Дiяльнiсть
Звіт перед громадськістю про роботу Волинської державної
обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки
за 2019 рік
У 2019 році бібліотека позиціонувала себе як відкритий простір для освіти, навчання, дозвілля, комунікації громади міста та області. Соціокультурна діяльність книгозбірні була спрямована на розвиток читання, літературної компетенції, читацької активності та підвищення обізнаності громади, влади, суспільства про цінність та потенціал бібліотек. Продовжувалась робота щодо взаємодії з активним громадським сектором Волині у різноманітних сферах – навчальних, дозвіллєвих, культурно-мистецьких, правоосвітніх, спортивних, рекреаційних, соціальних.
Було підбито підсумки ІХ обласного літературного конкурсу „Неповторність”. Численні літературно-мистецькі заходи спрямовувалися на популяризацію української та світової літератури і культури. Бібліотека активно долучалася до втілення соціальних проектів. Продовжувалася робота в проекті громади Луцька „Місто різних-місто рівних”, який впроваджувався в рамках програми „Сприяння відбудові та сталому розв’язанню проблем ВПО та постраждалого від конфлікту населення в Україні” за фінансово-технічної підтримки Європейського Союзу, Міжнародної організації з міграції в Україні, агентства ООН з питань міграції. Мета проекту – згуртувати та активізувати громаду м. Луцька через надання рівних можливостей та вирішення проблем в сферах комунікації, дозвілля та екології. Проект спрямований на адаптацію соціально незахищених осіб, внутрішніх переселенців, учасників АТО, дітей соціально вразливих категорій. У його рамках відбувалися заняття інтеграційної студії „Сонячні люди”, клубів „Інтелектуальна толока” та „Золоте покоління”, де організовувалися літературні події, книжкові презентації, літературні діалоги, дебатні турніри, перегляди Кіноклубу соціального кіно.
Завершено процес реорганізації шляхом приєднання Волинської обласної наукової медичної бібліотеки на правах відділу. 19 липня 2019 року відбулося остаточне припинення цієї юридичної особи та реєстрація нового статуту Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки з урахуванням нових змін.
На відзначення 170-річчя від дня народження української письменниці, етнографа, фольклориста, громадської діячки Олени Пчілки та 70-річчя з часу створення Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки 25–26 червня було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію „Олена Пчілка, Леся Українка і родина Косачів в історії української та світової культури”. Організатори конференції – Волинська обласна рада, управління культури, з питань релігій та національностей Волинської облдержадміністрації, Волинський краєзнавчий музей та Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки. Видано збірник матеріалів конференції. Підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2020 рік” (спільно з Волинським краєзнавчим музеєм). На допомогу бібліотекам області розроблено методико-бібліографічні матеріали: „Європейський з’їзд монархів 1429 року в Луцьку крізь призму століть”, „Як скрипка на скрижалях часу” (до 50-річчя від дня народження Андрія Криштальського, українського письменника і видавця), „Щоб мить увіковічнити у слові” (до відзначення 65-річчя від дня народження Олега Потурая, українського письменника), „Пекуча правда історії” (до Дня пам’яті українських жертв окупаційних режимів на території Волинської області). Видано статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2018 рік”.
Забезпечувалася реклама ресурсів і послуг, основних заходів бібліотеки.
Розвиток та збереження ресурсів бібліотеки
Значна увага надавалася формуванню бібліотечного фонду, його належному збереженню, розкриттю та використанню. У 2019 р. надійшло 116959 прим. документів (з них 111,0 прим. передано з медичної бібліотеки), вибуло 5078 прим. На 01.01.2020 р. бібліотечний фонд становить 806212 прим., з них книг – 571590 прим.
Бібліотека передплачувала 309 назв періодичних видань (216 журналів, 93 газет, у т.ч. 16 назв періодики – іноземними мовами). Між бібліотеками області розподілено літературу, яка надійшла за Регіональною програмою розвитку культури, мистецтв та охорони культурної спадщини на 2016-2020 роки (6 назв, 2328 прим.), від Українського інституту книги 16676 прим. (551 назва). Розподілено також 653 прим. (38 назв) літератури, подарованої авторами, видавництвами, благодійними фондами. Експертна комісія провела наукове та мистецтвознавче дослідження 11 прим. видань на запити Волинської митниці ДФС. На основі системи автоматизації бібліотек ІРБІС здійснювалася наукова обробка документів. В електронний каталог книг внесено 3086 записів на нові надходження документів. Усього база складає 35871 запис. Поповнювалися електронні бази даних: періодичних видань та статей із них; назв періодичних видань, передплачених бібліотеками м. Луцька; документів іноземними мовами; нот та аудіовізуальних матеріалів; „Краєзнавство”; „Історична Волинь” (в консорціумі з Рівненською ОУНБ). Проводилася робота з організації карткових каталогів і картотек.
Робота із задоволення потреб користувачів у документах та інформації
Проводилося бібліотечно-бібліографічне обслуговування користувачів відповідно до їх запитів і потреб. Надавалася масова і групова інформація, зокрема, здійснене видання поточних бібліографічних списків на теми: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Європейська інтеграція: крок за кроком”, „Об’єднані територіальні громади: аспекти розвитку” та інші (всього за 9 темами). Проведено 5 універсальних днів інформації. Для медичних працівників області проведено 6 днів інформації та 10 днів спеціаліста. У відділі міського абонементу надаються послуги для користувачів із продовження терміну користування книгами on-line та замовлення (резервування) книг через електронну адресу.
При відділі читальних залів продовжував функціонувати Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади, за допомогою якого користувачі мали можливість отримати вільний доступ до джерел правової інформації у друкованому, так і в електронному вигляді. На базі пункту доступу громадян до інформації органів державної влади продовжувала працювати виїзна громадська приймальня Головного управління юстиції у Волинській області з надання безоплатної первинної правової допомоги.Виїзний прийом громадян щосереди проводили спеціалісти Головного управління юстиції у Волинській області. Упродовж року дистанційно надавалися правові консультації жителям в рамках проекту із забезпечення безоплатної правової допомоги, що впроваджувався обласною організацією спілки юристів України.
Обслуговування користувачів в мережі Інтернет забезпечували Інтернет-центр та регіональний тренінговий центр. Упродовж року здійснювалося інформаційне обслуговування користувачів через мережу Інтернет відповідно до їх запитів. Задоволено 3595 тематичних запитів. Надавалися консультації новим користувачам та відвідувачам Інтернет-центру, користувачам Тренінг-центру в дні вільного відвідування. Підготовлено 12 вебліографічних матеріалів: „Його пісні поміж нас” (до 70-річчя від дня народження В.М.Івасюка, українського композитора), „Чародій української музики” (до 130-річчя від дня народження Л.М.Ревуцького, українського композитора), „Її називали душею шістдесятництва” (до 90-річчя від дня народження Алли Горської, української художниці), „Україна без насильства” та ін. Волинський РТЦ став місцем засідання конкурсної комісії з проведення конкурсного добору на посаду керівних кадрів в галузі культури. В 2019 році відбувався добір кандидатів на посаду директора Державного історико-культурного заповідника у м. Луцьку з подальшим впорядкуванням відеоматеріалів (1 відеофіксація).
На сайті бібліотеки опубліковані електронні варіанти „Календаря знаменних і пам’ятних дат Волині” на 2019 рік та переліку знаменних дат на 2020 рік, поточного бібліографічного покажчика „Література про Волинську область”, поточних бібліографічних списків: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Європейська інтеграція: крок за кроком”, „Об’єднані територіальні громади: аспекти розвитку”. Оновлено інформацію про видання бібліотеки впродовж звітного періоду, опубліковано та доповнено новою інформацією розділи сайту: новини, віртуальні виставки, нові надходження. Щомісячно публікувалася інформація про план соціокультурних заходів в бібліотеці. Постійно відбувалося редагування та наповнення блогу „Навчаємося разом” (опубліковано 37 інформацій), здійснювалося інформаційне наповнення сторінки бібліотеки у соціальній мережі Facebook.com (325 інформацій). Через службу „Віртуальна довідка” було надано послуги 9 віртуальним користувачам, для яких опубліковано інформацію за їх запитами.
Продовжувалася робота в проекті Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого ЕБ „Культура України”. Було проскановано та передано до публікації 4 книги.
Упродовж року забезпечувалася активна робота структурного підрозділу відділу документів іноземними мовами – інформаційного центру „Вікно в Америку”, який було відкрито 14 вересня 2006 р. Через ІЦ „Вікно в Америку”, розповсюджувалися матеріали про США, працювали клуби, демонструвалися американські фільми, проводилися заходи, які сприяли пізнанню культури США. Зокрема, працювали клуби: „Speaking Club”, („Клуб розмовної англійської мови”), „Game Club” („Ігровий Клуб”), „Public Club” („Дебатний Клуб”), „D and D Club” („Віртуальний Клуб”), „Movie Club” („Клуб перегляду фільмів”), „Kids Club” („Клуб вивчення англійської мови для дітей”), „Culture and Media Club” („Клуб з питання медійної грамотності”). Спікерами на цих клубах були волонтери корпусу Миру в Україні – Скотт Людвіг, Нельсон Рікман, Володимир Леонтьєв, Лі Шрагс, Шерелін Харінгтон. Для того, аби краще вивчити історію та культуру США, в центрі проходили відзначення американських свят, під час яких проводилися презентації, присутні грали у настільні ігри,. Цікавою і пізнавальною була „Американська вечірка”, де учасники дізналися багато про американську культуру та життя. На захід була запрошена представниця американської культури, волонтер Корпусу Миру США в Україні Лі Шрагс. У січні, на базі центру для учнів шкіл міста Луцька було проведено серію підготовчих лекцій для участі в обласній олімпіаді. Працівники центру ВІППО готували учнів до письмових та усних завдань. Окрім того, в інформаційному центрі пройшли уроки англійської мови для студентів НУХТу, СНУ ім. Лесі Українки, учнів ЗОШ №9, №12, №15, відбувся дебатний турнір. Пройшли серії зустрічей, під час яких учасники продемонстрували вміння спілкуватися та висловлювати власні думки. Вересень був пам’ятний подією, що зібрала у стінах центру зацікавлених у навчанні в США. Американка Неллі Петлік провела цікавий та інформативний воркшоп. Окрім того, центр долучився до проведення заходів з медіа-культурної обізнаності, спікером була Ірина Баран. Влітку американський центр, у рамках „Summer Camp” („Літній табір”) відвідали учні 2-4 класів луцьких ЗОШ №9, №15, учні ЗОШ с.Липини Луцького району, які ознайомилися з дитячою літературою та пограли у настільні ігри. З грудня розпочав роботу клуб англійської мови для дітей „Kids Club. Було організовано 8 книжкових виставок та 7 виставок плакатів. За звітний період інформаційний центр „Вікно в Америку” відвідало 6117 користувачів. Цей проект мав позитивні результати в цілому, адже ІЦ „Вікно в Америку” – осередок американської культури на Волині й сприяв взаєморозумінню між Сполученими Штатами Америки та Україною.
