Діяльність
Звіт перед громадськістю про роботу Волинської державної
обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки
за 2022 рік
2022 рік став часом непередбачуваних викликів та прийняття швидких рішень. Війна в Україні перекреслила багато наших планів. Проте наша установа продовжувала працювати в цей непростий час, хоча більшість працівників перебувала у вимушеному простої. Бібліотека в період інноваційних інформаційних технологічних викликів, відключень світла та численних повітряних тривог впевнено доводила свою гнучкість, сталість та життєздатність, трансформуючи свою діяльність на культурному фронті та займаючись волонтерською діяльністю. В реаліях війни наша бібліотека не тільки розвивала інформаційно-консультативну діяльність з правових, соціальних, психологічних питань, питань охорони здоров’я, домедичної допомоги, а й разом з партнерськими організаціями ініціювала проведення занять із розвитку творчого мислення, арт-терапії, відновлення емоційного та фізичного ресурсу, основи володіння зброєю. Системно проходили творчі заняття для користувачів (пізнавальні та розвиваючі ігри, майстер-класи, психологічні вправи для зниження тривожності, казкотерапія і йога, пластилінова анімація, заняття з робототехніки). Бібліотека стала місцем безпеки, територією психологічного комфорту, де кожен міг отримати правову, консультативну допомогу. Працівники книгозбірні активно долучалися до плетіння сіток для військових. Колектив відділу наукової медичної літератури працювали волонтерами в Луцькому міському товаристві Червоного Хреста.
У 2022 році бібліотека продовжувала позиціонувати себе як відкритий простір для освіти, навчання, дозвілля, комунікації громади міста та області. Соціокультурна діяльність книгозбірні була спрямована на розвиток читання, літературної компетенції, читацької активності та підвищення обізнаності громади, влади, суспільства про цінність та потенціал бібліотек. Продовжувалась робота з налагодження партнерств з активним громадським сектором Волині у різноманітних сферах – навчальних, дозвіллєвих, культурно-мистецьких, правоосвітніх, спортивних, рекреаційних, соціальних.
Численні літературно-мистецькі заходи спрямовувалися на популяризацію української та світової літератури і культури. Було оголошено про початок ХІ обласного літературного конкурсу „Неповторність”. Бібліотека активно долучалася до втілення соціальних проєктів.
Доступними для зацікавлених осіб були інформаційно-бібліографічні послуги через службу „Віртуальна довідка”, електронний каталог, електронну пошту. До послуг користувачів була також інформація про діяльність книгозбірні, розміщена на власних веб ресурсах: сайті, блогах відділів, сторінках бібліотеки і бібліотекарів у соціальній мережі „Фейсбук”. Повідомлення про діяльність бібліотеки публікувалися також на сторінці управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації сайту Волинської обласної державної адміністрації. Забезпечувалася реклама ресурсів і послуг, основних заходів бібліотеки.
У звітному році бібліотекою у партнерстві з Волинським краєзнавчим музеєм підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2023 рік”. На допомогу бібліотекам області підготовлено та видано статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2021 рік” та методичні матеріали за результати маркетингової розвідки „Вебресурси бібліотек Волині. 2021 рік”. Досвід роботи бібліотечних установ Волині відобразився в методичних матеріалах „Бібліотеки Волині в світі інновацій” та „Бібліотеки Волині в період війни”.
Розвиток та збереження ресурсів бібліотеки
Значна увага надавалася формуванню бібліотечного фонду, його належному збереженню, розкриттю та використанню. У 2022 р. надійшло 1609 прим. документів, вибуло 27416 прим. На 01.01.2023 р. бібліотечний фонд становить 765248 прим., з них книг – 540167 прим.
Проблемним було у звітному році питання передплати періодичних видань. У І півріччі бібліотека отримувала 93 назви періодичних видань, передплачених за бюджетні кошти, а так як на ІІ півріччя грошей з бюджету не було виділено, то за кошти спонсорів було передплачено 6 назв місцевих видань.
Між бібліотеками області розподілено 195 прим. книг (195 назв), які надійшли від державної установи „Український інститут книги” на допомогу в роботі з внутрішньо переміщеними особами. 1200 прим. (3 назви) книжкових видань, виданих в рамках Регіональної програми розвитку культури, мистецтва та охорони культурної спадщини в області на 2016-2021 р. Розподілено також 200 прим. (2 назви) літератури, подарованої авторами, видавництвами, благодійними фондами.
