета проекту – засобами кіномистецтва привернути увагу українського суспільства до проблем правової освіти, сприяти розвитку відкритого діалогу про права людини та їх розумінню. Кіноклуб входить до мережі кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudays UA. Присутніми на заході були Я.Букало, спеціаліст Головного територіального управління юстиції у Волинській області, Б.Стельмах, регіональний представник Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA в Луцьку, Ю.Колтонюк, адвокат, фахівець у сфері представництв юридичних та фізичних осіб у Європейському Суді з прав людини, а також викладачі та студенти Волинського училища культури і мистецтва.

2015 рік ознаменувався низкою національно-патріотичних заходів, організованих бібліотекою. Про події буремного лютого 2014 згадували на годині пам’яті „Стояли за правду, стояли за віру, за наше майбутнє, за всю Україну!”. Серед загиблих було шестеро волинян: Іван Тарасюк, Сергій Байдовський, Едуард Гриневич, Василь Мойсей, Юрій Сидорчук та Віктор Хом’як, а двоє з них – Едуард Гриневич та Василь Мойсей були читачами нашої бібліотеки. Болем і гордістю були переповнені виступи матері Едуарда Гриневича – Світлани Іванівни, брата Василя Мойсея – священника отця Романа, дружини та сестер ще одного нашого читача Сергія Климчука, який загинув в серпні 2014 року під Хрящеватою – Світлани, Надії та Тетяни. У виступах активістів Майдану – І.Мусій та Ю.Євпак звучали спогади про трагічні сторінки Революції Гідності. Пісні та поетичні твори, присвячені пам’яті Героїв Небесної Сотні звучали у виконанні вихованців Будинку культури мікрорайону Вересневе. Презентація першої книги про українських захисників, які зі зброєю в руках відстоюють незалежність та територіальну цілісність України на Сході держави „Вклоняємось доземно українському солдату” відбулася у стінах книгозбірні. Це – перший документальний щоденник про АТО, який покликаний показати людям глибину подвигу українських військових. Книга – спільний проект творчої групи журналістів газети „Народна армія”. Гостем заходу був С.Мерчук – заступник командира взводу полку спецпризначення „Азов”. „Волинський пантеон: Схід-2014” – таку назву мала книга волинських авторів О.Дем’янюка та Г.Гулька. У науково-популярному виданні зібрано відомості про волинян, які загинули під час проведення антитерористичної операції на Сході України у 2014 році. Напередодні Дня Незалежності відбулася зустріч з українською поетесою, патріотом, активною учасницею подій на Майдані Марією Махновець (Волинською). Вперше в Луцьку була презентована її збірка „Майдан: до… і після. Живе слово нового часу”. Одночасно з друкованим виданням презентувався аудіо диск з віршами Марії Іванівни. Поезія була покладена на музичний супровід, музику до якого написав композитор Костянтин Яворський – керівник музично-постановочної частини Волинського академічного обласного театру ляльок. Музичні вітання дарували присутнім І.Бохонська – студентка Волинського державного училища культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського, дипломант та лауреат багатьох Всеукраїнських музичних конкурсів, дует „Вересняночка” у складі Т.Ліпич та О.Крамар. На заході виступили Л.Казмірчук – громадський активіст, волонтер, організатор благодійних акцій та проектів; В.Рябко, Т.Байда – громадські діячки. Презентація книги „Іловайськ” з участю автора Є.Положія відбулася в рамках його Всеукраїнського туру, до річниці трагічних подій під Іловайськом 10 серпня – 3 вересня 2014 року, що увійшли в історію під назвою „Іловайський котел”. Презентована книга одержала премію ХХІІ Форуму видавців як краща книга про війну, й увійшла в рейтинг 10 найкращих українських книг про АТО. Автор побудував свій роман на реальних подіях, і тому ця зустріч стала яскравою подією для нашої громади. Вже традиційно 1 вересня бібліотека відкриває свої двері та запрошує на Урок мужності учнів та вчителів загальноосвітніх шкіл, гімназій та інших навчальних закладів. У 2015 році – тема заходу „Україна – єдина країна”. В гості до бібліотеки завітали учні навчальних закладів міста Луцька: гімназій № 4 ім. Модеста Левицького, №14 ім. Василя Сухомлинського, Луцького НВК №9.

Популяризації документів про край, глибшому пізнанні його історії, ознайомленню з визначними постатями та особистостями нашої області сприяли заходи, проведені у бібліотеці. До 166-річчя від дня народження Олени Пчілки, української письменниці, етнографа, фольклориста, громадської діячки було проведено літературно-мистецький вечір „На спогад Шубертової серенади”. На дійстві в бібліотеці український текст серенади Шуберта виконала В.Чайка, лауреат Міжнародних конкурсів, уродженка села Журавичі Ківерцівського району. До дня вшанування пам’яті Олени Пчілки було започатковано перегляд фільмів Волинської ОДТРК про родину Косачів, зокрема, „Олена Пчілка. І я не йду вслід чийсь…”. Було презентовано нові книги В.Рожка, історика, архівіста, теолога, мистецтвознавця, краєзнавця, кандидата церковно-історичних наук: „Блаженніший митрополит Полікарп Сікорський: шлях до автокефалії”; „Ветли: минуле і сьогодення” та „Преосвященний Платон Артем’юк – архієпископ Рівненський та Крем’янецький”. На презентаціях виступили проректор Волинської православної богословської академії з навчальної роботи, кандидат богословських наук отець В.Лозовицький, кандидат історичних наук, викладач СНУ ім. Лесі Українки В.Пришляк, член Національної спілки письменників України та Національної спілки журналістів України В.Вербич, начальник архівного відділу Луцької міської ради А.Драйчан. „Я вічного неба обраниця” – під такою назвою відбулася зустріч із відомою українською письменницею Н.Гуменюк. Під час зустрічі письменниця розповіла про свій життєвий та творчий шлях, відповіла на запитання присутніх. Поетичні твори Н.Гуменюк лунали не тільки українською, а і у перeкладах польською та білоруською мовами. На поетичній імпрезі виступили перший заступник голови Національної спілки письменників України В.Шовкошитний, письменники В.Лис, В.Гей, голова ВОО НСПУ О.Потурай та інші. За участю автора, члена Національної спілки письменників України В.Ганулича, уродженця села Погіньки Ковельського району, проведено презентацію повісті-версії „Земля і слово”. Резонансною була й презентація книги сценаріїв С.Пирожка, заслуженого журналіста України під назвою „Українські душі. Телевізійні зустрічі з Євгеном Сверстюком”, приурочена до річниці смерті цієї видатної особистості. „Коли у бій ідуть слова…” – під такою назвою відбувся літературний вечір до Всесвітнього дня поезії, на якому було підбито підсумки VII обласного літературного конкурсу „Неповторність”. Вітання переможцям та учасникам звучали від членів журі К.Корецької, В.Вербича, М.Мартинюка, а також від письменників О.Потурая, П.Коробчука. 70-річчю примусового виселення етнічних українців з території Польщі була присвячена літературна зустріч з письменниками – вихідцями з Холмщини, Й.Струцюком, І.Чернецьким, М.Онуфрійчуком. Під час літературної години „Таланти, народжені древньою Холмською землею” присутні дізналися про трагічну долю українців, які зазнали долі примусових переселенців. 14 грудня держава вшановує учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. На заході „Чорнобиль не має минулого часу” були перегорнуті сторінки техногенної катастрофи. У цей день до бібліотеки завітали: Р.Кухтей, заступник голови обласного добровільного товариства „Спілка Чорнобиль”, волинські ліквідатори А.Архипов, В.Шишкевич, С.Горбач. До розмови долучився журналіст, видавець М.Богуш, який разом з Р.Кухтеєм є автором книги „Грані подвигу. Слово про волинських ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС”.