У 2019 році певна робота проводилася в центрі європейської інформації. Зокрема, в рамках відзначення Днів Європи в Україні було організовано книжкову виставку „Україна та Європейський Союз”, проведено майстер-клас „Лялька-мотанка”, відбувся тематичний перегляд фільму „Габріель повідомляє з чемпіонату світу ”, вікторина „Історія Європейського Союзу”, квест „Знайди країну”. Спільно з викладачами та студентами Луцького педагогічного коледжу в рамках європейського тижня проведено цікавий та змістовний захід – акустична година „Європейські хіти”. Протягом року відбулися презентації: „Заповідні території України ” (до європейського дня парків), „Мандруємо разом” (до дня створення Європейського Союзу) та цікаві зустрічі. Зокрема, ділилася враженнями Вікторія Місан, яка подорожує і Європою і Азією. Також до європейського дня боротьби з торгівлею людьми спільно з кіноклубом Docudays UA проведено перегляд та обговорення документального фільму режисера Осе Свенгайм Дрівенес „Я Куба” (Норвегія, Німеччина, Польща).
На базі книгозбірні продовжувала роботу аудіобібліотека для людей з вадами зору, організована спільно з громадською організацією інвалідів „Стимул”. Для цієї категорії користувачів представлена виставка книг шрифтом Брайля „Торкаючись-читаю”. Всього у фондах бібліотеки є понад 75 примірників книг для незрячих.
Соціокультурна діяльність бібліотеки
Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки є потужним дозвіллєвим, соціокультурним центром для жителів громади, головною функцією якого є промоція читання, організація неформального спілкування користувачів, завдяки активнодіючим клубам, що функціонують при бібліотеці, репрезентація бібліотечних послуг та ресурсів. Книгозбірня є локацією для проведення навчальних семінарів, тренінгів, правоосвітніх заходів ініційованих як бібліотекою, так і організованих спільно з громадським сектором Волині та за підтримки партнерських організацій. У 2019 році працівниками бібліотеки було організовано 418 різноманітних за тематикою й форматом соціокультурних заходів – літературних вечорів, круглих столів, вечорів пам’яті, літературних, мистецьких, правових годин. Це дозволило презентувати нові форми промоції літератури та читання, як традиційні, так інтерактивні, поширювати нові знання та компетентності, заявити про себе широкому загалу.
У питаннях правової освіти населення бібліотека співпрацювала з Головним територіальним управління юстиції у Волинській області, Волинською обласною організацією Спілки юристів України, Регіональним та Луцьким місцевим центрами з надання безоплатної вторинної правової допомоги, регіональним представництвом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області.У бібліотеці відбувся публічний звіт про діяльність системи безоплатної правової допомоги Волині за 2018 рік, де директори центрів з надання безоплатної вторинної правової допомоги Волинської області звітували про свою діяльність. Учасниками інформаційно-правового заходу „Світ дитини, захищений правом” були батьки та вихованці мистецької студії „Соняшник”, учні загальноосвітніх шкіл, користувачі бібліотеки. Перед присутніми виступили регіональний представник та координатор Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Любов Сітовська та Віталій Єлов; представники Управління юстиції, фахівці Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги. У рамках роботи Кіноклубу Docudays UA відбувся перегляд та обговорення стрічки „Габріель повідомляє з чемпіонату світу” Ельси ван Дріль (Нідерланди). Голова освітньої служби „Фундація регіональних ініціатив” Катерина Білохвіст ознайомила присутніх з проектом „Активні громадяни” – програми Британської Ради для молоді у галузі міжкультурного діалогу і соціального розвитку. Учні пришкільного табору ЗОШ I-II ступенів №11-колегіумактивно долучилися до обговорення фільмушведської режисерки Монне Ліндстрьом „Рахую дні, рахую роки”. В обговоренні стрічки взяла участь заступник начальника відділу комунікацій та право просвітництва Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області Ірина Кушпетюк. Представники Головного територіального управління юстиції у Волинській області Леся Романенко та Зоряна Лукашук допомогли маленьким громадянам зрозуміти і осмислити свої елементарні права та юридичні аспекти правової держави, також подарували інформаційні матеріали проекту „Я МАЮ ПРАВО!” – листівки „Юридичний лабіринт” та карту „Права дитини”. Інформаційно-правова година „Юристи юстиції Волині на захисті законних прав і свобод громадян” проходила в рамках тижня правових знань, що відбувався в області з 2 по 8 жовтня. Під час заходу увагу присутніх було зосереджено на роботі щодо реалізації правопросвітницького проєкту „Я маю право!”. Правовий лекторій з нагоди 30-річчя прийняття Конвенції ООН про права дитини відбувся за участі Регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Любові Сітовської та регіонального координатора Віталія Єлова. Учасники заходу обговорили потреби людини, права дитини, поняття людської гідності як мовою нормативних документів, так і мовою документального кіно. Про дітей, батьки яких опинилися в складних життєвих обставинах, розповів фільм Монне Ліндстрьом „Рахую дні, рахую роки”, що презентував Кіноклуб Docudays UA при Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки. Під час прес-конференції „Безоплатна правова допомога як інструмент соціальної справедливості” був презентований український досвід з надання безоплатної правової допомоги соціально незахищеним категоріям громадян, обговоренні питання доступності та якості правових послуг. Адвокати та працівники системи безоплатної правової допомоги з різних куточків Волині брали участь у тренінгу „Виявлення та протидія торгівлі людьми, правовий супровід жертв, забезпечення компенсацій”. Захід відбувся в межах проєкту „Адвокати проти торгівлі людьми”, який впроваджує Всеукраїнська коаліція з надання правової допомоги за підтримки Відділу з правоохоронних питань Посольства США в Україні. За ініціативи регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Любові Сітовської відбувся просвітницькій захід „Проблеми осіб з інвалідністю”. У заході взяли участь представники ГО „Батьки дітей з синдромом Дауна та іншими порушеннями”, учні загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с.Боратин. Присутнім розповіли про становлення та зміст міжнародних нормативно-правових документів, які закріплюють права людини з інвалідністю. Було переглянуто документальну стрічку „Синдром панка” (режисери Юкка Карккайнен і Я-П Пассі). Під час обговорення молодь зосередила увагу на адаптації та інтеграції людей з певними особливостями розвитку та ментальними порушеннями в суспільство. Відбувалися семінари для юридичних служб місцевих органів виконавчої влади, державних підприємств, установ, організацій.
Один із пріоритетних напрямів роботи бібліотеки – національно-патріотичне виховання користувачів. Воно набуло характеру системної та цілеспрямованої роботи з формування у користувачів належної національно-патріотичної позиції, виховання їх як високоморальних особистостей, які плекають українські традиції, духовні цінності, володіють відповідними знаннями, вміннями та навичками, здатні реалізувати свій потенціал в умовах сучасного суспільства, сповідують європейські цінності, готові до виконання обов’язку із захисту незалежності та територіальної цілісності України. У січні відбулася історична година „З’їзд європейських монархів – древня слава Волині”. Перед присутніми виступили начальник відділу охорони культурної спадщини Департаменту культури Луцької міської ради Петро Троневич та український літератор, член Спілки християнських письменників України, автор поеми „Європа. Луцьк. 1429-й” Віктор Гребенюк. У рамках заходу відбувся показ уривку з фільму „І належить прибути Вам…”, який був знятий Волинським телебаченням у 2009 році (автор сценарію – Марія Андрушко). „Моя соборна Україна знов зустрічає новий день” – під такою назвою у відділі читальних залів проведено історичну годину до Дня Соборності України. Ведучі заходу ознайомили присутніх з історичними подіями, які сприяли об’єднанню УНР та ЗУНР, проголошенням Акту Злуки та його історичним значенням. Під час заходу відбувся перегляд уривку фільму з серії „20 кроків до мрії: Акт Злуки”, створеного Національною телекомпанією України. Своїми спогадами поділилася Галина Степанюк – ветеран бібліотечної справи, одна із засновниць літературного клубу „Діалог” (1987–1991) при Волинській ОУНБ імені Олени Пчілки. Історична година „Лицарство духу і драми життя елітних родин Волині – незабутня родина Тимошенків” була присвячена постаті Сергія Тимошенка – політичного діяча, міністра шляхів в уряді УНР, учасника Другого зимового походу, архітектора, що проживав у Луцьку та на Волині в 1930-1939 рр. Про активну політичну діяльність Сергія Тимошенка на посадах голови Волинського українського об’єднання та депутата польського сейму від Волині розповів кандидат історичних наук, дослідник історії Волині Микола Кучерепа. Під час години-реквієму „На варті наших душ – Небесна Сотня” були переглянуті фрагменти з телециклу „Герої Небесної Сотні”, створеного національною суспільною телерадіокомпанією України (Волинська регіональна дирекція) та присвяченого волинянам, які загинули на Майдані у Києві в лютому 2014 року. Перед присутніми виступили: Микола Тарасюк, батько загиблого Героя України Івана Тарасюка, Любов Сітовська, регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради з прав людини у Волинській області, отець Степан, священник-капелан, настоятель Свято-Михайлівського храму мікрорайону Вишків, студенти Волинського коледжу імені І.Ф.Стравінського – Ольга Килиба, Дмитро Смаль, Софія Вавринюк. З нагоди Дня пам’яті і примирення проведено патріотичну годину-реквієм „Мак як символ безсмертя”, присвячену вшануванню жертв Другої світової війни. Її учасниками стали ветерани бібліотеки, які належать до покоління дітей війни. Хвилюючим був виступ Галини Кухарської, колишнього директора книгозбірні, яка втратила батька, учасника битви на Одері. Тему боротьби з нацизмом продовжив заслужений журналіст України, краєзнавець Василь Федчук, який свого часу на Волинському радіо вів постійну рубрику „Естафета подвигу”. „Тварини в зоні АТО – бойові побратими українських захисників” – під такою назвою відбулася низка виховних заходів для учнів пришкільних таборів, учасників та вихователів літнього оздоровчого табору денного перебування „Спорт для всіх – 2019” від комунального закладу „Луцький місцевий центр фізичного здоров’я населення „Спорт для всіх” Луцької міської ради. За допомогою мультимедійної презентації та документальних проєктів присутнім розповіли зворушливі історії про тварин на передовій, якими поділились бійці АТО, та переглянули кадри документального фільму „Тварини на передовій”, відзнятих 5-м каналом. З нагоди відзначення 28-ї річниці Незалежності України у партнерстві з працівниками юстиції Волині за участі Регіонального центру з надання БВПД в області було проведено інформаційно-правову годину на тему „Незалежність України. Міністерство юстиції та його територіальні органи: досягнення в розбудові демократичної правової держави”. Перед присутніми виступили заступник начальника управління державної реєстрації нормативно-правових актів, правової роботи та правової освіти Микола Герасимик, фахівець Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області Ірина Кушпетюк. Про спільну діяльність бібліотеки і партнерів, реалізацію майбутніх право просвітницьких проектів йшлося у виступі директора книгозбірні Людмили Стасюк. Напередодні Дня незалежності відбувся вечір-спогад „І сіяти зерно я буду завжди, аж поки судилося жити: пам’ятаючи Володимира Рожка – патріота, поборника Незалежної України”. Гостями та учасниками заходу були: отець Василь (Лозовицький) – проректор із наукової роботи Волинської православної богословської академії, кандидат богословських наук, учень Володимира Рожка, отець Андрій (Артемчук) з м.