На основі системи автоматизації бібліотек ІРБІС здійснювалася наукова обробка документів. В електронний каталог книг внесено 731 запис на нові надходження документів. Усього база складає 41764 записів. Поповнювалися електронні бази даних: періодичних видань та статей із них; назв періодичних видань, передплачених бібліотеками м. Луцька; документів іноземними мовами; нот та аудіовізуальних матеріалів; „Краєзнавство”. Проводилася робота з організації карткових каталогів і картотек.
Робота із задоволення потреб користувачів у документах та інформації.
Проводилося бібліотечно-бібліографічне обслуговування користувачів відповідно до їх запитів і потреб. Надавалася індивідуальна і групова інформація, зокрема, здійснене видання поточних бібліографічних списків на теми: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Європейська інтеграція: крок за кроком”, „Об’єднані територіальні громади: аспекти розвитку” та інші (всього за 9 темами). Проведено 6 універсальних днів інформації. У відділі міського абонементу надаються послуги для користувачів із продовження терміну користування книгами on-line та замовлення (резервування) книг через електронну адресу.
При відділі читальних залів продовжував функціонувати Пункт доступу громадян до інформації органів державної влади, за допомогою якого користувачі мали можливість отримати вільний доступ до джерел правової інформації у друкованому, так і в електронному вигляді. Упродовж року дистанційно надавалися правові консультації працівниками органів державної влади та місцевого самоврядування, фахівцями в галузі права в режимі онлайн та офлайн ВПО та малозабезпеченим громадянам Волині в рамках Всеукраїнського проєкту зі створення дистанційної державно-громадської системи безоплатної правової допомоги.
Обслуговування користувачів в мережі Інтернет забезпечували Інтернет-центр та регіональний тренінговий центр. Упродовж року здійснювалося інформаційне обслуговування користувачів через мережу Інтернет відповідно до їх запитів. Задоволено 2421 тематичних запитів. Надавалися консультації новим користувачам та відвідувачам Інтернет-центру, користувачам Тренінг-центру в дні вільного відвідування.
На сайті бібліотеки опубліковані: електронні варіанти „Календаря знаменних і пам’ятних дат Волині” на 2022 рік, переліку знаменних дат і медичний календар на 2022 рік, поточного бібліографічного покажчика „Література про Волинську область”, поточних бібліографічних списків: „Соціальна політика. Соціальний захист в Україні”, „Європейська інтеграція: крок за кроком”, „Об’єднані територіальні громади: аспекти розвитку”, „Сімейна медицина”, „У зоні особливої уваги: коронавірус”, „На допомогу практикуючому педіатру”, „На допомогу практикуючому хірургу”, „Організація охорони здоров’я”. Внесено нову інформацію про видання бібліотеки упродовж звітного періоду, доповнено розділ „Нові надходження”. Щомісячно публікувалася інформація про план соціокультурних заходів в бібліотеці. Постійно відбувалося редагування та наповнення блогів відділів бібліотеки. Здійснювалося інформаційне наповнення сторінки бібліотеки у соціальній мережі Facebook.com. Через службу „Віртуальна довідка” надавалися послуги віртуальним користувачам, для яких опубліковано інформацію за їх запитами.
Продовжувалася робота в проєкті Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого ЕБ „Культура України”.
Упродовж року забезпечувалася активна робота структурного підрозділу відділу документів іноземними мовами – інформаційного центру „Вікно в Америку”. Тут проводилися екскурсії, презентації, підготовка до олімпіад, демонструвалися американські фільми, відбувалися й інші культурні заходи, які сприяли пізнанню культури США. У жовтні керівник ІЦ „Вікно в Америку” Олена Пишнюк взяла участь в онлайн-зустрічі з представниками Посольства США в Україні „Розуміння потреб та подальша робота WOA центрів”. При інформаційному центрі працював міжнародний онлайн-клуб спілкування англійською мовою з Семом Абрамсом, носієм англійської мови.