Ряд заходів проведено на відзначення ювілейних та пам’ятних дат. Цікавим та змістовним був вечір, присвячений 170-річчю від дня народження українського драматурга, режисера, театрального діяча І.Карпенка-Карого „Сцена – мій кумир, театр – священний храм для мене”. Цікаві факти про його життя і творчість присутні почули з виступу викладача української мови та літератури ВТ НУХТ Т.Степанюк. Також своїми враженнями про роботу над ролями за п’єсами І.Карпенка-Карого поділилася заслужена артистка України Л.Зеленова. Було проведено години поетичного настрою: „Поетичний всесвіт Василя Симоненка” (до 80-річчя від дня народження українського поета), котра доповнилась змістовним виступом краєзнавця, кандидата церковно-історичних наук В.Рожка та поетеси Є.Назарук, яка прочитала свою поезію, присвячену поетові, та „Формула вічної любові” до 80-річчя від дня народження Б.І.Олійника, українського поета. Спогадами про знайомство з поетом поділилися волинські письменники І.Чернецький та П.Коробчук. З нагоди дня перепоховання Великого Кобзаря проведено літературну годину „Шлях до Кобзаря”, що ознайомила присутніх з останніми днями життя поета та тернистим шляхом повернення останків на рідну землю. До 160-річчя від дня народження Л.П.Симиренка, видатного українського вченого-садівника кінця XIX – початку XX століття відбувся вечір-портрет „Сад мій квітучий”. Перед присутніми виступив письменник, заслужений журналіст України, член Ліги українських меценатів І.Корсак, який досліджує історію взаємин видатних діячів культури і науки. Під час вечора історичного портрету Джеймса Мейса – дослідника голодомору в Україні, що мав назву „Американське серце, віддане Україні”, вели розмову про цю видатну особистість, яка чимало зробила для збереження нашої історичної пам’яті. „Життя, як спалах комети Галлея” – мав назву літературний вечір, присвячений 180-річчю від дня народження Марка Твена, американського письменника. Під час імпрези демонструвалися уривки з фільму „Пригоди Тома Сойєра”. До 135-річчя від дня народження українського музиканта-фольклориста Климента Квітки було проведено літературно-музичну годину „Піснею народною натхнений”. На заході виступила В.Комзюк, завідувач Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки. Про творчість знаного фольклориста та музикознавця розповіла Н.Пушкар, український історик, музеєзнавець. Записану Климентом Квіткою з голосу Лесі Українки пісню „Ой, у полі жито” виконав студент Волинського державного училища культури і мистецтва імені Ігоря Стравінського І.Парфелюк. Музична година „І покажем, що ми, браття, козацького роду” відбулася в дні вшанування 200-річчя від дня народження автора музики гімну України Михайла Вербицького. Студенти Луцького педагогічного коледжу мали можливість переглянути відео про життя і творчість композитора. Студент 4 курсу цього коледжу Б.Карпук виконав пісню „Чого лози похилились” з вистави „Підгоряни”, музику до якої написав Михайло Вербицький. При організації літературно-музичного вечора „Обранець сцени”, ставилася мета розповісти не тільки про життя і творчість українського актора і драматурга Марка Кропивницького, але й донести до присутніх його роль у становленні українського професійного театру. Розповідь ведучої доповнювала відео-презентація, а дивом збережений голос Марка Кропивницького, який прозвучав з диску, полонив слухачів своєю майстерністю виконання поезії Тараса Шевченка. Щороку 15 березня під егідою ООН світова спільнота відзначає Всесвітній день прав споживачів. Відділ виробничої літератури провів для студентів та учнів шкіл круглий стіл „Захист прав споживачів”. Законодавчу базу по даній темі висвітлив адвокат, керівник клініки „Ad Astra” СНУ ім. Лесі Українки, Голова Асоціації юридичних клінік України В.Єлов. А начальник інспекції з питань захисту прав споживачів у Волинській області В.Горішній ознайомив слухачів з правами споживача в Україні, з причинами та способами захисту своїх прав. До відзначення 70-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 70-ї річниці завершення Другої світової війни бібліотека долучилася годиною пам’яті „Пам’ять, яка нас об’єднує”. На заході виступили діти війни, ветерани бібліотечної справи, чиє дитинство співпало з роками Другої світової війни – О.Гороть та В.Бєлоножко. Шанувальників друкованого слова запросили до подорожі найстарішим в Україні літературним виданням – журналом „Всесвіт”, якому виповнилося 90 років. Відділ читальних залів приурочив до цієї дати літературний вечір „Мандрами інтелектуального світового океану”. Про своє ставлення до журналу, його роль у формуванні їх творчості говорили В.Лис, лауреат міжнародного літературного конкурсу „Гранд Коронація слова”, О.Криштальська, поетеса, перекладач, автор перекладів з іспанської мови. Присутні мали можливість ознайомитися з книжковою виставкою „Волинські автори Всесвіту”, де були представлені найстаріші номери журналу (1961 року), які зберігаються у фондах бібліотеки. В рамках Днів польської культури „Барви Польської Осені у Луцьку” в книгозбірні організований круглий стіл „Літературні діалоги”. Помітною подією стала презентація новинок видавництва „Український пріоритет” – трилогії народного депутата України В.Шовкошитного „Кров – свята” та роману лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка В.Слапчука „Та сама курява дороги”.

У 2015 році відділом міського абонементу започатковано цикл соціокультурних заходів у Волинському обласному госпіталі для інвалідів війни. Зокрема, в його рамках проведено тематичний вечір „Я перед нею помолюся, як перед образом святим” (до Дня матері) та години поезії „Нев’янучий сад поезії Ліни Костенко” (до 85-річчя від дня народження поетеси), „Українська ціна Перемоги” (до Дня пам’яті та примирення), „Без нації немає України” (до Дня захисника України), „Десь на дні мого серця заплела дивну казку любов”. Для проведення цих заходів були залучені вокалісти студії „Лісова пісня” при Палаці учнівської молоді (керівник О.Киричук), учні Луцької ДМШ № 2 імені Ф.Шопена та співаки І.Кириченко, І.Скубій, брати Ленартовичі. Спонсорами заходів виступили благодійний фонд І.Палиці „Новий Луцьк” та фонд „Серця Волині”.

У рамках відзначення Всеукраїнського дня бібліотек бібліотека ініціювала проведення низки презентаційних заходів – велоекскурсії „Місця перебування Лесі Українки та родини Косачів у Луцьку”, акції „Бібліотечний майданчик „Читаємо разом”, проведення настільних ігор, акції „Крок до читача”, яка включала екскурсію по бібліотеці, вікторину „Чи знаєте Ви Україну?” та презентацію „30 родзинок України”. У рамках засідань клубу шанувальників художньої літератури „Літературний дивосвіт” була проведена зустріч з активними читачами бібліотеки Еділом та Ігорем Ольшевськими. Під час відеопрезентації „Домашні тварини – друзі бібліотекаря” кожен присутній зміг поділитися враженнями і розказати про свого улюбленця. Для студентів Луцького педагогічного коледжу проведено перегляд образотворчих матеріалів „Жінка і книга”.

У рамках відзначення Дня Європи ГО „Брейншторм” провела низку тренінгів та дискусій для користувачів, серію відкритих дебатів, які стосувалися різноманітних сфер життя суспільства – трудової міграції, формування лідерських якостей та інше, а СГО „Молодіжна платформа” у партнерстві з „Фондом місцевого розвитку” провели серію тренінгів програми Британської Ради з міжкультурного діалогу та соціального розвитку „Активні громадяни”. Працівники бібліотеки брали участь в акції „Луцьк читає”, яка проходила в рамках Європейського тижня мобільності „Обирай! Змінюй! Поєднуй!”.

У травні 2015 року у відділі виробничої літератури Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки відбувся семінар-практикум „Як заощадити кошти, використовуючи альтернативні джерела енергії.” Директор компанії ТзОВ „СЕТ” Р.Михальчук виступив із темою „Як заощадити кошти, використовуючи альтернативні джерела енергії”. Cемінар продовжив керівник відділу збуту компанії ТОВ „СЕТ ” Д.Занюк , який розповів, яким чином можна заощадити кошти на економії енергії та як впровадити сучасні проекти із відновлювальних джерел теплової та електричної енергії. Слухачі дізналися про те як правильно розрахувати та підібрати обладнання для кожного окремого випадку споживання енергоресурсів, обладнання яких виробників можливо придбати сьогодні в Україні. З нагоди Дня енергетика відділ виробничої літератури у партнерстві з ВОГО „Фундація розвитку громад” провели День спеціаліста „Енергозбереження – шлях до якісних змін в економіці України”. Представник ТзОВ „Українська Софтверна компанія” О.Корчук ознайомив слухачів з актуальними на сьогодні способами заощадження власних коштів з використанням альтернативної енергетики та впровадження сучасних проектів із відновлювальних джерел теплової та електричної енергії. Під час тренінгу „Ефективні продажі для торгової марки „Забіяка” (тренер В. Ткачук) були висвітлені актуальні теми з життя харчового та переробного ринку, якісна та повна інформація про стан і тенденції галузі, ринку обладнання, інгредієнтів, тари і упаковки, послуг та ін. Для внутрішньо переміщених осіб проведено тренінг „Від ідеї до створення бізнесу”, організований Центром Вільних людей та ГО Переселенці Криму та Донбасу. Тренери В.Касьяненко і А.Голощапова висвітлили і ознайомили переселенців з такими питаннями, як відповідальність підприємця, юридичні аспекти, реєстрація бізнесу, вивчення місцевого ринку, аналіз власної ідеї та ін.

Минулий рік був багатим на різноманітні цікаві імпрези. Зокрема, до дня народження Тараса Шевченка вже вдруге відбулася акція „Читаємо Кобзаря разом…”. У виконанні працівників бібліотеки і користувачів прозвучали твори великого Кобзаря. Відділ документів іноземними мовами провів флешмоб під назвою „Обійми мене, обійми мене, обійми…”, до якого долучилася молодь з інших відділів бібліотеки. Під час флешмобу роздавали нашим потенційним читачам календарі та буклети про головну книгозбірню області. У вересні розпочато безкоштовний курс англійської мови для переселенців зі Сходу та Криму. Керує цим проектом провідний бібліотекар відділу документів іноземними мовами М.Лавренюк. У рамках проекту „Діалог/Диалог”, який втілювала ініціативна група СГО „Молодіжна платформа” за підтримки програми „Active Citizens Ukraine” Британської ради, ГО „Самопоміч” та ГО „Переселенці Криму і Донбасу” у відділі читальних залів відбулася поетична імпреза „Вечір літератури Сходу: невідомі імена”. Під час заходу представники ГО „Переселенці Криму і Донбасу” презентували у формі вільного мікрофону власні творчі доробки. У партнерстві з громадськими організаціями було проведено „Ніч у бібліотеці” (Первинна профспілкова організація студентів СНУ імені Лесі Українки), культурну вечірку („Брейншторм”), акустичний вечір („Інститут волонтерства та громадської співпраці”). Під час яких звучали поезії, музичні твори, відбулися покази документальних та мультиплікаційних фільмів, екскурсії книгозбірнею, проведено майстер-класи, була надана можливість участі в різноманітних настільних іграх.