Чуднів Житомирської області, Олеся Ковальчук – заслужена вчителька України, працівники Рівненської обласної універсальної наукової бібліотеки Людмила Степанюк, Світлана Ступницька, Віктор Вербич – член НСП України, працівники архівних установ – начальник відділу НАФ ДАВО Антоніна Гурська, завідувач відділу читальних залів цієї ж установи Любов Коць, завідувач архівного відділу Луцької міської ради Алла Дрейчан, товариш дисидентської юності Андрій Завгородній. Було здійснене телефонне включення з Тернопільщини розмови з Володимиром Пришляком. Про співпрацю В.Рожка з бібліотекою розповіла Людмила Стасюк – директор бібліотеки, заслужений працівник культури України. Подякували за збереження пам’яті про рідну людину племінниця Володимира Євтуховича Надія Чміль та її донька Наталія, кандидат психологічних наук. Під час літературно-музичної години „Слово і пісня – зброя нескорених” відбулась зустріч з лучанами – учасниками бойових дій Юрієм Щербиком, бардом, автором літературних збірок „Небо Донбасу”, „На лінії невидимих фронтів” та „Рано жити майбутнім”, Валерієм Гнатюком, головою та одним із засновників літературно-мистецького об’єднання „Без меж”, членом Ліги українських письменників імені Павла Чубинського, дипломантом ІІІ Всеукраїнського літературного конкурсу імені Леся Мартовича, Олександром Павшуком, членом літературно-мистецького об’єднання „Без меж”. Свою розповідь Валерій Гнатюк та Олександр Павшук супроводжували декламацією власних віршів та прозових творів. Юрій Щербик виконав авторські пісні. Завершилася зустріч хвилиною мовчання, якою присутні вшанували пам’ять тих, хто віддав своє життя за Україну та молитвою за наш рідний край. У презентації книги „Волинський небесний батальйон” взяли участь ветерани бойових дій на сході України, члени сімей загиблих волинян. Презентація книги розпочалася хвилиною мовчання та „Молитвою” у виконанні бібліотекаря Наталії Куницької. Перед присутніми виступили шеф-редактор всеукраїнського видання „Вісник + К”, заслужений журналіст України Євген Хотимчук, упорядник книги, журналістка Наталія Слюсар, літературний редактор Леся Ярмонова, художній редактор Віталій Гошко. Від імені родин загиблих виступила Тетяна Климчук, волонтерка, сестра загиблого під Хрящуватою Сергія Климчука. Художні номери прозвучали у виконанні студентів Волинського коледжу культури і мистецтв імені І.Ф.Стравінського Наталії Семененко, Анастасії Балашової, Ілони Новік, Анастасії Тишик. На відзначення 77-ї річниці утворення Української Повстанської Армії відбулася зустріч студентської молоді з членами громадської організації „Волинська ветеранська спілка політв’язнів і репресованих” під назвою „Відповідь нескорених народу”. Своїми спогадами поділилися Олександра Бондар, Лідія Бондарук. Ананій Добровольський, Василь Кушнір, Галік Курта. Із Днем захисника України присутніх привітав депутат обласної ради Олександр Пирожик. На початку зустрічі було продемонстровано уривки з телевізійного фільму „Три новели про любов”, створеного на Волинському телебаченні та присвяченого волинянкам-політв’язням та репресованим. Про роботу над фільмом розповіла автор сценарію, ветеран журналістики Ніна Долінчук. Прозвучали вокальні твори у виконанні квартету „Свіча любові” та дуету Рожищенського народного дому „Просвіта”. Відомі українські письменники та видавці брати Капранови презентували в бібліотеці нову книгу „Паперові солдати”, присвячену художнику Нілу Хасевичу. На вшанування пам’яті волинянки, просвітянки, краєзнавця, літописця минулого століття обласного центру Ірини Левчанівської було проведено патріотичну годину „Я щаслива, бо я на своїй землі” (Ірині Левчанівській – 106). Під час заходу прозвучали виступи: Олени Романюк, мистецтвознавця, яка була автором передмови до книги „Мій кольоровий Луцьк”, Лариси Токарук, ветерана галузі освіти, автора книги „Луцька українська гімназія”, Тетяни Біскуп, журналістки, що була автором фільму про Олену Левчанівську, Лесі Косаківської, кандидата мистецтвознавства, хореографа, Раїси Мозолевської, товаришки Ірини Олександрівни. Учасниками патріотичної години „У Революції Гідності – доля народу” були Микола Собуцький – один із організаторів та учасників Євромайдану Луцька, Дмитро Безвербний – журналіст, громадський активіст, актор театральної студії „ГаРмИдЕр”, Мирослав Ватащук – волонтер, журналіст, організатор Євромайдану в Луцьку, Марія Доманська – журналістка, громадська активістка. 26 листопада відбувся захід „Хто вмирає в боротьбі – у серцях живе навіки”, присвячений Дню пам’яті Героїв Небесної Сотні, який підготували і провели студенти та викладачі Луцького педагогічного коледжу. З нагоди 87-ї річниці Голодомору відбувся вечір-реквієм „Тема голодомору в творчості письменника Андрія Бондарчука”. Тема голодомору як геноциду українського народу належить до провідних у творчості Андрія Бондарчука – журналіста, письменника, громадського діяча. З-під його пера вийшли повісті „Знімали у тайзі кіно про хліб”, „Уклін ангелу”, збірник „Україна. Голодомор 1946-1947 рр. Непокараний злочин, забуте добро”. А нещодавно побачила світ книга „Голодомор 1946-1947 рр. в Україні: колективна пам’ять. Збірник свідчень очевидців спогадів-переказів їхніх рідних, меморіально-публіцистичних статей” (упорядник – Василь Марочко). Серед свідчень із 24 областей України на 39 сторінках представлена Волинь. Своїми спогадами поділилися: заслужена вчителька України Олеся Ковальчук, заслужений журналіст України Василь Федчук, лікар Дмитро Шульга, голова Братства ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені Клима Савура Василь Кушнір, громадський діяч Валентин Добрянський, депутат Луцької міської ради попереднього скликання Аскольд Пекарський.
Бібліотека співпрацює з товариством польської культури ім. Тадеуша Костюшка, громадськими організаціями „Кримські татари Волині” та „Товариство чехів Матіце Волинська”, ВОГО „ТЕРНЕ РОМА”,Товариством німців Волині у проведенні різноманітних заходів. У лютому члени товариства польської культури ім. Т.Костюшка вшанували свого видатного патрона. Прозвучали реферати про школу піарів у Любешові, де навчався Т.Костюшко зі своїм старшим братом Юзефом, а також про повстання під проводом Тадеуша Костюшка. Літературною годиною „Не треба меж. Єднати – не ділити” відзначили 110-річницю від дня народження Юзефа Лободовського, польського письменника, перекладача і публіциста. На відзначення 120-річчя від дня народження Еріха Кестнера, німецького письменника, сатирика відбулася літературна година „Уроки Еріха Кестнера”. З нагоди відзначення Всеукраїнського Дня пам’яток історії та культури спільно з Волинською обласною організацією Українського товариства охорони пам’яток історії та культури проведено круглий стіл на тему „Історико-культурна спадщина Волині: дослідження та виклики сьогодення”. У заході взяли участь члени організації, краєзнавці, бібліотечні працівники, викладачі та студенти історичного факультету СНУ імені Лесі Українки. Під час круглого столу були обговоренні питання значення сучасних краєзнавчих досліджень для збереження культурно-історичних об’єктів, інноваційні підходи музеїв у представленні пам’яток Волині, роль бібліотек у популяризації культурних надбань краю тощо. У червні бібліотека приймала історика-краєзнавця з міста Рівного, автора 10 книг про історію польського та чеського народів, які здавна мешкали на Волині, – Чеслава Хитрого. Разом із знаним дослідником минувшини Волинського краю до Луцька прибули його брати – Едуард, Казимир, які свято бережуть історію роду та сліди перебування національних меншин на рівненсько-волинському пограниччі. У цей день Чеслав Хитрий представив бібліотекарям і користувачам свій новий доробок – книгу „Нащадки з Чехії біля могил свої рідних”, яка отримала схвальну оцінку консула Чеської республіки у Львові Павло Пешека. У презентації взяли участь і виступили представники чеської спільноти Волині і голова громадської організації „Товариство чехів Матіце Волинська” Євгенія Васильєва. Членкиня цього товариства Олена Бубела, яка прочитала поезію чеською мовою Й.Томан-Томанека, родом із Купичева. Доповнила розповідь завідувач бібліотеки с.Підгайці Валентина Герлінська. Ведуча презентації – Людмила Стасюк, директор бібліотеки. Бібліотека була місцем проведення заняття освітньої школи-семінару „Історія Голокосту в Україні: вивчення, викладання, пам’ять”. Учасники занять отримали знання з методики проведення уроків пам’яті, опрацювання досвіду різних тоталітарних режимів на теренах України, опрацювали нові інтерактивні інструменти для викладання історії в школі. Годину-реквієм „Трохимбрід. Місто, яке стало легендою” проведено з метою вшанування жертв холокосту. Трохимбрід – це невелике містечко, яке було розташоване за 30 кілометрів на північний-схід від Луцька, на відтинку між сучасними селами Домашів і Городище Ківерцівського району. На імпрезі зі спогадами виступив Сергій Швардовський, виконавчий директор Волинської релігійної громади прогресивного іудаїзму. Оксана Сущук, кандидат історичних наук, голова громадської організації „Волинська обласна організація Українського товариства охорони пам’яток історії та культури” розповіла про важливість вшанування жертв холокосту, тим більше у наш час, коли на Сході нашої країни зараз іде війна. Вірші Василя Симоненка та єврейських авторів продекламувала Тетяна Холковська, актриса Волинського академічного українського музично-драматичного театру імені Тараса Шевченка. У стінах бібліотеки проходив форум „Від ідеї до успіху. Місцеві ініціативи змінюють життя українських громад”, учасниками якого були більше 120 громадських організацій та ініціатив з різних куточків України, а також представники громадянського суспільства Німеччини та Польщі. Організатор заходу – спілка „Громадські ініціативи України”. У рамках днів німецької культури у Луцьку, та з нагоди 30 років падіння Берлінського муру у бібліотеці, спільно з товариством німців Волині, було проведено інтелектуальну вікторину „Німеччина на перетині епох”. Навчально-методичний семінар „Захистимо пам’ять” відбувся за сприяння Міністерства закордонних справ Німеччини, Українського центру вивчення історії Голокосту (м. Київ), Міністерства освіти і науки України, Фундації Меморіал вбитим євреям Європи. Головною складовою семінару були виступи кандидата історичних наук, директора Українського центру вивчення історії Голокосту Анатолія Подольського та координатора освітньої програми „Захистимо пам’ять” Віталія Боброва.