Центри європейської інформації в бібліотеках України – це інформаційні центри, створені для того, щоб надавати громадянам актуальну інформацію про ЄС, використовуючи як локальні, так і формуючи власні інформаційні ресурси, взаємодіяти з європейськими інституціями, співпрацювати з громадськими організаціями, що в своїй статутній діяльності підсилюють партнерство з громадським європейським сектором. Центр європейської інформації бібліотеки входить до Всеукраїнської мережі європейських центрів. У рамках відзначення днів Європи в Центрі відбулася дискусія на тему „Мультикультуралізм в ЄС, виклики 2021-2022 років”. У межах дискусії піднімалися теми мультикультуралізму в Європі, нюанси внутрішніх політик країн ЄС, специфіку української міграції з початком активної фази війни з 24-го лютого та відмінності в сприйнятті європейцями мігрантів з України та мігрантів з країн Близького Сходу (кількість яких за останні роки суттєво збільшилась). Відбувся фотоквест „Європа твоїми очима”. Завдання було креативним та незвичним – потрібно було знайти у Луцьку місця/людей/об'єкти/речі, які асоціюються з тими чи іншими європейськими країнами. Команди підійшли до завдання абсолютно по різному. Хтось акцентував увагу на цікавих маловідомих фактах, а інші – на фактах відомих; хтось фотографував чудову природу, пам'ятки архітектури, а інші учасники вирішили, що на кожному фото обов'язково мають бути люди: цікаві, креативні, неординарні люди Луцька. Для студентів Луцького фахового коледжу технологій, бізнесу і права ВНУ імені Лесі Українки, членів євроклубу проведено пізнавальну годину „Відкрий для себе Європу”. Учасники заходу взяли участь у євровікторині, ознайомилися з літературою про Європейський Союз та співробітництво України з Європейським Союзом. Працівники бібліотеки були учасниками онлайн зустрічі з представниками Мережі Центрів європейської інформації України до Дня Європи „Євробібліомайданчик: бібліотеки у системі забезпечення євроінтеграційних процесів”. Організатором дійства було Хмельницьке обласне відділення Української бібліотечної асоціації. Учасниками зустрічі були Хмельницька ОУНБ, Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки, Вінницька ОУНБ імені К. А. Тімірязєва, Чернівецька ОУНБ імені М. Івасюка, Миколаївська ОУНБ, Львівська ОУНБ та інші бібліотеки, а також бібліотеки територіальних громад Хмельницької області. Обговорили досягнення, цілі, про плани на майбутнє.
На базі книгозбірні продовжувала роботу аудіобібліотека для людей з вадами зору, організована спільно з громадською організацією інвалідів „Стимул”. Для цієї категорії користувачів представлена виставка книг шрифтом Брайля „Торкнутися слова”. Всього у фондах бібліотеки – 121 примірник книг для незрячих.
Соціокультурна діяльність бібліотеки
Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки – потужний дозвіллєвий, соціокультурний центр для жителів громади, головною функцією якого є промоція читання, організація неформального спілкування користувачів завдяки активнодіючим клубам, що функціонують при бібліотеці, репрезентація бібліотечних послуг та ресурсів. Книгозбірня є локацією для проведення навчальних семінарів, тренінгів, правоосвітніх заходів ініційованих як бібліотекою, так і організованих спільно з громадським сектором Волині та за підтримки партнерських організацій. У 2022 році було організовано та проведено 352 різноманітних за тематикою й форматом соціокультурних заходів – літературних вечорів, круглих столів, вечорів пам’яті, літературних, мистецьких, правових годин. Динамічна соціокультурна діяльність бібліотеки характеризується мультиформатністю заходів, локацій, багатоаспектністю подій, різножанровістю репрезентацій, поєднанні традиційних форм роботи та новітніх культурних практик.
Правопросвітня діяльність – один із пріорітетних напрямків роботи книгозбірні. Впродовж десяти років в бібліотеці діє дистанційна правова допомога для жителів віддалених громад, яка 2022 року трансформувала роботу відкриттям приймальні з надання безоплатної правової допомоги внутрішньо переміщеним особам та малозабезпеченим громадянам та підсилила свою діяльність колом нових партнерів. Ініціатором відкриття приймальні стала народний депутат України Ірина Констанкевич, що водночас є координатором колцентру при Координаційному центрі Волинської ОВА, котрий займається вирішенням проблем життєдіяльності та життєзабезпечення Волині на період воєнного стану. Керівником проєкту став регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Віталій Єлов. Приймальня здійснює прийом громадян у приміщенні тренінгового центру Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки щовівторка. У заході, щодо відкриття приймальні, взяли участь народний депутат України Ірина Констанкевич, голова бюджетної комісії Волинської обласної ради Орест Маховський, декан юридичного факультету Волинського національного університету імені Лесі Українки Антон Демчук, голова Ради адвокатів Волинської області Галина Руденко, директор Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Ольга Кудрицька. Правова допомога здійснювалася Колцентром Координаційного центру Волинської обласної військової адміністрації у співпраці з юридичною клінікою „Ad Astra” за підтримки регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Віталія Єлова, Ради адвокатів Волинської області, Луцького місцевого центру з надання вторинної безоплатної правової допомоги.