Бібліотека для багатьох творчих особистостей стала своєрідним арт-простором для втілення мистецьких та культурних проектів. У рамках проекту „Мистецький салон” була організована виставка малюнків „Квіткова феєрія” А.Корнійчук, яка не є професійним художником. Глядачі мали можливість поспілкуватися з автором і помилуватися колекцією малюнків, яку вона розпочала створювати 4 роки тому. Наступна художня виставка картин у рамках цього проекту була присвячена Дню захисника України, який вперше відзначався 14 жовтня 2015 року. Художниця О.Звягінцева звернулася до теми козацтва. Намальовані нею портрети козаків відповідали назві виставки „Будемо вільні, бо ми сильні”. Майстер-клас „Я живу у Луцьку” для дітей з вадами здоров’я провів художник, член Національної спілки художників України Віктор Швець. Організатором заходу виступив центр соціальних служб для сімей, дітей та молоді Луцької міської ради. Під час проведення майстер-класу діти були в захваті від техніки живопису художника, а він щиро ділився власними секретами відчуття тону, гами кольорів, стилю. У відділі виробничої літератури відбувся майстер-клас з бісероплетіння. Його провела майстриня з ВОГО „Рукотвори Волині” В.Солодова. Кожен присутній навчився виготовляти прикраси із бісеру, зокрема браслети.

Працівники бібліотеки ініціювали та долучалися до численних благодійних проектів, організованих громадськими активістами: плетіння сіток для військових, збір коштів та подарунків для малозабезпечених дітей, дітей-сиріт, дітей, учасників АТО та дітей ВПО. У рамках благодійної акції „Миколай про тебе не забуде!” у відділі читальних залів була організована „Фабрика Святого Миколая”. Головною метою акції було привітання дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей із малозабезпечених, багатодітних, дітей, чиї батьки перебувають у зоні проведення АТО або загинули під час АТО на Сході України. Всі бажаючі та небайдужі змогли долучитися до акції, принести або передати іграшки, солодощі, дитячі книжки, канцелярське приладдя.

У рамках акції, започаткованої Національною Парламентською бібліотекою України, „Бібліотека українського воїна” бібліотеками області зібрано 2110 прим. книг, які передані ВГО „Самооборона”, 26-ій артилерійській бригаді, бійцям Шацького району в зоні АТО, бібліотеці військової частини 1141 західного оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України м.Луцька, ВОО „Українська спілка ветеранів Афганістану”, Луцькому прикордонному гарнізону, координаційному волонтерському центру ГО „Майдан – Любешів”, 44-ій окремій артилерійській бригаді, 1-ій Волинській ОМБ, Нововолинському центру допомоги військовослужбовцям та волонтерам для передачі воїнам АТО.

На 2015 рік у відділах бібліотеки було заплановано 147 книжкових виставок, організовано 169. Чимало з них увійшли до циклів виставок „Історичний календар”, „Літературний календар”, „Правова свідомість і правова культура”. У практику роботи ввійшло проведення презентацій книжкових виставок, які завжди були одним з дієвих форм розкриття інформаційних ресурсів бібліотеки та популяризації читання. Презентації були присвячені 55-річчю від дня народження українського письменника, перекладача, есеїста, віце-президента Асоціації українських письменників Юрія Андруховича „Письменницький код Юрія Андруховича”, 1000-літтю з часу успіння великого київського князя, засновника столичного міста Волині Володимира „Володимир Великий – Воїн, Розбудовник, Спаситель України!”. 17 липня під час відкриття креативного простору „Озерний вітер” на території садиби родини Покальчуків презентувалася виставка „Колекція книг Юрія Покальчука у фондах головної бібліотеки Волині”. 23 серпня працівники відділу виробничої літератури разом з Братством бджолярів землі Волинської „Ройовий стан” взяли участь у заходах, присвячених Дню міста – це святкова торгівля, дегустація медів і нагородження переможців. Працівники відділу організували і презентували на Театральному майдані книжкову виставку „Цей дивовижний бджолиний світ”. Під час урочистостей з нагоди Дня захисника України у Волинському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені Т. Г. Шевченка працівники відділу читальних залів презентували книжкову виставку „Сила нескорених”.

Правова культура суспільства – невід'ємна частина загальної культури, що становить систему духовних і матеріальних цінностей. Побудова демократичної, правової держави та громадянського суспільства неможлива без підвищення рівня правової свідомості та правової культури населення. На виконання обласної програми правової освіти населення на 2012-2016 роки у звітному році підготовлено ряд книжкових виставок, присвячених визначним подіям, датам в житті суспільства, професійним святам в галузі юриспруденції, законотворчим процесам в державі, що сприяло всебічній поінформованості громадян та підвищенню правової свідомості та культури населення. Це – „Світ дитинства, захищений правом”, „Соціальне сирітство в Україні”, „Конституція України: політико-правові виклики”, „Торгівля людьми: шляхи подолання та протидії”, „За європейську демократію через права людини”. Цикл книжкових виставок „Історична правда” систематично ознайомлював користувачів з доленосними віхами нашої історії. „Випробування голодом: злочин влади – трагедія народу” (День пам’яті жертв голодоморів), „Їм сили дала Холмська земля” (до 70-річчя примусового виселення етнічних українців з території Польщі), „Хрещення Київської Русі – духовний стержень української нації”, „Політичні репресії як наслідок бездержавності” (до Дня пам’яті жертв політичних репресій). Героїко-патріотична тематика знайшла своє відображення в тематичних експозиціях таких як „Територія нескорених” (21 листопада – День Свободи і Гідності), „На захисті єдиної країни”, „Ціна незалежності, свободи та єдності”, „Ангели милосердя” (5 грудня – Міжнародний день волонтерів), „Неоголошена війна. Щоденник пам’яті” та ін. Екологічна культура – складова частина світової культури, якій властиве глибоке і загальне усвідомлення важливості сучасних екологічних проблем у житті і майбутньому розвитку людства.

Метою екологічної культури виховання є формування системи наукових знань, поглядів, переконань, які закладають основи відповідального ставлення до навколишнього природного середовища. З метою популяризації екологічної культури населення, раціонального використання природних ресурсів, соціально-правових аспектів природокористування у відділі читальних залів були організовані виставки літератури „Екологічні проблеми в сучасному світі й Україні”, „Природа і людина: єдність чи протистояння”. Цикл книжкових експозицій був присвячений охороні здоров’я та здоровому способу життю: „Здоров’я та імунна система”, „Туберкульоз – у зоні особливої уваги”, „Згубні звички як фактор ризику”, „Збереження здоров’я нації – інвестиції в майбутнє держави” та ін.

Протягом року було організовано ряд виставок краєзнавчої тематики, серед них: „Між зорями, як між маками, немов золота роса…” (до 65-річчя від дня народження Н.П.Гуменюк, української письменниці, заслуженого журналіста України), „Дослідник Волині, фольклорист Климент Квітка” (до 135-річчя від дня народження українського фольклориста), „Улас Самчук: Пишаюся тим, що я українець” (до 110-річчя від дня народження українського письменника, громадського та політичного діяча), „Богдан Колосок – визначний дослідник архітектурної спадщини Волині” (до 75-річчя від дня народження Б.В.Колоска, українського архітектора, пам’яткознавця), „Кость Шишко: місія подвижника” (до 75-річчя від дня народження українського художника і поета), „Бібліотека – море книг. Бібліотека – храм науки... Переступайте наш поріг. Беріть скарби нетлінні в руки!” (до 75-річчя від дня створення Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки) У Народному домі „Просвіта” було представлено книжкову виставку, присвячену українському композитору Віктору Герасимчуку „Віктор Герасимчук: все життя із музикою в серці”, під час творчого вечора митця.

 

Наукова діяльність

У травні відбулася конференція, присвячена 75-річчю від дня створення Волинської ДОУНБ ім. Олени Пчілки. Завідувач відділу краєзнавчої роботи А.А.Понагайба підготувала наукове повідомлення для п’ятої Міжнародної конференції у Києві „Православ’я в Україні” на тему: „Постать Митрополита Іларіона (в миру професора Івана Огієнка) у документах Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки”.

Узагальнено матеріали дослідження про впровадження нових інформаційних технологій у бібліотеках Волинської області, вивчення читацького попиту на книги, які були направлені до публічних бібліотек області в рамках централізованого придбання україномовної літератури для поповнення фондів публічних бібліотек та книг, виданих за державною програмою „Українська книга”. Взяли участь у всеукраїнському дослідженні „Читацькі запити на літературу з питань мистецтва та стан їх задоволення в бібліотеках України”. Мета якого – вивчення читацького попиту на літературу мистецтвознавчої тематики та стану його задоволення в публічних бібліотеках України. Під час дослідження проведено анкетування користувачів бібліотеки (150), підготовлено список видань з питань мистецтва за 2013-2015рр, на які користувачі отримали відмови та узагальнено таблиці „Надходження документів з питань мистецтва до бібліотечного фонду”. Дослідження проводилося Одеською національною науковою бібліотекою імені М.Горького спільно з Державним спеціалізованим видавництвом „Мистецтво” відповідно до плану роботи Міністерства культури України.