Поетичне свято „Читаємо Шевченка разом” відбулося 6 березня, під час якого користувачі, працівники бібліотеки та їх діти декламували поезію Т.Шевченка. Пісні на слова Т.Шевченка прозвучали у виконанні художнього колективу „Життєлюби” університету третього віку. Усього в поетичному святі „Читаємо Шевченка разом” узяло участь понад 60 шанувальників слова. Напередодні Всеукраїнського дня поезії відбувся літературний вечір, в ході якого було відзначено переможців і лауреатів ІХ літературного конкурсу „Неповторність”. Першого місця і почесної грамоти управління культури, з питань релігій і національностей облдержадміністрації удостоєна Тетяна Мартинюк (м. Любомль). За кошти управління освіти, науки і молоді облдержадміністрації, яке надало грант у розмірі 4500 грн., переможниці було видано дебютну збірку. Грошові винагороди та подяки управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації були вручені молодим літераторам, які посіли друге та третє місце. Їх вручили заступники начальника управління культури, з питань релігій та національностей Валерій Дмитрук та Віталій Стрільчук. На відзначення 200-річчя від дня народження українського письменника П. Куліша проведено вечір-портрет „Пантелеймон Куліш: письменник, етнограф, мовознавець”. З нагоди 250-річчя від дня народження І. Котляревського відбувся літературний вечір „Геній духу і слова”. Присутні на заході були зачаровані грою акторів Волинського обласного академічного музично-драматичного театру імені Т. Г. Шевченка Ігора Зінчука та народного артиста України Олександра Якимчука, які виконали сцену з вистави „Наталка Полтавка”.
Проведено низку соціокультурних імпрез із популяризації творчості волинських літераторів, творів, присвячених історико-культурній спадщині регіону, визначних постатей, що пов’язані з волинським краєм. Відбувалося вшанування пам’яті видатної української письменниці, етнографа, фольклориста та громадської діячки Олени Пчілки. З нагоди 170-ої річниці від дня її народження громадськість міста зібралася на спільну молитву біля її пам'ятника. Заупокійну літію відслужили священики кафедрального собору Святої Трійці у Луцьку. Участь в заходах взяли член Спілки християнських письменників України Віктор Гребенюк, заслужена вчителька України Олеся Ковальчук, члени Волинського обласного ветеранського громадсько-культурного товариства „Холмщина”, працівники Центру культури Волині. Напередодні 89-ї річниці від дня смерті Олени Пчілки відбувся перегляд фільму „Український геній Михайла Косача”, створеного на Волинському телебаченні. На відзначення 148-річниці від дня народження Лесі Українки було проведено літературну годину „Нехай мої струни лунають…”. Захід відбувся за участі Олени Огнєвої, кандидата історичних наук та вокального тріо „Посвітянка”. Вечір історичного портрету „Невпокорений дух волинянки” присвячувався пам’яті Галшки Гулевичівни (Єлизавети Василівни Гулевич) – однієї з найвідоміших меценаток ХVІІ століття, засновниці Київського та Луцького братств. На заході виступили отець Василь, настоятель Хресто-Воздвиженської церкви, виконувач повноважень Луцького міського голови, секретар міської ради Григорій Пустовіт, кавалер ордену княгині Ольги ІІІ і ІІ ступенів Любов Ганейчук. Вечір відбувся за партнерства з Волинським союзом українок, який носить ім’я Галшки Гулевичівни. Вечір-спомин „Життя, віддане журналістиці”, присвячувався першим роковинам із дня закінчення земного шляху – Анастасії Філатенко, яка творила літопис культурного життя Волині та висвітлювала проблеми творчих колективів області. Про художній талант та журналістську майстерність Анастасії Філатенко під час вечора-спомину розповідали відомі люди Волині – заслужені журналісти України Святослав Пирожко, Василь Федчук, заслужена артистка України Лариса Мікоян, заслужений діяч мистецтв Данило Поштарук, заслужена вчителька України Олеся Ковальчук, голова обласного відділу Союзу українок Любов Ганейчук, друзі Анастасії Володимирівни Галина Кухарська, Віра Горлецька-Беккер, Валентина Ілляшенко, Любов Голубєва, Тетяна Холковська, лауреат премії імені Миколи Царенка, ветеран культурної галузі Антон Антонюк та ін. Музичні номери звучали у виконанні народних артистів України Товія Рівця та Василя Чепелюка, завідувача сектору обласного науково-методичного центру культури Волині Ігоря Баранюка. До присутніх вечора зі спогадами про журналістку звернувся редактор газети „Волинь” Олександр Згоранець та двоюрідна сестра Анастасії Володимирівни Катерина, яка приїхала до Луцька з Ірпеня.
Літературна вітальня Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки вже вдруге приймала гостю з міста Вінниці – Галину Рибачук-Прач, поетесу, автора багатьох поетичних збірок. Вона зустрілася з учнями молодших класів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №13 м.Луцька. Галина Іванівна отримала безліч запитань від допитливих читачів, щодо її перших кроків в становленні як поетеси, так і подальших творчих планів. З нагоди Дня української писемності та мови відбувся творчий вечір поетеси, композиторки Любові Мілевич „Моя любов належить вам”. Поезія та пісні прозвучали у виконанні Любові Мілевич, дитячого вокального ансамблю „Ластівки” ДМШ №1 м.Луцька імені Фредерика Шопена (керівник – Марія Лукач), завідувача літературно-музичної частини обласного академічного театру ляльок Костянтина Яворського та поета, барда, учасника АТО Юрія Щербика. Привітали мисткиню колеги з поетичної студії „Зорі над Стиром” – Тетяна Бродасюк, Наталія Бугай, Лєна Шторм. Ще одним гостем бібліотеки був член Національної спілки журналістів України, письменник, публіцист Мирон Козак, який презентував книгу „Два світи Василя Іванчука”.Василь Іванчук – чемпіон України серед юнаків, згодом – серед дорослих, лауреат шахових „Оскарів”(1991, 1995), триразовий переможець міжнародних супертурнірів у Лінаресі (Іспанія), дворазовий переможець Всесвітніх шахових олімпіад (2004, 2010 рр. – у складі Національної збірної України), віце-чемпіон світу з класичних шахів, чемпіон зі швидких шахів 2016 року. Подробицями перебування Іванчука на Волині поділився на презентації автор Мирон Козак, який також неодноразово гостював у львівському будинку Василя Михайловича, спілкувався з його батьками. Враженнями про книгу поділилися Орест Грицак, міжнародний гросмейстер, секундант Василя Іванчука, Олександр Мельниченко, майстер спорту, суддя, організатор змагань та Олександр Калінчук, тренер юних шахістів. Презентація доробку волинських авторів – переможців ХХІІ бойківського літературного-краєзнавчого конкурсу імені Мирона Утриска відбулася в стінах книгозбірні. Альманах конкурсу „З вершин і низин” яскраво представив творчість волинських письменників – Олександра Васильєва, Володимира Павліка, Юрія Щербика, Степана Процюка, Наталії Бугай, Лукії Василевської, Володимира Сіваченка, участь яких у конкурсі відзначена була дипломами. Ініціювала проведення презентації член журі літературного-краєзнавчого конкурсу імені Мирона Утриска Лариса Волошенюк. Відомий український політик, депутат Верховної Ради України чотирьох скликань Ярослав Федорчук презентував у бібліотеці книгу „Афоризми”, яка вийшла у видавництві ПВД „Твердиня”. Під час презентації виступили: технічний редактор луцького видання „Афоризмів” Надія Шелест, заслужений артист України Василь Гриб, керівник мережі книгарень „Руніка” (м.Луцьк) Руслана Лазарєва, ветеран журналістики Валентина Блінова, шеф-редактор тижневика „Вісник”, який неодноразово публікував статті Ярослава Федорчука, заслужений журналіст України Євген Хотимчук, представники родини та громади с.Несвіч – Ірина Висоцька, Валентина Федорук-Мороз. Афоризми прозвучали у виконанні працівників бібліотеки Ольги Кириченко, Наталії Хомяк, Наталії Пилипюк, Юлії Ціхоцької, Анни Гут, Інни Ковальчук. Презентація поетичних збірок члена літературної студії „Зорі над Стиром” Михайла Генсьора зібрала в стінах бібліотеки друзів та шанувальників його творчості – Анатолія Лучка, майстра лозоплетіння, учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, Федора Рузака, засновника і керівника Фонду „Інваліди Чорнобиля Волині” Волинського обласного добровільного товариства „Спілка Чорнобиль”, Сергія Цюриця, члена Національної спілки письменників України, Мирослава Ризванюка, громадського активіста. Презентація факсимільного видання „Пересопницького Євангелія” (Дрогобич, 2017) відбулася за ініціативи засновника культурно-археологічного центру „Пересопниця”, заслуженого працівника культури України Миколи Федоришина. Про унікальність та державотворче значення видання для громадян України говорили присутні під час своїх виступів. Кандидат історичних наук, викладач Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки Володимир Пришляк побажав автору успішного продовження проєкту по створенню факсимільних копій.
До Дня працівників житлово-комунального господарства відділ виробничої літератури презентував бібліомікс „Енергоефективні заходи в багатоквартирних будинках”. Круглий стіл „Сучасне бджільництво очима бджолярів” присвячувався Всесвітньому дню бджіл. Участь у заході взяли В.Дмитрук, голова та члени громадської організації „Братство бджолярів землі волинської” та інші пасічники Волині. 16 жовтня – Всесвітній день здoрoвoгo харчування. З нагоди Всесвітнього дня здoрoвoгo харчування з участі лікаря Волинського обласного центру здоров’я С.Левчука, було проведено панельну дискусію „Здорове харчування – шлях до довголіття”.