На відзначення Міжнародного дня пам'яті жертв Голокосту проведено правову годину за участі регіонального представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Любові Сітовської, регіонального координатора зі зв'язків з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України у Волинській області Віталія Єлова, заступниці голови Волинської обласної організації Українського товариства охорони пам'яток культури Іраїди Майданець, представника центру надання безоплатної правової допомоги Ірини Кушпетюк. У межах події Кіноклуб Docudays UA ініціював перегляд документальної стрічки Сергія Буковського „Назви ім’я своє”. Після перегляду стрічки відбулося спільне обговорення причин, обставин вчинення злочинів проти людства та шляхів запобігання та протидії дискримінації.
У партнерстві з Представництвом Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області було проведено низку круглих столів право освітньої тематики. Зокрема, з нагоди Міжнародного дня захисту дітей в бібліотеці відбулося засідання круглого столу. В засіданні взяли участь представники колцентру Координаційного центру Волинської обласної військової адміністрації, юридичного факультету Волинського національного університету імені Лесі Українки, управління дотримання прав людини Національної поліції у Волинській області. Учасники зустрічі обговорили виклики, що стоять перед Україною у сфері захисту прав дітей у зв'язку з повномасштабним вторгненням росії на територію України, ескалацією насильства та бойових дій. Про це наголошували під час засідання круглого столу його учасники: Віталій Єлов, регіональний координатор взаємодії та з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області; Анастасія Шишко, помічник народного депутата Ірини Констанкевич, начальник сектору ювенальної превенції ГУНП у Волинській області Інна Остапович. Засідання за круглим столом, присвячене 26-ій річниці прийняття Конституції України відбулося за участі народного депутата України Ірини Констанкевич, доктора юридичних наук, професора Волинського національного університету імені Лесі Українки Володимира Кравчука, начальника юридичного відділу Сергія Книша, декана юридичного факультету Волинського національного університету імені Лесі Українки Антона Демчука. В межах заходу експонувалася тематична книжкова виставка „Конституція України – правовий оберіг держави”. Подія відбулася за ініціативи Віталія Єлова – регіонального координатора взаємодії з громадськістю уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області. З нагоди річниці Загальної декларації прав людини проведено круглий стіл „Дотримання прав людини в період воєнного стану”. Зустріч відбулася за участі регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Віталія Єлова. В обговоренні цієї важливої теми взяли участь декан юридичного факультету ВНУ імені Лесі Українки Антон Демчук, директорка Луцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги у Волинській області Ольга Кудрицька, завідувачка сектору Луцького бюро правової допомоги Світлана Прус, начальниця відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення кваліфікації її надавачів Регіонального центру з надання БВПД у Волинській області Оксана Щесюк, представники благодійного фонду „Рокада” Волинь Ольга Хамініч та Катерина Румянцева, консультант ЮК „Ad Astra” Анастасія Маловець, т.в.о. директора Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки Наталія Граніч. Учасники круглого столу обговорили актуальні питання правового захисту населення в сучасних реаліях. Була представлена постійнодіюча тематична експозиція „Дотримання прав людини в період воєнного стану”, яка системно доповнювалася новими інформаційними матеріалами. Темою наступного круглого столу була тема протидії домашньому насильству. У заході взяли участь регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Волинській області Віталій Єлов, т.в.о. директора бібліотеки Наталія Граніч. Статистику звернень громадян до поліції щодо насильства в сім’ї надала старший інспектор з особливих доручень відділу Уповноважених з контролю за дотриманням прав людини в поліцейській діяльності (з дислокацією у Волинській області) Наталія Бартошук. Про діяльність та напрямки роботи з особами, які опинилися в кризовій ситуації та потребують соціально-психологічної підтримки, розповіли представники Волинського обласного центру соціально-психологічної допомоги Тетяна Склезь та Анастасія Хомяк. Піднімалися питання насильства під час воєнного стану, попередження та протидії домашнього, а також насильства, викликаного агресією росії щодо цивільного населення України. В межах заходу експонувалася тематична виставка „Зупинити насильство”.