 

Бібліотека – науково-методичний центр

Працівники бібліотеки взяли участь у підготовці питання на розгляд колегії управління культури облдержадміністрації „Про підсумки роботи закладів культури і мистецтва області у 2014 році та завдання щодо розвитку галузі в 2015 році”. Також на розгляд колегії подано матеріали про наслідки експертно-діагностичного аналізу діяльності бібліотек Старовижівського, Любешівського, Ратнівського районів. Здійснювався моніторинг стану забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією, інформація один раз у квартал та у півріччя надавалася управлінню культури облдержадміністрації. Проведено експертно-діагностичний аналіз діяльності бібліотек Старовижівської, Любешівської, Ратнівської районних централізованих бібліотечних систем. Здійснено виїзди з метою перевірки виконання завдань і пропозицій експертно-діагностичного аналізу діяльності бібліотек Маневицького, Шацького, Рожищенського районів. Організовувалися виїзди з метою підготовки бази проведення обласних семінарів директорів та завідувачів відділів обслуговування у бібліотеки Рожищенської, Локачинської та Луцької районних ЦБС. Директор бібліотеки брала участь у підсумковій нараді працівників культури Ковельського району. Працівники науково-методичного відділу приймали річні статистичні звіти бібліотек області сфери управління Міністерства культури України за формами 6-нк, 80-а-рвк, готували зведені форми для Міністерства, обласного управління статистики та Національної парламентської бібліотеки України. Проведений аналіз звітів бібліотек області у ЕСМаР – електронній системі моніторингу базової мережі публічних бібліотек України, оскільки у 2015 році стартував проект програми „Бібліоміст” у партнерстві з Міністерством культури України – впровадження електронної системи моніторингу мережі публічних бібліотек України (ЕСМаР).

Для вдосконалення фахової майстерності бібліотечних працівників Волині, поширення кращого досвіду роботи проведено 2 обласні семінари. Обласний семінар директорів районних (міських) централізованих бібліотечних систем на тему: „Ефективне управління бібліотекою в сучасному вимірі” відбувся на базі Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки та Рожищенської районної ЦБС; а обласний семінар завідувачів відділів обслуговування центральних районних (міських) бібліотек на тему: „Потенціал сучасної бібліотеки, як основний чинник у співпраці „користувач – бібліотекар” (на базі Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки, Локачинської та Луцької районних ЦБС). З метою підвищення фахового рівня на базі бібліотеки відбувся практикум новопризначеного бібліографа Шацької центральної районної бібліотеки. У травні на базі бібліотеки відбувся семінар для бібліотекарів публічних та освітянських бібліотек в рамках шведсько-українського проекту зі створення дейзі-бібліотеки „Сучасні інформаційні системи для українських користувачів з вадами зору”. Семінар провели викладачі академії „Свефі” (Швеція) – Олексій Усов, Матті Яткола та виконавчий директор Львівської обласної організації „Українська спілка інвалідів – УСІ” – Оксана Потимко. Учасниками семінару були також представники Волинського осередку УТОС та Луцької міської громадської організації інвалідів по зору „Стимул”. З 2 по 12 березня проходили тренінги впровадження електронної системи моніторингу мережі публічних бібліотек України (ЕСМаР). До участі запрошені представники відділів культури райдержадміністрацій області, директори та методисти центральних районних (міських) бібліотек. Під час тренінгу набуто вміння створення власних електронних адрес; консолідації статистики за допомогою фільтрів; експортування звітів бібліотек в Excel для більш глибинного аналізу; розсилки масових повідомлень на електронну пошту; створення та редагування даних користувача; автоматичного створення звіту за формою 6-НК. На практиці кожен учасник мав змогу заповнити звіт своєї бібліотеки, що дало можливість детальніше ознайомитися із системою. 22-23 квітня для бібліотекарів області було проведено тренінг з запровадження програмного продукту для використання в бібліотеках, який називається Data Giraffe (Дата Жирафа), розробленого Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) у рамках програми „Глобальні бібліотеки” за підтримки Фундації Білла та Мелінди Гейтc. У практику роботи для підвищення професійної компетентності бібліотечних працівників увійшло проведення вебінарів, надання онлайн консультацій. Зокрема питанню функціонування бібліотек після реформи децентралізації було присвячене онлайн спілкування директора Л.А.Стасюк під час методичного дня працівників бібліотек Ківерцівської ЦБС. Заступник директора з наукової роботи, тренер РТЦ – Є.О.Євтушок надала онлайн-консультацію „Інновації у бібліотеці – вимога часу” для учасників дня професійного спілкування працівників публічних бібліотек та бібліотек інших систем і відомств міста Нововолинська. Вебінар для бібліотекарів області, присвячений електронному листуванню, провела заступник директора з питань інформатизації, координатор РТЦ Н.В.Рибачук. Працівниками науково-методичного відділу проведено цикл вебінарів з адвокаційної діяльності: „Планування кампанії з адвокації”, „Адвокація для бібліотек”, „Як провести кампанію з адвокації”. Вебінар для бібліотечних працівників області на тему „Інформаційні ресурси інтернету в роботі бібліотек” відбувався з використанням програми Lynk, наданою безкоштовно для проведення онлайн-зустрічей. Під час вебінару „План як інструмент дієвості публічної бібліотеки” для бібліотечних працівників Волині було запропоновано консультацію про основні завдання та напрямки планування роботи бібліотек на 2016 рік. За окремим планом працював тренінговий центр. Усього за звітний період для бібліотекарів області проведено 29 тренінгів (437 учасників), 2 дистанційних навчання.

За підтримки управління культури облдержадміністрації, Волинського обласного відділення української бібліотечної асоціації проведений обласний огляд-конкурс публічних бібліотек на кращу організацію роботи бібліотечних веб-ресурсів „Бібліотеки Волині у Всесвітній мережі”. Конкурс організовувався з метою утвердження сучасної книгозбірні як комунікаційного центру. 25 листопада відбулося підбиття підсумків огляду-конкурсу. На розгляд обласної конкурсної комісії надійшло 45 заявок від бібліотек-учасниць. Журі визначило переможців. У номінації „Кращий веб-сайт центральної районної, міської бібліотеки” перше місце виборола Ковельська ЦРБ, друге місце –Ківерцівська ЦРБ. У номінації „Кращий блог центральної районної, міської бібліотеки” перемогу отримала Нововолинська центральна міська бібліотека. У номінації „Кращий блог міської бібліотеки-філії для дорослих” перемогла Луцька міська ЦБС за блог „Час читати” бібліотеки-філії №6. У номінації „Кращий блог сільської бібліотеки-філії” перемогла бібліотека-філія с. Пульмо Шацької районної ЦБС. У номінації „Кращий ресурс районної бібліотеки для дітей” перемогу отримала Маневицька районна бібліотека для дітей за блог „Бажаєш бути успішним – читай”. У номінації „Кращий блог міської бібліотеки для дітей” перемогу здобув блог „Всезнайко” Володимир-Волинської міської бібліотеки для дітей.

Інформаційне забезпечення галузі культури і мистецтва

Здійснювалося інформаційне обслуговування керівників і спеціалістів управління культури та управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації. Фактографічна інформація надавалася щотижня за темою „Критичні матеріали у всеукраїнській та місцевій пресі та інтернет-мережі про діяльність закладів культури та мистецтва Волині”. Для управління культури щотижня проводився моніторинг друкованих ЗМІ на наявність у них матеріалів критичного характеру про галузь культури і мистецтва, місцевих органів влади галузі. Щомісячно інформцентру з питань культури та мистецтва Національної парламентської бібліотеки України надсилалася інформація про події культурного життя області.

Видавнича діяльність бібліотеки

У 2015 році бібліотекою підготовлено і видано спільно з Волинським краєзнавчим музеєм „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2016 рік”, матеріали наукової історико-краєзнавчої конференції на тему: „Минуле і сучасне Волині та Полісся. Бібліотеки – осередки культури, освіти, науки: шлях довжиною у 75 років”, присвяченої 75-річчю від дня створення Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки буклет „Фонд рідкісних і цінних видань – перлина книжкових зібрань головної бібліотеки Волині”, біобібліографічний покажчик „Олександра Кондратович: крізь терни життя”, присвячений краєзнавцю, етнографу, фольклористу, знаному волинському педагогу, досліднику народного мистецтва, збирачці українських народних пісень, лауреату обласної премії імені Миколи Куделі, імені Василя Кмецинського та Почесному краєзнавцю України. На допомогу бібліотекам області розроблено методико-бібліографічні матеріали: „Останній романтик шістдесятництва” (до 75-річчя від дня народження К.Т.Шишка – українського художника і поета), „Ніл Хасевич – український митець і патріот” (до 110-річчя від дня народження Ніла Хасевича – українського художника-графіка, вояка УПА), „ Живе лиш той, хто не живе для себе, хто для інших виборює життя ” (на допомогу бібліотекам області у національно-патріотичному вихованні користувачів). Видано статистичний збірник „Волинь бібліотечна. 2014 рік”. Підготовлено матеріали з досвіду роботи запровадження інноваційних бібліотечних послуг у бібліотеках області „Бібліотеки Волині на шляху інноваційного розвитку”.