Низка заходів присвячувалася видатним українським діячам мистецтва. З нагоди 70-річчя від дня народження композитора та виконавця Володимира Івасюка проведено музичну годину „Вернись із спогадів”. Спогадами про навчання в Чернівецькому медичному інституті, спільні творчі вподобання із Володимиром Івасюком поділився Василь Іщук, лікар Волинської обласної клінічної лікарні. Про зустрічі з автором „Червоної рути” під час навчання в Львівській державній консерваторії, а також про скорботний день прощання на Личаківському цвинтарі 22 травня 1979 року, розповів Віктор Тиможинський, заслужений діяч мистецтв України, композитор, якому судилося разом із друзями супроводжувати домовину музиканта до місця вічного спочинку. Пісні Володимира Івасюка прозвучали у виконанні Аліни Неділі, студентки інституту мистецтв Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки та Михайла Лазуки, заслуженого артиста України, викладача цього ж вузу, який відтворив перед присутніми подробиці зустрічі з Володимиром Івасюком у товаристві Василя Зінкевича під час роботи в Волинському хорі. Неймовірно цікавим видався лютневий вечір пам’яті Андрія Кузьменка під назвою „Кузьма Скрябін. 4 роки самотності”, який зібрав прихильників його творчості. Організаторами заходу, спільно з відділом літератури з питань мистецтва, виступив луцький фан-клуб співака „Модна країна”, який поставив собі за мету вшанувати пам'ять Кузьми його піснями, що звучали зі сцени у виконанні молодих співаків. Для студентів Факультету мистецтв Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки було проведено вечір пам’яті „ЇЇ називали душею шістдесятництва”, присвячений 90-річчю від дня народження української художниці та громадської діячки Алли Горської. Захід супроводжувався розгорнутою книжковою виставкою, яка стала підтвердженням маловідомої сторінки з життя художниці й свідчила про неодноразове її перебування на теренах Великої Волині. Під час мистецької години присутні переглянули уривки з документальних фільмів із спогадами про Аллу Горську відомих шістдесятників-волинян, а саме Леся Танюка та Євгена Сверстюка. З нагоди 110-річчя від дня народження видатного українського композитора Анатолія Кос-Анатольського відбувся вечір-портрет „Жайворонок Прикарпатського краю”. Були переглянуті відеосюжети про життя митця з архівів. Прозвучали вокальні твори Анатолія Кос-Анатольського у виконанні студентів педагогічного коледжу Анастасії Камльової (концертмейстер – Алла Родзь), Тетяни Крат (концертмейстер – Зоя Богдан), Наталії Гуменюк (концертмейстер – Анджела Кругляченко). Гостем заходу була народна артистка України Зоя Комарук.
Працівники і гості головної бібліотеки Волині вшанували багатолітнього директора книгозбірні Галину Сергіївну Кухарську з нагоди її 80-річчя. Ювілярка керувала колективом у 1984-1996 рр. – складний час горбачовської перебудови й утворення незалежної Української держави. За цей період зуміла докорінно оновити зміст діяльності установи, вивести книгозбірню на нові висоти. Здобули утвердження якісно нові форми співпраці з освітніми, політичними організаціями, бібліотека розширила коло друзів – громадських діячів, митців, письменників. На авансцену просвітницької роботи були виведені постаті замовчуваних у радянські часи діячів національного та культурного відродження – Івана Огієнка, Модеста Левицького, Григорія Сковороди, Пантелеймона Куліша та ін. Ювілярку привітали голови обкомів профспілки: працівників державних установ Ольга Сабурова, працівників культури – Ярослав Корнилюк, директор Луцької міської ЦБС Людмила Голод, заступник директора Волинського коледжу культури і мистецтв імені І.Ф.Стравінського Антон Антонюк, проректор Волинського інституту економіки та менеджменту Оксана Степанюк та ін. Від імені колективу Галину Сергіївну привітала нинішній директор Людмила Стасюк.
У 2019 році проведено цикл соціокультурних заходів поетичний калейдоскоп „Літературні обрії” у Волинському обласному госпіталі для інвалідів війни. Зокрема, проведено літературно-музичні вечорниці „Три празники в гості” та години поезії „Нічого кращого немає, як тая мати молодая з своїм дитяточком” (до Дня матері), „І горіла земля під ногами” (до Дня скорботи і вшанування пам’яті жертв війни в Україні), „Без нації немає України” (до Дня захисника України), „Ой, хто, хто Миколая любить”. Для проведення цих заходів були залучені вокалісти студії „Лісова пісня” при Палаці учнівської молоді ( керівник О. Киричук), учні Луцької ДМШ № 3 та № 2 імені Ф. Шопена.
У рамках проекту громади Луцька „Місто різних – місто рівних” відділ краєзнавчої роботи проводив екскурсії „Пройдімося рідним містом!” (5 екскурсій). Метою проекту стало поєднання наукових, пізнавальних історичних досліджень про місто Луцьк – столицю Волині з розважальною програмою – екскурсійними маршрутами, пішою ходою вулицями і майданами міста. Проект створено з метою формування культури людей, любові до рідного краю, виховання дбайливого ставлення до пам’яток культури і архітектури шляхом пізнання його минулого. Було здійснено екскурсійні маршрути „Бібліотека – місто – музей”. Екскурсії відбувалися за маршрутами: Бібліотека – Будинок скульптора М. Голованя, Домініканський монастир, Підземний комплекс під кафедральним собором Петра і Павла, Лютеранська кірха, Гостинний двір Прайзлера, будинок Ліберманів, будинок купця Сороки, історія вулиць Степана Бандери, Данила Галицького та – Музей Волинської ікони, Волинський краєзнавчий музей, Музей-аптека та ін. З метою залучення людей поважного віку від 50+ до інтелектуальних заходів як одного з чинників здорового способу життя та активної життєвої позиції відбувся Турнір ерудитів „COGITO ERGO SUM”, що означає – „Я мислю, значить, я існую”. Захід проводився з ініціативи Громадської організації „Університет третього віку” за підтримки Департаменту сім’ї, молоді та спорту Луцької міської ради, Комунального закладу „Луцький міський центр фізичного здоров'я населення „Спорт для всіх” Луцької міської ради під патронатом депутата Луцької міської ради М.Романюка. Учасниками змагань були члени громадських організацій „Університет третього віку” та „Спілка чорнобильців”, центру освіти третього віку „СТАЕ ВІЕМ”, територіальних центрів соціального обслуговування м.Луцька та Рожищенської райдержадміністрації, організації „Неспокійні серця”, гурту „Забава”, а також представники Луцького геріатричного пансіонату, Благодійної спілки інвалідів „Астом”, мешканці м.Луцька.
2019 рік був відзначений активною клубною діяльністю. При бібліотеці діє мережа клубів для неформального спілкування. Одним із майданчиків медіапросвіти з прав людини є Кіноклуб Docudays UA, що діє при Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки. Локаціями, де говорили про європейські цінності та права людини мовою документального кіно, були Кіноклубні зустрічі, що традиційно збирали поціновувачів колекцій Docudays. Кіноклуб Docudays UA – партнер Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA і має унікальну можливість організовувати перегляди найкращих документальних проектів. Під час зустрічей активно розглядалися теми „євросирітства” та трудової міграції, обговорювалися проблеми інтернет-залежності та торгівлі людьми, піднімалися питання людей з інвалідністю. Формат клубу передбачає інтерактивне обговорення, комфортну атмосферу для спілкування, результатом якого є уміння аргументовано відстоювати власні позиції, і якісне документальне кіно стає матеріалом для таких обговорень. Під час обговорення фільму не тільки важливо поглибити розуміння цієї проблеми в контексті України, але й показати, як цю проблему можна вирішити. Так як кіноклубна діяльність передбачає правозахисну складову, то експертами під час обговорення були відомі юристи, правозахисники, правники, а саме – співробітники представництва Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, Територіального управління юстиції у Волинській області. Продовжували свою діяльність клуби: дебатний – „Інтелектуальна толока”, „Золоте покоління”, „Волинська бджілка”, „Клуб спортивного бриджу”, інтеграційна студія „Сонячні люди” (керівник – Вікторія Колодяжна). Упродовж більше, ніж 5 років, Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки – місце розгортання дебатного руху на Волині. Саме за сприяння громадської організації „Брейншторм” Волинським осередком ГО „Федерація дебатів України” засновано дебатний клуб „Інтелектуальна толока”, який об’єднує молодих людей, яким не байдужі суспільні та політичні проблеми і власний інтелектуальний розвиток. Під час засідань клубу його учасники дискутують на актуальні теми, обігрують суспільні проблеми, моделюють політичні ситуації та обговорюють шляхи їх вирішення. У стінах бібліотеки відбулись: Англомовний Чемпіонат України з дебатів, всеукраїнський англомовний турнір „Lubart cup”, Чемпіонат України з дебатів, Всеукраїнські дебатні турніри: „Волинська толока” та літературний „Новорічний кубок”, два всеукраїнські етапи „Західноукраїнської дебатної ліги”, 6 міжрегіональних дебатних шкіл та близько 120 засідань дебатного клубу. Заходи проводилися в рамках проєкту „Місто різних – місто рівних”, що реалізовувався в співпраці з Міжнародною організацією з міграції. У співпраці з ВОГО Братство бджолярів землі Волинської „Ройовий стан” продовжував роботу клуб за інтересами „Волинська бджілка” (9 засідань). На засідання клубу запрошувалися відомі бджолярі нашого регіону, наукові працівники в галузі бджільництва та інші пасічники-любителі. Для його членів проведено прес-кліпінг „Здоров’я дарують вам бджоли”. З 2018 року діє „Клуб спортивного бриджу” (спільно з ГО „Луцьк. Спортивний бридж „Клуб спортивного бриджу”). Проводилися засідання (138), тренінги. Спортивний бридж – популярна інтелектуальна гра, єдина карткова гра, яку Міжнародний олімпійський комітет визнав видом спорту. Члени клубу беруть активну участь у різноманітних фестивалях, які проходять у різних містах України, так і за кордоном. Відбувалися засідання клубу шанувальників української літератури „Золоте покоління”, який діє в рамках проекту „Місто різних – місто рівних”. Щомісяця відбувалися засідання членів ГО „Волинська ветеранська спілка політв’язнів і репресованих”.
Вже тринадцятий рік поспіль розгорнула свою благодійну діяльність на Волині „Фабрика Святого Миколая”, локацією, для проведення якої вже п’ятий рік стає наша бібліотека. Метою благодійного проекту є збір коштів та подарунків (солодощів, іграшок, канцтоварів) для дітей із багатодітних, малозабезпечених родин, дітей і з сімей учасників збройного конфлікту на Сході України. У дні святкування свята Миколая учасники-волонтери відвідували школи-інтернати, будинки сімейного типу для вітання маленьких українців.