Менеджмент. Маркетинг

Проводилися виробничі наради колективу за підсумками роботи у 2014 році та І, ІІ, ІІІ кварталах 2015 року. На оперативних нарадах завідувачів відділів обговорювалися питання виконання планів роботи, вирішення поточних виробничих завдань, зміцнення трудової і виконавської дисципліни. З січня відбулося переведення сектору обліку до структури відділу міського абонементу.

 

Господарське утримання бібліотеки

Закінчено ремонтні роботи з реконструкції балконів, замінено 4 дерев’яних вікна на металопластикові. Постійно здійснювалося придбання канцтоварів, комплектуючих деталей для комп’ютерної техніки, ламп денного світла, мастики для утримання в належному стані підлоги приміщення бібліотеки, а також ремонт ксероксів, заправка картриджів. Протягом опалювального сезону забезпечувалася робота модульної котельні.

 

 

 

 

Директор Л.А.Стасюк


 

Директор Л.А.Стасюк

 

Звіт перед громадськістю про роботу Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки

 за 2014 рік

У 2014 році діяльність бібліотеки була спрямована на підтримання позитивного іміджу закладу, створення комфортних умов користувачам за рахунок посилення співпраці з закладами культури, освіти, медицини, творчими, громадськими організаціями, благодійними фондами, активізації інформаційної діяльності з використанням нових бібліотечних технологій, підвищення професійної компетентності персоналу.

Було оголошено старт VІІ обласного літературного конкурсу „Неповторність”. Численні літературно-мистецькі заходи спрямовувалися на популяризацію української та світової літератури і культури.

Підготовлено і видано біобібліографічні покажчики: „Петро Мах: „Душею журавлію до Волині”, присвячений українському письменнику, почесному громадянину міста та „Григорій Гуртовий”, присвячений доробку історика, краєзнавця, заслуженого працівника культури України, а також випуск серійного видання „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2015 рік”, інформаційно-аналітичний огляд „Волинь бібліотечна. 2013 рік”, методико-бібліографічні матеріали, присвячені ювілеям Миколи Куделі, Михайла та Миколи Косачів, Дмитра Іващенка, 25-річчю виведення військ з Афганістану, 75-річчю утворення Волинської області. Узагальнено досвід роботи бібліотек-учасниць огляду-конкурсу сільських бібліотек „Успішна бібліотека – успішна громада”.

Проведено експертно-діагностичний аналіз діяльності бібліотек 3 ЦБС. Організовано 3 обласних семінари, засідання школи молодого бібліотекаря на тему: „Професіоналізм + креативність = сучасна бібліотека”.

Забезпечувалася реклама ресурсів і послуг, основних заходів бібліотеки.

 

Розвиток та збереження ресурсів бібліотеки

Значна увага надавалася формуванню бібліотечного фонду, його належному збереженню, розкриттю та використанню. У 2014 р. надійшло 8388 прим. документів, вибуло 2216 прим.

На 01.01.2015 р. бібліотечний фонд становить 679244 прим., з них книг – 483698 прим. Передплачувалося 430 назв періодичних видань: 301 журнал, 129 газет, у т.ч. 34 назви періодики іноземними мовами.

Між бібліотеками області розподілено літературу, яка надійшла за цільовими програмами: 11796 прим. (101 назва) – за Програмою „Українська книга”, 7894 прим. (19 назв) – за Обласною програмою економічної підтримки книговидавничої справи в області 2012-2015 роки. Розподілено також 3639 прим. (69 назв) літератури, подарованої авторами, видавництвами, благодійними фондами та 5486 прим. (назв) – творів місцевих авторів, виданих за межами Волині.

Удосконалювався довідково-бібліографічний апарат бібліотеки. На основі системи автоматизації ІРБІС здійснювалася наукова обробка документів. В електронний каталог книг внесено 2373 записи на нові надходження документів, всього база складає 22363 записи.

Поповнювалися електронні бази даних: періодичних видань та статей із них; назв періодичних видань, передплачених бібліотеками м. Луцька; документів іноземними мовами; нот та аудіовізуальних матеріалів; „Краєзнавство”; „Історична Волинь” (в консорціумі з Рівненською ОУНБ). Проводилася робота з організації карткових каталогів і картотек.

 

Робота із задоволення потреб користувачів

у документах та інформації

Проводилося бібліотечно-бібліографічне обслуговування користувачів відповідно до їх запитів і потреб. Порівнюючи з попереднім роком, зросла кількість обслужених користувачів (з 35051 до 35073). Збільшилося число видач документів (з 702068 до 703214).

Надавалася масова і групова інформація, зокрема, здійснене видання поточних бібліографічних списків на теми: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Реформування та розвиток агропромислового виробництва в умовах ринкової економіки” та інші (всього за 9 темами). Проведено 6 універсальних днів інформації.

При відділі читальних залів функціонує Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади, за допомогою якого користувачі мають можливість отримати вільний доступ до джерел правової інформації (як в друкованому, так і в електронному вигляді). На базі пункту доступу громадян до інформації органів державної влади працює виїзна громадська приймальня Головного управління юстиції у Волинській області з надання безоплатної первинної правової допомоги.Виїзний прийом громадян щосереди проводять спеціалісти Головного управління юстиції у Волинській області та консультанти юридичної клініки „Ad Astra” Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки (під керівництвом координатора коаліції у сфері захисту права власності Віталія Єлова).

Обслуговування користувачів в мережі Інтернет забезпечував Інтернет-центр бібліотеки, створений за сприяння Посольства США в Україні. Протягом року центр надавав послуги на безкоштовній основі. Задоволено 2998 тематичних запитів. Для кращого орієнтування у всесвітній інформаційній мережі підготовлено 30 вебліографічних матеріалів. Тематика їх різноманітна: „Реформатор сцени” (до 140-річчя від дня народження режисера В.Е.Мейєрхольда), „Живописна музика митця” (до 130-річчя від дня народження українського художника О.О. Шовкуненка), „Сюрреалізм – це я!” (до 110-річчя від дня народження іспанського художника С.Далі),), „Некоронований король музики” (до 150-річчя від дня народження німецького композитора Ріхарда Штрауса), „Імпресіонізм в мережі: Едгар Дега” (до 180-річчя від дня народження французького художника), „Багатообразний світ художника” (до 170-річчя від дня народження художника Іллі Рєпіна), „Я малюю речі, як вони є. Я не коментую. Я роблю запис…” (до 150-річчя від дня народження французького художника Анрі Тулуз-Лотрека) , „Художник – ілюстратор” (до 150-річчя від дня народження українського художника Михайла Дерегуса) та ін. Надавалися консультації новим користувачам та відвідувачам Інтернет-центру, користувачам Тренінг-центру в дні вільного відвідування.

Бібліотека спільно з ГО „Фундація розвитку громад” впроваджувала проекти „Публічні бібліотеки – мости до е-урядування: модель електронного суспільства”; „Здорова нація – здорове майбутнє”.Один з тренінгів по впровадженню в бібліотеках вільного доступу до інструментів електронного урядування провела адвокат, керівник ВОГО „Центру правової допомоги” Олена Матвійчук – координатор програми „Створення системи безоплатної правової допомоги он-лайн через бібліотеки, які мають доступ до Інтернету”. У рамках проекту Олена Матвійчук практично демонструвала надання юридичних консультацій через сайт „Правовий простір”. Впродовж жовтня-листопада 2014р. проводилися тренінги для ВПО (внутрішньо-переміщених осіб) в рамках ініціативи Міністерства культури України „Бібліотеки як центри підтримки громади в умовах воєнної загрози: робота з внутрішньо-переміщеними особами”, а також заходи для переселенців (майстер-класи, презентації книг, тощо). Ініціатива була підтримана Юлією Вусенко – головою благодійного фонду „Карітас-Волинь”. Для дітей учасників АТО та дітей з сімей вимушених переселенців відбувся майстер-клас з розмальовування дерев’яної іграшки. Народний умілець Андрій Бондарук ознайомив присутніх з історію української традиційної дерев’яної іграшки, а також вручив всім дітям дерев’яні заготовки для розмальовування. Продовжувалася робота в проекті ДЗ „Національна парламентська бібліотека України” ЕБ „Культура України”. Було, зокрема, проскановано та передано до публікації книгу Теодоровича Н. Волынская духовная семинария (1901 р.).

Забезпечувалася активна робота інформаційного центру „Вікно в Америку”. Протягом року тут проводилися лекції, демонструвалися американські фільми, відбувалися й інші культурні заходи, які сприяли пізнанню культури США. ІЦ „Вікно в Америку”є осередком американської культури на Волині, сприяє взаєморозумінню між Сполученими Штатами Америки та Україною, підтримується фінансово посольством США в Україні. Так у 2013 році було отримано перший транш гранту на суму 8,050 $ США, у 2014 – другий транш цього гранту на суму– 7,100 $ США. Завдяки цим двом траншам було придбано 2 комп’ютери, плазмовий телевізор, книжкову шафу, дитячий куточок, килими на підлогу, настільні лампи на комп’ютерні столи, пристрій для рахування кроків, дошка – фліпчарт, рекламна продукція. Окрім того, оновлено інтер’єр у відділі документів іноземними мовами, зокрема – придбано кафедру, килим на підлогу й оновлено дві стіни. Закуплено 313 прим. книг, аудіопідручників, плакатів на загальну суму 1200 $ США.

На базі книгозбірні продовжувала роботу аудіобібліотека для людей з вадами зору, організована спільно з громадською організацією інвалідів „Стимул”.

 

Соціокультурна діяльність бібліотеки

Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки є інформаційним простором, творчим майданчиком для проведення різноманітних культурно-мистецьких заходів: літературних вечорів, зустрічей, імпрез, конкурсів, вечорів пам’яті, музичних та інформаційних годин. У 2014 році у бібліотеці відбулося 127 масових заходів.

До Дня Соборності та Свободи України у відділі читальних залів відбулася презентація серій „Бронебійна публіцистика” та „Підривна література” проекту „Бібліотеки газети „День” „Україна Incognita”. Своїми враженнями від газети „День”, як постійна читачка, поділилася заступник голови правління благодійного фонду „Фонд Ігоря Палиці – Новий Луцьк” Ірина Костанкевич. Адже завдяки спонсорській допомозі фонду, бібліотека отримала серію „Бронебійна публіцистика” Бібліотеки газети „День” „Україна – Incognita”, передплату на газету і новий сканер. Особливістю презентації було те, що представляли твори як бібліотекарі, так і студенти державного училища культури і мистецтв імені Ігоря Стравінського – Надія Солоха та Марія Ростанюк, автори передмови до видань серій „Бронебійна публіцистика” – Улас Самчук „На білому коні” і „На коні вороному” – волинські письменники Володимир Лис та Сіма Кордунова.

З нагоди виходу 19-го числа альманаху „Світязь” у бібліотеці відбулася презентація літературного часопису. Літературне видання побачило світ у видавництві „Терен” за фінансової підтримки Волинської обласної державної адміністрації. Імпрезу вела редактор-упорядник 19-го числа Надія Гуменюк – поетеса, прозаїк, Заслужений журналіст України. Під час презентації виступили Олег Потурай, голова Волинської обласної організації НСПУ, Андрій Криштальський, директор видавництва „Терен”, Віра Фамуляк-Зелінська, заступник начальника управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю, члени Волинської обласної організації Національної спілки письменників Василь Гей, Ніна Горик, Іван Корсак, Володимир Лис, Петро Коробчук, Ольга Ляснюк, Софія Стасюк, Віктор Вербич, поетеса Тетяна Титюк.

З нагоди присвячений 150-річчя від дня народження українського письменника, перекладача, гумориста, сатирика, автора прозових фейлетонів, драматургаВолодимира Самійленка відбувся літературний вечір„Золото душі не розміняв”.На вечір був запрошений письменник, науковець, видавецьМикола Мартинюк,який у 2000 році в Інституті літератури НАН України захистив дисертацію на тему:„Своєрідність художнього втілення національної ідеї у творчості Володимира Самійленка”.

До 25-ї річниці виведення військ з Афганістану в бібліотеці відбувся літературно-мистецький вечір „Афганістан – мій біль, моя пекуча пам’ять”. На захід були запрошені ветерани афганської війни – бойовий офіцер, підполковник Пугач Микола Іванович та воїн-афганець, рядовий Онищук Микола Степанович. Вони розповіли ліцеїстам Волинського обласного ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою про службу в Афганістані. Присутні мали змогу переглянути документальні зйомки учасників бойових дій в Афганістані, які надали ветерани. Болючою правдою про війну прозвучала поезія Василя Слапчука, який 18-літним юнаком пройшов кривавими дорогами Афганістану. Історична година „Крути. Тут кров юнацька пролилась…” (до Дня памяті Героїв Крут) ознайомила учасників заходу з подіями 29 січня 1918 року – однією з найтрагічніших сторінок української історії. Про основні віхи становлення української незалежності від 1991року до військових подій на Сході країни - країни, яка перебуває у стані неоголошеної війни, героїзм захисників йшла розповідь на уроці мужності „Україна – єдина країна”.

З нагоди 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка відбулася низка заходів з відзначення ювілею Кобзаря. 3 березня проведений літературно-мистецький вечір „Через терни – з Кобзарем у серці”, присвячений палкому прихильнику Тараса Шевченка, уродженцю волинського краю – Миколі Куделі. У 1995 році Волинською ОДА була запроваджена обласна премія імені Миколи Куделі, яка присуджується за просвітницьку, пошукову, краєзнавчу роботу, популяризацію досягнень національної культури шляхом створення книжкових, музейних зібрань, колекцій, організації заходів із вшанування життя і творчості видатних діячів культури. Присутні на вечорі могли познайомитися з непростою та трагічною долею цієї видатної людини. Гостями літературної імпрези були нащадки його родини – музейний працівник Марія Філонюк, яка завідує кімнатою Миколи Куделі в Волинському краєзнавчому музеї, та художник Ніна Фесенко, а також лауреат обласної премії імені Миколи Куделі різних років Зоя Алексійчук. Калейдоскоп „Шевченко у творчості волинських письменників” відбувся у стінах книгозбірні, де зібрав читачів та працівників, які прийшли вшанувати цю величну постать та ще раз, по-новому перечитати його безсмертні твори, продекламувати прозу та поезію про Шевченка відомих українських письменників та літераторів Волині. Звучало слово Кобзаря не тільки українською, а й в перекладі англійською, німецькою та французькою мовами. Головним учасником літературно-мистецького вечора „Слово Шевченкове – вічне” була лауреат всеукраїнської премії імені Лесі Українки Надія Гуменюк, котра в переддень ювілею Тараса Шевченка подарувала читачам добірку високогромадянської поезії, яку і виконала вперше. Учасники вечора перегорнули життєві, творчі сторінки життя Кобзаря. Йшла мова про волинян – лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка (Євгена Сверстюка, Василя Слапчука, Василя Зінкевича, Наталію Ужвій). У березніна Волині стартував проект „Твій Шевченко”, який є спільною ініціативою радіо „Ера”, фонду Миколи Томенка „Рідна країна” та Всеукраїнського благодійного фонду Юрія Дерев’янка. На Волині конкурс відбувся за підтримки Волинської обласної молодіжної громадської організації „Центр Ефективної Комунікації” та Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки. У відділі документів іноземними мовами відбулася презентація книжкової виставки з нагоди ювілею Кобзаря „Орю свій переліг... Та сію слово”. Невмирущі твори Кобзаря було перекладено більш ніж на 100 мов світу. На літературній імпрезі звучала поезія у перекладі англійською, німецькою, польською, білоруською мовами. „Мистецька спадщина Т.Г.Шевченка” – таку назву мала книжкова виставка, презентована користувачам у відділі літератури з питань мистецтва. 30 вересня, у Всеукраїнський день бібліотек, відбувся флешмоб, організований Волинською ДОУНБ імені Олени Пчілки та Українською бібліотечною асоціацією. Проходив він під девізом „Читай! Формат не має значення!”. Біля пам’ятника Тарасові Шевченку звучали поезії Великого Кобзаря та твори, присвячені поетові українською та польською мовами. Їх читали як працівники книгозбірень державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки, обласної бібліотеки для юнацтва, обласної бібліотеки для дітей, Луцької міської ЦБС, так і їхні читачі – люди різних професій та вікових категорій, студенти, школярі. До присутніх звернулася директор Волинської обласної бібліотеки для юнацтва, заслужений працівник культури України Марія Мах та письменник, заслужений діяч мистецтв України, лауреат низки престижних літературних премій Василь Гей, а частина учасників акції утворила з літер гасло Української бібліотечної асоціації „Бібліотека – територія єдності”.

До Всесвітнього дня поезії бібліотека запросила користувачів на літературний вечір „Розкидано світом слова недомовлені…”, де було оголошено про початок нового етапу обласного конкурсу „Неповторність”. Прихильників та шанувальників творчості Андрія Бондарчука – письменника, журналіста, народного депутата України першого демократичного скликання зібрала читальна зала Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки на творчий вечір до дня Незалежності України. Літературно-мистецький вечір „Обличчя української історії”, присвячений 120-річчю від дня народження Олександра Довженка, ознайомив відвідувачів з життєвим та творчим шляхом класика світового кінематографу. До найбільш яскравих культурних проектів слід віднести також низку літературних вечорів „Із когорти шістдесятників” (з нагоди 95-річчя від дня народження Д.П.Іващенка – педагога і громадського діяча), „Апостол естетизму” (до 160-річчя від дня народження Оскара Уайльда, англійського письменника), „Ти рідна мово – скарб від Бога, Жива в народу на устах” (до Дня української писемності та мови). Яскравими літературними подіями стали зустріч з Михайлом Слабошпицьким, літературно – тематична година „Титани українського духу: Олена Пчілка та Іван Франко”, відзначення 450-річчя від дня народження Вільяма Шекспіра „Своїх я вуст брехнею не поганив…”, презентація клубу польської поезії „Волинь стала для них колискою”.