Протягом 2019 року у відділах бібліотеки було організовано 215 книжкових виставок (при плані – 202).До 110-річчя від дня народження Степана Бандери у Волинському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені Т.Г.Шевченка відбулася мистецька акція „Від забуття – до визнання”. Працівники бібліотеки організували книжкову тематичну експозицію, де були представлені документи та матеріали про видатну історичну постать. „Родзинкою” експозиції стали рідкісні та діаспорні видання з фондів бібліотеки. З нагоди 90-ї річниці створення ОУН у Волинській ДОУНБ імені Олени Пчілки організована книжкова виставка „ОУН. 90 років боротьби за Українську Самостійну Соборну Державу”. Основу книжкової виставки склали книги, документи та вибрані матеріали, рідкісні діаспорні видання про історію створення, становлення Організації Українських Націоналістів, провідників українського визвольного руху – Степана Бандери, Романа Шухевича, Ярослава Стецька, Євгена Коновальця та інших провідників ОУН, міністрів відновленої Української держави, які були відправлені в концтабори та розстріляні в ХХ столітті. 17-18 грудня для користувачів бібліотеки та представників громад було презентовано книжкову виставку „Український інститут книги – бібліотекам Волині”, на якій було подані 551 назва книжкової продукції, закупленої в рамках державної програми Міністерства культури України.
Виставкова діяльність відділу читальних залів представлена тематичними блоками „Правова свідомість і правова культура” (були підготовлені книжкові виставки та тематичні полиці „Європейські стандарти прав дитини в Україні: дотримання, захист” (1 червня – Міжнародний День захисту дітей), „Міжнародні стандарти прав людини та їх національна імплементація” (10 грудня – День прав людини), „Торгівля людьми – сучасний прояв рабства” (18 жовтня – Європейський день боротьби із торгівлею людьми) та ін. Цикл книжкових виставок „Історична правда” знайомив користувачів з важливими історичними подіями в житті держави („Крути – символ національної честі” (до Дня пам’яті Героїв Крут), „Україно, державо соборна, сонценосна колиско моя!” (до Дня Соборності України),„Історія гідності: Друга світова війна та втрати української нації” (до 80-ї річниці з початку Другої світової війни). Цикл виставок національно-патріотичного спрямування „Сила нескорених” яскраво доповнював низку заходів відповідної тематики: „Герої не вмирають. Просто йдуть з Майдану – в небо. В лицарі – зі смерті” (20 лютого – День Героїв Небесної Сотні), „Душу – Богу! Життя – Україні! Честь – для себе” (14 жовтня – День захисника України, День Українського козацтва). Цикл книжкових виставок „Здорова нація – здорове майбутнє” популяризував літературу щодо запобігання небезпечних захворювань: „Здоров’я людини – багатство нації” (7 квітня – Всесвітній день здоров’я), „Наркотичний лабіринт” (26 червня – Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотичними засобами та їхнім незаконним обігом), „Не дай СНІДу шанс” (1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДОМ). Книжкові виставки відділу наукової медичної літератури розкривали питання практичної охорони здоров’я, медичної науки, історії медицини нашої області, вшанування пам’яті видатних вчених медичної науки та охорони. Особливою увагою користувались книжкові виставки медичного характеру: „Головний мозок – найбільша загадка природи”, „Особливі діти” (синдром Дауна),„Зцілення словом” (День психолога), „Важкі будні медика” (День медичного працівника), „Найпопулярніші міфи про контрацепцію”, „Несолодке життя з цукровим діабетом”. У відділі міського абонементу експонувалися постійно діючі виставки: „Слово – то мудрості промінь, слово – то думка людська”, „Слово об’єднує Україну” та виставка новинок літератури „Сучасна література: імена, книги, відзнаки”. Організовано цикл книжкових виставок „Літературний календар”, присвячений ювілейним датам від дня народження українських письменників, зокрема „Юрій Мушкетик: „Література для мене – це життя” (до 90-річчя від дня народження українського письменника), „Магія слова Романа Іваничука” (до 90-річчя від дня народження українського письменника), „Жити без чернеток” (до 90-річчя від дня народження І.Світличного, українського письменника) та інші. Для популяризації краєзнавчих документів працівники відділу краєзнавчої роботи використовували виставку нових надходжень „Книги волинських видавництв”, яка рекламувала усі краєзнавчі документи, що надійшли останнім часом до бібліотеки за місцевим обов’язковим примірником та з інших джерел. Персональні виставки приурочувалися до ювілейних дат видатних діячів краю. Виставки до знаменних дат знайомили з документами, присвяченими краю: „Грані видавничої діяльності: книги волинських видавництв”, „Європа. Луцьк. 1429” (до 590-річчя від часу з’їзду монархів європейських країн у місті Луцьку), „Визволення Луцька: героїчні дні 1944-го!” (до 75-річчя від часу вигнання нацистських загарбників з міста Луцька), „Етнографія. Унікальні пам’ятки Волині” (до Всеукраїнського дня вишиванки), „Олена Пчілка – то є Україна!” (до 170-річчя від дня народження української письменниці, етнографа, фольклориста, громадської діячки), „Йосип Струцюк: феномен лучанина, якого шанує Україна!” (до 85-річчя від дня народження українського письменника, заслуженого діяча мистецтв України), „Я виорав поле, засіяв зерно, праці приклав багато…” (до роковин смерті вченого, історика, краєзнавця, патріота, поборника Незалежності України В. Рожка), „Під серцем, там, де на листочку м’яти!” (гербарії: історія і практика), „Дмитро Іващенко: з Україною в серці!” (до 100-річчявід дня народження волинського дисидента). У актовій залі ЗОШ № 7 було представлено книжкову виставку „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині – важливе джерело волинезнавства”. Організовувалися книжкові виставки до ювілейних і пам’ятних дат: з питань мистецтва: „Львівський імпресіоніст” (до 150-річчя від дня народження І.Труша, українського художника), „ЇЇ називали душею шістдесятництва” (до 90-річчя від дня народження Алли Горської, української художниці), „Його пісні поміж нас” (до 70-річчя від дня народження В. Івасюка, українського композитора), „Щедрість душі і таланту” (до 110-річчя від дня народження українського композитора А. Кос-Анатольського), „Свято шанувальників мистецтва Мельпомени”(Міжнародний день театру), „Комік німого кіно” (до 130-річчя від дня народження Чарлі Чапліна, американського актора), „З родини Тобілевичів” (до 160-річчя від дня народження П. Саксаганського, українського актора, режисера) та ін
Продовжувалася робота над розкриттям творчих здібностей та здобутків користувачів через організацію мистецьких виставок, презентацій видань. Було проведено презентацію подарованої книжкової колекції науковця, родом із Волині, зі світовим іменем Галини Стельмащук, доктора мистецтвознавства, професора, академіка Національної академії мистецтв України. З її особистої бібліотеки до фондів бібліотеки надійшло близько чотирьохсот видань, серед яких книги, брошури та журнали. У рамках проєкту „Мистецький салон” відбулося відкриття виставки картин „Мого вересня пристань” самодіяльної волинської художниці Світлани Луцюк, на якій було представлено близько 40 робіт різної тематики. Користувачі бібліотеки мали змогу відвідати виставку картин під назвою „Волинське лицарство”художниці Олени Зв'ягінцевої, яка вже неодноразово презентувала свої роботи у стінах бібліотеки. Напрям декоративно-ужиткового мистецтва України був представлений презентаціями вишиваних робіт лучанки Зінаїди Царук та Софії Галушук, яка тривалий час живе в Італії, однак не забуває свого волинського коріння. Перебуваючи за межами рідного краю, Софія Галушук звернулася до мистецтва вишивання голкою. Майстер-клас із виготовлення глиняних іграшок провів гончар Анатолієй Філозоф, який, крім гончарства, цікавиться філософією. Він – автор трьох книг із практичної філософії про розвиток людини. Напередодні Дня вишиванки відбулася аrt-зустріч із майстринею сучасної вишивки Тетяною Ведмедюк, яка презентувала роботи із серії „Домашні прикраси”. Колекція створена задля популяризації старовинних схем вишивки в сучасній обробці. На заході були продемонстровані сукні за мотивами вишивок, зібраними Оленою Пчілкою та Ольгою Косач-Кривинюк. У липні було відкрито виставку коміксів „Княгиня Ольга: хитра, свята і мудра. Мальована стрічка”. Всього в експозиції 21 картина. Усі вони написані жінками – членами творчого об’єднання „Мисткині”. Під час заходу проєкт „Княгиня Ольга” представила регіональний куратор Всеукраїнського проекту, викладач Володимир-Волинської дитячої художньої школи та педагогічного коледжу імені А.Ю. Кримського Тетяна Токарєва-Асмолкова. Вона – також автор заключного коміксу з зображенням онука Ольги Володимира, котрий утвердив християнство на Русі. Участь у заході взяли викладачі-історики – заступник декана факультету історії, політології та національної безпеки Східноєвропейського університету імені Лесі Українки, дослідник-краєзнавець Тетяна Яцечко-Блаженко та викладач цього ж вузу Іван Рудянин. Виставка фотоколажів історика Івана Кульнєва, який живе в Німеччині, „Радянський експеримент” викликав неабиякий інтерес у місцевої громади. Мета виставки – переосмислення радянського минулого, причин виникнення політичного режиму, його тривалості і краху. Презентація пересувної виставки „Невичерпне джерело”, присвяченої спадщині Олени Блаватської, філософа, письменниці відбулася в стінах книгозбірні. Ініціювали презентацію в Луцьку – Теософське товариство (м. Київ), громадська організація „Творчий турклуб „Ми”. У рамках святкування Всеукраїнського дня бібліотек було представлено виставку „Книжкова графіка Лесі Каспрук”. У творчому доробку Лесі Каспрук – макети оформлення книг, ліногравюри, екслібриси, позначені цікавим творчим вирішенням. Про мистецький спадок художниці розповіла кандидат історичних наук, заступник директора з наукової роботи Волинського краєзнавчого музею Євгенія Ковальчук. Враженнями від зустрічей з Лесею Павлівною поділилася колишня учениця Луцької дитячої художньої школи, нині –художник-реставратор Волинського краєзнавчого музею Леся Обухович. Відкриття персональної виставки художника-карикатуриста, члена Національної спілки журналістів України, Асоціації карикатуристів Віктора Голуба відбулося за ініціативи письменника, члена НСП України Миколи Мартинюка. У художній виставці взяли участь і виступили луцькі художники Володимир Камінський, Микола Волошин. До обговорення долучилися Геннадій Сарапін, голова обласного відділення Українського фонду культури, керівник книготорговельної мережі „Руніка” Руслана Лазарєва. Багатолюдним було відкриття виставки майстра карикатурного жанру Олега Гуцола, який проживає в м.Борисов (Білорусь). З 1987 року Олег Гуцол плідно співпрацював з редакцією надзвичайно популярного українського сатиричного журналу „Перець”. Працівники відділу зберігання основного фонду організували ретровиставку „Карикатури Олега Гуцола на сторінках журналу „Перець”. Під час відкриття виставки виступили Микола Мартинюк, член Національної спілки письменників України, ініціатор серії виставок видатних карикатуристів у бібліотеці; колеги-майстри карикатурного жанру Павло Шуляк (м.Рівне), Юрій Опекан (смт.Іваничі Волинської області), Віктор Голуб (м.Здолбунів), Руслана Лазарєва, керівник мережі книгарень „Руніка” у Луцьку, Володимир Букало, користувач бібліотеки, Василь Федчук, заслужений журналіст України.