Презентація науково-методичного та культурно-просвітницького часопису „Яровиця” – власного друкованого видання обласного науково-методичного центру культури зібрала науковців, письменників, журналістів, видавців, філологів, лауреатів літературних та мистецьких премій, а також шанувальників часопису. До найбільш значущих репрезентаційних заходів, які відбулися у бібліотеці, слід віднести – презентацію репринтного відтворення видання поеми Олени Пчілки „Козачка Олена”, презентацію книги Михайла Слабошпицького „Що записано в книгу життя. Михайло Коцюбинський та інші” (до 150-річчя від дня народження Михайла Коцюбинського), презентацію видання Ігора Пасюка та Сергія Яровенка „Золоті зірки Волині” (до 70-річчя визволення Волинської області від фашистських загарбників). Поява нових книг Володимира Рожка – це завжди новий погляд на церковно-історичну тематику. Походження воскової свічки, дослідження життя та творчості на духовній ниві праведника святого українського православ’я архієпископа Варлаама Шишацького, засновника Волинської духовної семінарії – такі теми були висвітлені на презентаціях монографічних видань історика, архівіста, теолога, мистецтвознавця, краєзнавця, кандидата церковно-приходських наук, Почесного професора Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Володимира Рожка. За участю науковця в бібліотеці відбулися презентації книг „Воскові свічки Божих храмів історичної Волині IX–XX ст.”, „Архієпископ Варлаам Шишацький: шлях до автокефалії”, „Монастир Скит”. У грудні відбулася презентація книги молодої авторки, переселенки з Луганська Маргарити Сурженко під назвою „АТО: Історії зі Сходу на Захід”. Автор книги – молода дівчина, одна з перших переселенців, яка приїхала на Волинь, коли на Сході почались бойові дії. На презентації виступили громадська активістка, волонтер Юлія Вусенко, член громадської організації „Переселенці Криму та Донбасу”, Олена Черенкова, волинський письменник Василь Гнатюк.

Протягом року у партнерстві з Головним територіальним управлінням юстиції у Волинській області здійснювалася правоосвітня діяльність, яка спрямована на підвищення правової обізнаності громадян, правового інформування населення, забезпечення вільного доступу до джерел правової інформації, широке інформування населення про правову та законотворчу політику держави. Серед найбільш резонансних подій слід відзначити інформаційно-правові години „Конвенція ООН про права дитини: український вимір”, „Подолання корупції в Україні”, „Очищення влади (люстрація): правові аспекти”; тренінг „Право на доступ до інформації - гарантоване Конституцією України”. Свідченням визнання місця бібліотеки в правоосвітній діяльності стало урочисте відкриття в бібліотеці Всеукраїнського тижня права, де почесними гостями були фахівці Головного територіального управління юстиції у Волинській області, спеціалісти Координаційного центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, юристи.

На базі бібліотеки в рамках всеукраїнського проекту зі створення дистанційної державно-громадської системи безоплатної правової допомоги на території 8 областей, в т.ч. Волинської, у січні 2014 року створено центр з надання дистанційної безоплатної правової допомоги жителям громад. Щовівторка у тренінговому центрі працівниками органів державної влади та місцевого самоврядування, фахівцями в галузі права надається правова допомога в режимі он-лайн. Координатором проекту є обласна організація спілки юристів України. Отримати он-лайн правову допомогу мають можливість жителі віддалених районів нашої області звернувшись до районних бібліотек. До мережі дистанційних пунктів входить 20 бібліотек. За час проведення проекту до консультаційних пунктів області звернулося понад 250 громадян.

Бібліотека долучилася до відкритих показів ХІ Мандрівного міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. В рамках фестивалю в бібліотеці відбулися покази таких фільмів „Лізо, ходи додому!”, „Кіноплівка”, „Південний кордон”, „Путінські ігри”.

У рамках відзначення Днів Європи в Луцьку долучилися до урочистостей з нагоди Днів польської культури та 15-річчя діяльності Товариства на Волині. З цієї нагоди в бібліотеці зібралися представники влади, науковці, члени товариства, митці. Серед гостей були присутні Генеральний Консул Республіки Польща у Луцьку Беата Бживчи, голова Волинської облдержадміністрації Григорій Пустовіт, перший заступник Луцького міського голови Святослав Кравчук. Низку заходів по відзначенню Днів Європи в Україні продовжив Центр Європейської інформації, зокрема лекцією „Цінності сучасного українського суспільства в контексті європейської інтеграції”, ВОГО „Фундація розвитку громад” – циклом відкритих лекцій, дискусій, дебатний клуб „Інтелектуальна толока” – проведенням студентських дебатів. Центр Європейської Інформації та Центр громадських молодіжних організацій Волині „Наша справа” за фінансової підтримки управління у справах молоді та спорту Волинської облдержадміністрації підбили підсумки конкурсу „Європейський вибір молоді”. У творчих роботах була присутня символіка Європейського Союзу та України. На конкурс подавалися малюнки, декоративно-творчі роботи з глини, дерева, бісеру, вишивки, паперу, пап’є-маше, тканини, пластмаси.

Систематично в бібліотеці організовувалися універсальні Дні інформації. Тематичний захід у Волинському державному обласному навчально-курсовому комбінаті „Професійна етика та культура водія” допоміг слухачам актуалізувати знання з правил дорожнього руху, а також ознайомив з послугами та ресурсами бібліотеки. Про майбутнє лісу, його багатство, цілющі властивості та функції говорилося на Дні спеціаліста „Майбутнє лісу у твоїх руках”. В обговоренні проблем навколишнього середовища взяли участь науковці Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти та спеціалісти Волинської обласної фіто санітарної лабораторії.

Бібліотечний простір бібліотеки активно використовувався для втілення художніх і мистецьких проектів. П’ята за рахунком персональна виставка луцького художника Віктора Швеця презентувалася в стінах головної бібліотеки області. Митець – випускник Національної академії образотворчого мистецтва та архітектури. Навчався під керівництвом знаного в Україні та поза її межами народного художника, живописця, графіка, дійсного члена Академії мистецтв України, лауреата Державної премії України імені Тараса Шевченка – Миколи Стороженка. „Живописна Україна Віктора Швеця” – саме таку назву мав цей захід. На презентації були присутні Надія Гуменюк, українська поетеса, прозаїк, публіцист, Ірина Дацюк, скульптор, Леся Обухович, художник-реставратор, Євгенія Кирилюк, громадська діячка. „Аве Марія” прозвучала у виконанні тріо бандуристок з Луцької ДМШ №3. Фотовиставка киянки Русі Асєєвої „Життя, яким воно є…”була присвячена всесвітньому Дню паліативної допомоги та висвітлювала проблему дитячої онкології.

Виставку світлин „Антитерористична операція, весна 2014” передали для експонування з Національного військово-історичного музею України за сприяння його філії – Волинського регіонального музею українського війська та військової техніки. Світлини виставки презентували картини протистоянь, починаючи з анексії Криму у лютому-березні 2014 року, та до початку літа. Виставка –результат копіткої роботи фронтових кореспондентів – Олексія Дмитрашковского, Олексія Мазепи, Олександра Васильченка, Владислава Волошина, Віктора Грома та Владислава Селезньова. Виставка художніх робіт „Молодість”експонувалася у відділі літератури з питань мистецтва. Свої твори представило молодше покоління відомої родини – Ксенія та Іванна Дацюк, а також Олена Звягінцева із села Затурці Локачинського району. Виставка, присвячена жанру портрета, в бібліотеці експонувалася вперше. До Дня незалежності України у відділі літератури з питань мистецтва презентовано виставку „Вишиті обереги родини українських патріотів”. Унікальність виставки мистецьких робіт родини Радавців в тому, що тут презентувалися аматорські роботи Ольги Кириченко, завідувачки відділу документів іноземними мовами, її сестри, бібліотекаря відділу міського абонементу Ірини Пантолік, та вироби із домашньої скарбнички мами та бабусі.

У рамках благодійної акції „Миколай про тебе не забуде!” у відділі читальних залів була організована „Фабрика Святого Миколая”. Головною метою акції було привітання дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей із малозабезпечених, багатодітних, дітей, чиї батьки перебувають у зоні проведення АТО або загинули під час АТО на Сході України та подарувати їм подарунки до Дня Святого Миколая. Всі бажаючі та небайдужі змогли долучитися до акції, принести або передати іграшки, солодощі, дитячі книжки, канцелярське приладдя.

Наукова діяльність

До 165-річчя від дня народження української письменниці, громадської діячки, етнографа, матері Лесі Українки Олени Пчілки в матеріали наукових краєзнавчих конференцій „Минуле та сучасне Волині та Полісся. Олена Пчілка, Леся Українка і родина Косачів в історії української та світової культури” включено тези повідомлення директора бібліотеки Л.Стасюк „Історія спорудження погруддя Олени Пчілки в м. Луцьку”, завідувача відділу краєзнавчої роботи А.Понагайби „Джерельна база Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки для дослідження теми „Родина Косачів у громадсько-політичному та культурному житті України та Волині кінець ХІХ початок ХХ століття” та головного методиста О.Кушнерик „Популяризація життя і діяльності Олени Пчілки, Лесі Українки та родини Косачів-Драгоманових в книгозбірнях області. Директор Л.Стасюк і завідувач відділу краєзнавчої роботи А.Понагайба взяли участь у І обласних краєзнавчих читаннях, присвячених пам’яті Григорія Гуртового, які відбулися у Торчинському краєзнавчому музеї. Тези повідомлень „Наукова і творча посвята: бібліографія праць Григорія Гуртового у базах даних „Краєзнавство” та „Історична Волинь” Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки” включено до збірника.

 

Бібліотека – науково-методичний центр

Працівники бібліотеки взяли участь у підготовці питання на розгляд колегії управління культури облдержадміністрації „Про підсумки роботи закладів культури і мистецтва області у 2014 році та завдання щодо розвитку галузі в 2015 році”. Також на розгляд колегії подано матеріали про наслідки експертно-діагностичного аналізу діяльності бібліотек Маневицького, Рожищенського, Шацького районів. Здійснювався моніторинг стану забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією, інформація один раз у півріччя надавалася управлінню культури облдержадміністрації. Проведено експертно-діагностичний аналіз діяльності бібліотек: Маневицької, Рожищенської, Шацької районних централізованих бібліотечних систем. Здійснено виїзди з метою перевірки виконання завдань і пропозицій експертно-діагностичного аналізу діяльності бібліотек Луцького, Ківерцівського, Горохівського районів.

Організовувалися виїзди з метою підготовки баз проведення обласних семінарів у бібліотеки міста Володимира-Волинського та Камінь-Каширського районів. Директор бібліотеки брала участь у церемонії відкриття нового приміщення Ківерцівської ЦРБ, заступники директорів – в урочистостях з нагоди 70-річчя Локачинської ЦРБ та семінарі працівників Любешівської районної ЦБС.

Працівники науково-методичного відділу приймали річні статистичні звіти бібліотек області сфери управління Міністерства культури України за формами 6-нк, 80-а-рвк, готували зведені форми для Міністерства, обласного управління статистики та ДЗ „Національна парламентська бібліотека України”. Узагальнено матеріали дослідження про впровадження нових інформаційних технологій у бібліотеках Волинської області, вивчення читацького попиту на книги, які були направленні до публічних бібліотек області в рамках централізованого придбання україномовної літератури для поповнення фондів публічних бібліотек та книг, виданих за державною програмою „Українська книга”. Підготовлено узагальнену довідку про результати паспортизації публічних бібліотек Волинської області, інформацію для адресної частини електронної системи моніторингу публічних бібліотек.

З метою вдосконалення фахової майстерності бібліотечних працівників Волині, поширення кращого досвіду роботи проведено 3 обласні семінари-тренінги. Семінар-тренінг директорів районних, міських централізованих бібліотечних систем з питань користування сервісом дистанційної безоплатної правової допомоги жителям малих громад районів та міст області відбувся на базі Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки. Ще один семінар-тренінг для директорів на тему: „Інноваційні аспекти та сучасні напрямки діяльності бібліотек” відбувся на базі Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки і бібліотек міста Володимира-Волинського. Обласний семінар методистів на тему: „Роль методичної служби у сприянні інноваційному розвитку бібліотек” проходив на базі Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки і Камінь-Каширської районної ЦБС.

24-26 червня на базі бібліотеки пройшло заняття школи молодого бібліотекаря „Професіоналізм + креативність = сучасний бібліотекар”. Протягом трьох днів бібліотекарі з різних районів Волинської області мали можливість поспілкуватися на професійні теми, обмінятися досвідом, набути нових знань. Проведення школи відбулося завдяки фінансовій підтримці Волинського обласного відділення Української бібліотечної асоціації та Благодійного фонду Б.Клімчука „Рідна Волинь”, який виділив кошти на виготовлення рекламної продукції. У відкритті школи взяла участь директор книгозбірні Стасюк Л.А., та викладачі Волинського державного училища культури та мистецтв імені І.Ф. Стравінського. Про діяльність обласного відділення УБА розповіла завідувач науково-методичного відділу, голова ВОВ УБА Назарчук Л.М. Тренінг зі створення згуртованої команди провела провідний методист Синиця О.А. Про проектну діяльність як складовуінноваційного розвитку на своєму тренінгу розповіла заступник директора з наукової роботи, тренер РТЦ Євтушок Є.О. Тренінг „Співпраця бібліотек зі ЗМІ” провела журналіст Доманська М.Г. Майстер-клас „Вчимося виступати публічно” для учасників провів актор Волинського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка Мельничук Д.В. Присутні дізналися деякі професійні акторські секрети з дикції, поведінки на публіці та інше.Учасники школи відвідали обласну бібліотеку для дітей та бібліотеки-філії сіл Боратин, Лище та Липини Луцької районної ЦБС. Під час цих візитів молоді бібліотекарі змогли запозичити низку цікавих ідей для впровадження їх у діяльність власних книгозбірень. Учасники побували у Луцькому замку, Музеї книги, де представлені рідкісні стародруки, Музеї дзвонів та піднялися на Замкову вежу. Молоді бібліотекарі провели опитування серед населення про те, якою має бути сучасна бібліотека та які нові бібліотечні послуги необхідні користувачам, мали можливість навчитися створювати мультимедійні презентації. Пізнавальним стало відвідання Волинського академічного обласного українського музично-драматичного театру імені Т.Г.Шевченка, де на малій сцені пройшла моновистава про життя і діяльність роду Гулаків-Артемовських. В останній день школи молоді бібліотекарі презентували власні проекти, аналізували результати проведеного опитування. Головний методист Кушнерик О.О. організувала флеш-мобдо Дня Конституції „Ти маєш право…”, під час якого учасники утворили серце з українською жовто-блакитною символікою та з Конституцією України по центру.

У рамках програми „Бібліоміст” за окремим планом працював тренінговий центр. Всього за звітний період проведено 57 тренінгів, 79 заходів. У дні вільного доступу РТЦ відвідало 878 користувачів, їм надано 492 консультації.

Інформаційне забезпечення галузі культури і мистецтва

Здійснювалося інформаційне обслуговування керівників і спеціалістів управління культури та управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації. Фактографічна інформація надавалася щотижня за темою „Критичні матеріали у всеукраїнській та місцевій пресі та інтернет-мережі про діяльність закладів культури та мистецтва Волині”. Для управління культури щотижня проводився моніторинг друкованих ЗМІ на наявність у них матеріалів критичного характеру про галузь культури і мистецтва, місцевих органів влади галузі. Щомісячно інформцентру з питань культури та мистецтва ДЗ „Національна парламентська бібліотека України” надсилалася інформація про події культурного життя області.

Видавнича діяльність бібліотеки

У 2014 році бібліотекою підготовлено і видано спільно з Волинським краєзнавчим музеєм „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2015 рік”, біобібліографічні покажчики „Григорій Гуртовий”, присвячений історику, краєзнавцю, заслуженому працівнику культури України та „Петро Мах: „Душею журавлію до Волині”, присвячений українському письменнику, почесному громадянину міста.

На допомогу бібліотекам області розроблено методико-бібліографічні матеріали: „Ми будем довго пам’ятати і вам забути не дамо” (до 25-річчя виведення військ з Афганістану), „Невтомний популяризатор Шевченкового слова” (до 100-річчя від дня народження Миколи Павловича Куделі, українського шевченкознавця), „Гідні сини славетних батьків” (до 145-річчя від дня народження Михайла та 130-річчя від дня народження Миколи Косачів), „З когорти шістдесятників” (до 95-річчя від дня народження Дмитра Полікарповича Іващенка, волинського дисидента- шістдесятника), „Волинь – коронована щедра земля” (до відзначення бібліотеками 75-річчя утворення Волинської області). Видано інформаційно-аналітичний огляд „Волинь бібліотечна. 2013 рік”. Узагальнено досвід роботи бібліотек-учасниць огляду-конкурсу сільських бібліотек „Успішна бібліотека – успішна громада”.

 

 

Менеджмент. Маркетинг

Проводилися виробничі наради колективу за підсумками роботи у 2013 році та І, ІІ, ІІІ кварталах 2014 року. На оперативних нарадах завідувачів відділів обговорювалися питання виконання планів роботи, вирішення поточних виробничих завдань, зміцнення трудової і виконавської дисципліни. Відбулося переформатування відділу обліку в сектор з переходом його до складу відділу міського абонементу.

 

Господарське утримання бібліотеки

Придбані 2 комп’ютери для бухгалтерії та для відділу літератури з питань мистецтв. Розпочато ремонтні роботи з реконструкції балконів, замінено 11 дерев’яних вікон на металопластикові. Постійно здійснювалося придбання канцтоварів, комплектуючих деталей для комп’ютерної техніки, ламп денного світла, мастики для впорядкування підлоги приміщення бібліотеки, а також ремонт ксероксів, заправка картриджів. Протягом опалювального сезону забезпечувалася робота модульної котельні. Однак ремонт балконів, який проводила ПВФ „Новий дім” (вартість реконструкції – 996 тис. грн.) через затримку коштів УДК у Волинській області не завершений. У червні-липні дирекція бібліотеки провела адвокаційну кампанію в зв’язку з затримкою коштів гранту Посольства США в Україні на придбання комп’ютерної, побутової техніки (плазмового телевізора), меблів для ІЦ „Вікно в Америку”. У результаті взаємодії з депутатським корпусом обласної ради внесено зміни до розпорядження голови обласної державної адміністрації.