Робота бібліотеки знаходила відображення в новинах обласного радіо, телебаченні та на сторінках електронних видань, популяризувалася на сторінках всеукраїнських і обласних друкованих виданнях. Правоосвітня діяльність бібліотеки активно відображалася на сторінках та сайтах партнерських організацій Головного територіального управління юстиції у Волинській області, Регіонального центру з безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області, на офіційній сторінці Уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Інформація про заходи бібліотеки розміщувалася на блогах відділів бібліотеки, WEB-сайті бібліотеки, на сторінці бібліотеки у соціальній мережі (facebook.com). Стаття директора бібліотеки Л.Стасюк про В.Чебліна, багаторічного директора Луцького культурно-освітнього училища „Лідер і вихователь” опублікована у книзі А. Антонюка „Життя – як пісня : визначні постаті Волині”. 29 листопада Людмила Антонівна побувала в прямому ефірі телеканалу „АВЕРС”. В ході розмови обговорювалося питання перспектив розвитку бібліотечної галузі Волині в ракурсі завдань, поставлених під час виїзного засідання комітету Верховної Ради з питань інформаційної політики та духовності. Брала участь у зйомках документального фільму про Івана Корсака (12 канал).
Організовано 50 екскурсій для студентів СНУ ім.Лесі Українки, Волинського коледжу культури і мистецтв ім. І.Стравінського, Луцького педагогічного коледжу, Луцького базового медичного коледжу, Волинського коледжу Національного університету харчових технологій, Волинського військового ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою, для учнів НВК 31,9,11,14,22, ЗОШ І-ІІІ ст. сіл Воютин, Мстишин Луцького району, для медичних та педагогічних працівників області, працівників культури та ін. До урочистостей з нагоди Всеукраїнського дня бібліотек 2019 року підготовлено відеоматеріали: „Бібліотека відкрита для всіх”, „Працюємо задля інтересів громади”. Також було розроблено 2 банери „Наші партнери”, „Бібліотека – це…”.
Наукова діяльність
25–26 червня відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція „Олена Пчілка, Леся Українка і родина Косачів в історії української та світової культури”, присвячена 170-річчю від дня народження української письменниці, етнографа, фольклориста, громадської діячки, матері Лесі Українки Олени Пчілки та 70-річчю з часу створення Колодяжненського літературно-меморіального музею Лесі Українки. Організатори конференції – Волинська обласна рада, управління культури, з питань релігій та національностей Волинської облдержадміністрації, Волинський краєзнавчий музей та Волинська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені Олени Пчілки. Конференція проведена в рамках Регіональної програми розвитку культури, мистецтва та охорони культурної спадщини в області на 2016–2020 роки. Перший день конференції проходив у Волинській державній обласній універсальній науковій бібліотеці імені Олени Пчілки. Було видано науковий збірник матеріалів конференції, до якого включено повідомлення працівників бібліотеки, а саме: Л.Стасюк „Волинська обласна організація Української бібліотечної асоціації і спорудження пам’ятника Олені Пчілці у Луцьку”, Л.Стасюк „Науково-практична конференція „Олена Пчілки і Волинь” (29–30 червня 1999 року) крізь призму часу”, Є.Євтушок „Емілія Ксендзук – бібліограф-упорядник видань про родину Косачів”, Н.Рибачук „Олена Пчілка у віртуальному інформаційному просторі”, Н.Пилипюк „Соціокультурна діяльність Волинської ДОУНБ ім.Олени Пчілки, спрямована на популяризацію життя і творчості родини Косачів-Драгоманових”, А.Понагайба „Віртуальна бібліотечна виставка в контексті популяризації творчості Олени Пчілки для дистантного користувача”. Директор бібліотеки Л.Стасюк – учасник VІ Всеукраїнської наукової конференції „Волинський музей: історія і сучасність”, присвяченої 90-річчю Волинського краєзнавчого музею. Тема її виступу „Співпраця Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки і Волинського краєзнавчого музею”. Заступник директора з наукової роботи Є.Євтушок та завідувач відділу краєзнавчої роботи А.Понагайба були учасниками науково-практичної конференції „Волиняни у боротьбі за утвердження української державності в ХХ столітті”, яка відбулася у Луцькому педагогічному коледжі. А.Понагайба презентувала книжкову виставку під час обласної науково-практичної учнівської конференції „Волинь і волиняни в історії та культурі України”, яка відбулася 28 листопада на базі бібліотеки імені Олени Пчілки. Завідувач відділу краєзнавчої роботи взяла участь у науковому дослідженні на тему: „Сучасна організаційна структура і кадрове забезпечення краєзнавчої діяльності у бібліотеках України”, яке проводила Національна історична бібліотека України. За підсумками дослідження визначено сучасні тенденції в організації краєзнавчої діяльності регіональних бібліотек, розкрито проблеми, що потребують термінового вирішення та шляхи оптимізації краєзнавчої роботи в контексті інноваційного розвитку бібліотек. Працівниками відділу міського абонементу проведено регіональне соціологічне дослідження „Сучасна бібліотека: користувач, ресурси, послуги”.
Провідний бібліотекар відділу краєзнавчої роботи відділу Наталія Хомяк співпрацювала з Міжнародним об’єднанням „Волинське братство”Полтавського обласного осередку, виконуючи бібліографічні довідки з електронною розсилкою, та з Могилев-Подільським краєзнавчим музеєм Хмельницької області та його директором Валерієм Войтовичем.
Бібліотека – науково-методичний центр
Працівники бібліотеки взяли участь у підготовці питання на розгляд колегії управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації „Про підсумки роботи закладів культури і мистецтва області у 2018 році та завдання щодо розвитку галузі в 2019 році”. Підготовлено інформацію про роботу бібліотек ОТГ області та для збірника „Основні показники діяльності закладів культури, мистецтва у Волинській області за 2018 рік”. Протягом звітного року управлінню культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації надавалися інформації про діяльність бібліотечних установ області з реалізації Стратегії подолання бідності, про наявність у фондах літератури мовами національних меншин, про участь бібліотек області у Всеукраїнській акції „Бібліотека українського воїна”, про показники діяльності бібліотечних закладів (на виконання листа Міністерства культури України від 08.01.2019. № 29/9/15-19, про розподіл книжкової продукції, придбаної в 2018 р. за програмою поповнення бібліотечних фондів між публічними бібліотеками Волинської області згідно запропонованої форми, про бібліотечні заклади за І півріччя 2019 р. (на виконання листа Міністерства культури України від 17.07.2019 №1017/33/15-19: дані щодо діючої мережі бібліотечних закладів (в т.ч. у сільській місцевості); інформацію про чисельність працюючих; інформацію про бібліотечні фонди; кількість комп’ютерів з доступом до мережі Інтернет; про проведення інвентаризації та оцінки якісного стану мережі бібліотечних закладів (на виконання листа Міністерства культури України від 22.05.2019 №355-р, про моделювання базової мережі бібліотечних закладів області (на виконання резолюції т.в.о. голови облдержадміністрації О.Киричука від 11.11.2019 №9377/32/1-19) та ін. З метою впровадження політики модернізації наявної інфраструктури для надання культурних послуг проведено моніторинг базової мережі бібліотечних закладів області. Розроблено карту проектної мережі бібліотечних закладів Волинської області відповідно до Державних соціальних нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні. Здійснювався моніторинг стану забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією. Працівники науково-методичного відділу приймали річні статистичні звіти бібліотек області за формами 6-нк, 80-а-рвк, на підставі узагальнених даних підготовлено зведені форми для Міністерства культури України та обласного управління статистики, Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого. Здійснено аналіз звітів бібліотек області у ЕСМаР – електронній системі моніторингу базової мережі публічних бібліотек України. Внесено зміни у реєстр електронної системи звітності про бібліотеки ОТГ. Протягом року проводився моніторинг діяльності Піар-клубу бібліотек ОТГ Волині.
Організовувалися виїзди з метою підготовки тренінгу директорів ЦБС та директорів публічних бібліотек ОТГ у Любомльську публічну бібліотеку, тренінгу з питань реформування системи бібліотечних послуг – Жидичинську публічну бібліотеку та бібліотеку с.Кульчин Ківерцівського району.
З метою вдосконалення фахової майстерності бібліотечних працівників Волині, поширення кращого досвіду роботи спільно з Волинським відокремленим підрозділом установи „Центр розвитку місцевого самоврядування” проведено обласний навчальний семінар-практикум директорів районних, міських централізованих бібліотечних систем, Любомльської централізованої системи публічно-шкільних бібліотек та завідувача Володимир-Волинської міської бібліотеки для дорослих на тему: „Участь бібліотек у реалізації ініціатив у сфері культури” (на базі Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки та бібліотек Княгининівської об’єднаної територіальної громади Луцького району). Для методистів центральних районних (міських) бібліотек та провідних спеціалістів відділу культури і туризму Любомльської, відділу культури Любешівської райдержадміністрацій відбувся тренінг на тему „Спілкуємося... Вчимося... Впроваджуємо...”. Головним акцентом тренінгу стали практичні заняття з внесення змін в електронну звітність бібліотек (ЕСМаР). З метою запозичення досвіду трансформації системи бібліотечного обслуговування в нових умовах дляпредставників головних бібліотек об’єднаних територіальних громад Волині, на базі центральної бібліотеки Прилісненської сільської ради Маневицького району проведено 2 тренінги з питань реформування системи бібліотечнихпослуг в умовах об’єднаних територіальних громад. 11-12 липня спільно з Громадською організацією „Волинськеобласне відділення Української бібліотечної асоціації” на базі Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки, Голобської об’єднаної територіальної громади та Ковельської центральної районної бібліотеки відбулося ІV заняття школи молодого бібліотекаря „Професіоналізм + креативність = сучасний бібліотекар”. Для працівників бібліотек ОТГ 11-12 грудня проведено 2 тренінги „Форми державної статистичної звітності бібліотечних закладів. Бібліотеки ОТГ в ЕСМаР”. Серед проведених у тренінговому центрі тренінгів для бібліотекарів – тренінги з вдосконалення навичок роботи в програмах Power Point (14 осіб), Microsoft Publisher (9 осіб) та виготовлення рекламної продукції в бібліотеці силами бібліотекарів, розміщення її в ЗМІ та соціальних мережах інтернету (12 осіб), популяризації книг в соціальних мережах (13 осіб), електронний курс „Орієнтація на клієнта” (8 осіб) та інші. У звітному періоді продовжували використовуватися нові форми професійного спілкування, до яких долучалися бібліотекарі – через програму Skype, Lync. Для бібліотечних працівників області були проведені вебінари на тему: „Бібліотека в системі електронних послуг користувачам” (консультація входила до програми семінару, що відбувався у Нововолинську і був присвячений розвитку бібліотек міста в сучасних умовах (березень – 22 особи), „Маркетинг у бібліотеці” (березень – 9 бібліотек), „Бібліотечні послуги: визначення пріоритетів” (грудень – 12 бібліотек). Варте уваги також навчання на тему „Створення аудіокниг з подальшим конвертуванням у формат DAISY для людей з порушенням зору”. Проведене воно тренерами Світланою Ясновець та Петром Поліщуком – працівниками Рівненської обласної наукової бібліотеки – з метою ознайомлення бібліотечних працівників із дейзі-форматом книг та його перевагами, технічними і програмними засобами їх створення (червень - 13 осіб). Серед форм навчання бібліотекарів популярним залишилося дистанційне навчання бібліотечних фахівців області за темами: „Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці” (10 осіб), „Інноваційні зміни в бібліотеках на основі проектного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек” (10 осіб), навчання за тематичними електронними курсами, розробленими програмою „Бібліоміст”, та ін. На базі бібліотеки тривав курс навчальних тренінгів для студентів Волинського коледжу культури і мистецтв імені І. Ф. Стравінського за програмою „Автоматизовані бібліотечні технології” для студентів І та ІІ курсу (50 тренінгів).Всього ж за звітний період в РТЦ проведено 102 тренінги, в т.ч. 30 – за участі інших організацій. У дні вільного доступу РТЦ відвідало 1370 користувачів, їм надано 697 консультацій.
В області тривав процес формування об'єднаних територіальних громад, а, отже, змінювалися умови функціонування закладів культури, зокрема й бібліотек. Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки продовжувала організовувати навчання для бібліотечних працівників ОТГ. З метою вивчення та застосування в практику роботи бібліотек об’єднаних територіальних громад області досвіду Любомльської об’єднаної територіальної громади щодо реформування бібліотечної галузі 28 травня на базі Любомльської публічної бібліотеки проведено тренінг із питань реформування системи бібліотечних послуг в умовах об’єднаних територіальних громад. У ньому взяли участь керівники 14 головних бібліотек об’єднаних територіальних громад та директори 10 централізованих бібліотечних систем. 23 жовтня відбувся тренінг з питань реформування системи бібліотечних послуг в умовах об’єднаних територіальних громад для керівників ОТГ, директорів та працівників публічних бібліотек окремих об’єднаних територіальних громад Волині. В навчанні взяли участь представники 17 об’єднаних територіальних громад області: провідні спеціалісти Гіркополонківської, Оваднівської, Павлівської, Старовижівської ОТГ; директори публічних бібліотек Велицької, Копачівської, Колодяжненської, Люблинецької, Прилісненської ОТГ та працівники бібліотек Війницької, Городищенської, Заборольської, Затурцівської, Колківської, Липинської, Привітненської, Торчинської ОТГ. Для підвищення ділової і фахової активності, просування інноваційного досвіду в практику бібліотечних працівників Волині, поширення кращих практик роботи протягом звітного року організовано практикум для новопризначених директорів публічних бібліотек Забродівської, Копачівської, Литовезької, Прилісненської, Сереховичівської ОТГ (3 квітня); тренінг „Проектна діяльність бібліотеки” для бібліотечних працівників 21 ОТГ області, проведений головою громадської організації „Інститут волонтерства та громадської співпраці” Юлією Євпак та членом ГО „Розвиток Волині” Іриною Колковською (9 квітня); тренінг із електронного урядування, учасниками якого були працівники гуманітарних відділів об’єднаних територіальних громад, бібліотек ОТГ та централізованих бібліотечних систем області (14 серпня). 19-20 червня спільно з Громадською організацією „Волинське обласне відділення Української бібліотечної асоціації” на базі бібліотеки імені Олени Пчілки, Маневицької центральної районної бібліотеки, бібліотеки для дітей Колківської ОТГ, бібліотеки-філії с.Велика Яблунька Маневицької районної ЦБС відбулося V заняття школи молодого бібліотекаря „Професіоналізм + креативність = сучасний бібліотекар”. 19 листопада відбувся обласний семінар-практикум бібліотекарів, відповідальних за методичну роботу, на тему „Функціонування бібліотеки у сучасних реаліях”. У роботі семінару взяли участь методисти центральних районних, міських бібліотек області та представники окремих об’єднаних територіальних громад (Вишнівської, Зарічанської, Зимнівської, Копачівської, Любешівської, Любомльської, Павлівської, Устилузької). Актуальним питанням для всіх бібліотек області залишається щорічна статистична звітність за формами № 6-НК „Звіт про діяльність державних, публічних бібліотек, централізованих бібліотечних систем (ЦБС), що віднесені до сфери управління Міністерства культури і туризму України”, № 80-а-рвк „Зведена звітність державних, публічних та інших бібліотек”, а також – за „Електронною системою моніторингу мережі публічних бібліотек України” (ЕСМаР). Відповідно 17 та 18 грудня на базі бібліотеки для працівників публічних бібліотек об’єднаних територіальних громад проведено 2 тренінги на тему: „Форми державної статистичної звітності бібліотечних закладів. Бібліотеки ОТГ в ЕСМаР”. До участі в навчанні були запрошені 2 групи представників публічних бібліотек об’єднаних територіальних громад, кожна – в складі 21 особи. У жовтні для бібліотекарів області працівниками львівського „Бібліоцентру” було презентовано автоматизовану бібліотечну інтеграційну систему Koha.
На базі бібліотеки тривав курс навчальних тренінгів для студентів Волинського коледжу культури і мистецтв імені І.Ф.Стравінського за програмою „Автоматизовані бібліотечні технології” для студентів І та ІІ курсу (40 тренінгів).
У стінах РТЦ в грудні відбулися безкоштовні лекції для користувачів та бібліотекарів „Ми та наші емоції: механізм та управління” (7 осіб), „Ефективне спілкування” (10 осіб), які провела бізнес-тренерка Людмила Мельник. Тренінги для вчителів „Вивчай та розрізняй: інфо-медійна грамотність” (3 тренінги – 44 особи) та для бібліотекарів „Мультимедійна грамотність” (15 осіб), провела Ірина Баран – керівник проєкту „Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні”, тренер, регіональний представник IREX у Волинській області. Для бібліотекарів проведено тренінги „Робота з таблицями в офісному пакеті Microsoft Оffice” (9 осіб), „Google Docs: організація спільної роботи” (10 осіб), „Електронні сервіси для користувачів комунальних послуг” (8 осіб), „Бібліотечні блоги. Бібліотека в соціальних мережах” (12 осіб), „Електронний каталог. Пошук інформації” (12 осіб), електронний курс „Орієнтація на клієнта” (10 осіб), „Робота з партнерами. Залучення коштів у розвиток установ” (10 осіб) та інші. Серед форм навчання бібліотекарів популярним залишилося дистанційне навчання бібліотекарів області за темами: „Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці” (10 осіб), „Інноваційні зміни в бібліотеках на основі проектного, кадрового менеджменту та ініціативної діяльності бібліотек” (10 осіб) та ін. Всього ж за звітний період в РТЦ проведено 130 тренінгів, в т.ч. 8 – за участі інших організацій. У звітному періоді продовжували використовуватися форми професійного спілкування, до яких долучалися бібліотекарі – через програму Skype, Lync. Для бібліотечних працівників області були проведені 3 вебінари на тему: „Медіа та інформаційна грамотність в сучасній бібліотеці” (38 учасн.), „Бібліотеки і реалізація Цілей сталого розвитку ООН до 2030 р.” (10 бібл. учасн.), „Реклама бібліотеки у соціальних мережах” (7 бібл. учасн.).
Інформаційне забезпечення галузі культури і мистецтва
Здійснювалося інформаційне обслуговування керівників і спеціалістів управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації. Щотижня проводився моніторинг друкованих ЗМІ на предмет наявності у них матеріалів критичного характеру про галузь культури і мистецтва, місцевих органів влади галузі. Щомісячно Інформцентру з питань культури та мистецтва Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого надсилалася інформація про події культурного життя області.
Видавнича діяльність бібліотеки
У звітному році бібліотекою у партнерстві з Волинським краєзнавчим музеєм підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2020 рік” та науковий збірник матеріалів Всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої 170-річчю від дня народження Олени Пчілки та 70-річчю з часу створення Колодяжненського літературно–меморіального музею Лесі Українки, „Олена Пчілка, Леся Українка і родина Косачів в історії української та світової культури”. На допомогу бібліотекам області розроблено методико-бібліографічні матеріали: „Європейський з’їзд монархів 1429 року в Луцьку крізь призму століть”, „Як скрипка на скрижалях часу” (до 50-річчя від дня народження Андрія Криштальського, українського письменника і видавця), „Щоб мить увіковічнити у слові” (до відзначення 65-річчя від дня народження Олега Потурая, українського письменника), „Пекуча правда історії” (до Дня пам’яті українських жертв окупаційних режимів на території Волинської області). Видано статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2018 рік”.
Менеджмент. Маркетинг
Проводилися виробничі наради колективу за підсумками роботи у 2018 році та І, ІІ, ІІІ кварталах 2019 року. На оперативних нарадах завідувачів відділів обговорювалися питання виконання планів роботи, вирішення поточних виробничих завдань, зміцнення трудової і виконавської дисципліни. У І півріччі 2019 року через невиділення бюджетних коштів бібліотека отримувала лише 30 назв періодичних видань краєзнавчої тематики. Після звернення до голови обласної ради (лист від 16.07.2019 №198/01-07) у липні бібліотеці надано 350 тис. грн на передплату придбання книг. Порушене директором і питання виділення коштів (578,9 тис. грн) на обладнання приміщення автоматичною пожежною сигналізацією, системою оповіщення про пожежу, управління евакуацією людей та устаткуванням передавання тривожних сповіщень (лист голові обласної ради від 04.12.2019 №340/01-07).
Господарське утримання бібліотеки
Постійно здійснювалося придбання канцтоварів, комплектуючих деталей для комп’ютерної техніки, ламп денного світла, мастики для приведення в належний стан підлоги приміщення бібліотеки. Використовувалися кошти на поточний ремонт ксероксів, заправку картриджів. Протягом опалювального сезону забезпечувалася робота модульної котельні. Проведено поточний ремонт даного об’єкта (9998,00 грн). Виготовлено проєктну документацію на роботи з обладнання приміщення автоматичною пожежною сигналізацією, системою оповіщення про пожежу, управління евакуацією людей та устаткування, передавання тривожних сповіщень (вартість – 508910 грн).
Директорка Людмила Стасюк