Непересічною подією для громади міста було відкриття ХIХ Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA. В програмі відкриття фестивалю чільне місце посіли презентація фотовиставки Олександра Корнякова „Нескорений Херсон” за участі автора та команди із Медіаплатформи „Вгору”, а також перегляд та обговорення фільму Юлії Гонтарук „Фортеця Маріуполь. Орест”. Зустріч із волонтерами Мирославом Ватащуком (волонтерська ініціатива „Медіа-кава”) та Олександрою Лисак (ГО „Автомайдан Волині”) і розмову із запрошеними гостями про незламність і стійкість українців/українок у боротьбі за свободу і незалежність, модерувала комунікаційниця, акторка театру „Гармидер” Наталка Шепель.
Пріоритетним напрямком роботи бібліотеки є національно-патріотичне виховання – першочерговим як для держави так і для інших соціальних інституцій. Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки комплексно, системно й цілеспрямовано враховує цю важливу складову при підготовці і плануванні своєї діяльності, що включає готовність до виконання громадянського і конституційного обов’язку з захисту національних інтересів, цілісності, незалежності України, сприяння становленню її як правової, демократичної, соціальної держави. Цей напрям набуває особливого значення в період, коли країна знаходиться у стані війни, де молодь є безпосередніми учасниками суспільних процесів включеними у військові дії по захисту територіальної цілісності нашої держави.
Вже традиційно у стінах книгозбірні проходять урочисті заходи з вшановування тих, хто в 2014 році вийшов на Майдан Незалежності, щоб відстоювати європейський вибір та демократичні цінності нашого народу. Під час заходів ми згадуємо загиблих на Майдані та ініціюємо зустрічі з рідними загиблих. Під час уроку патріотичної свідомості „Небесна Сотня: час плине, пам’ять залишається” присутні почули зворушливі спогади рідних Івана Тарасюка, Василя Мойсея, Сергія Байдовського, які долучилися до зустрічі у бібліотеці. Урок пам’яті організований спільно зі студентами комунального закладу вищої освіти „Луцький педагогічний коледж” Волинської обласної ради. Свідченням незламності та стійкості українського народу стала участь бібліотекарів та читачів у флеш-мобі „Вишиванка – символ української ідентичності, запорука Перемоги” у Всесвітній день вишиванки. Краєзнавча година до Дня прийняття Акту проголошення незалежності України „Олександр Юрченко – волинянин, покликаний духом свободи” була присвячена непересічній особистості нашого краю, лідеру обласного Руху, патріоту, учаснику подій періоду проголошення незалежності України у 1991 році. Щемливими спогадами поділилися брат Віктор та мама Енна Юрченко. До розмови долучилися: завідувачка художнього музею міста Луцька, заслужений працівник культури України, мистецтвознавець Зоя Навроцька; багатолітній очільник Волинської крайової організації НРУ Володимир Банада; луцький художник, секретар першої координаційної ради Народного Руху Віталій Мельник; ветеран бібліотеки Галина Степанюк, науковий співробітник Волинського краєзнавчого музею Марія Філонюк. До Дня Гідності і Свободи, у партнерстві з Комунальним закладом вищої освіти „Луцький педагогічний коледж” Волинської обласної ради відбувся літературно-музичний перформанс „Україна, що змінила нас”. Поетичні твори декламували учасники клубу „Всесвіт” (керівник Анатолій Кравець). Музичні композиції звучали у виконанні учасників вокальної майстерні „Успіх” (керівниця Надія Павлюк). „З піснею до Перемоги” – таку назву мала літературно-музична композиція з нагоди дня Збройних Сил України. Перед присутніми виступили гурти „Теремчани” та „Морошки” (керівник Валентина Панченко) Теремнівського будинку культури (директор Андрій Повзун). До вшанування пам’яті вояків Української Повстанської Армії, нащадки яких сьогодні на передовій боронять Україну від російської агресії, у партнерстві з Обласним науково-методичним центром культури та громадською організацією „Волинське обласне товариство політичних в’язнів і репресованих” було проведено просвітницький захід „Не роззброєні”. Відбулася презентація книжкової виставки „Там, десь далеко на Волині, створилась армія УПА, щоби воскресла Україна”.
Протягом року відбулося ряд імпрез, присвячених окремим авторам, літературним творам, презентацій книг. Презентація книги Богдана Коломійчука „300 миль на схід” зібрала шанувальників творчості автора історико-авантюрних, історичних та детективних романів. Зустріч ініціювало „Видавництво Старого Лева” (м. Львів). Під час презентації було зазначено, що роман відкриває важливі моменти – поділ на свій-чужий, військові злочини та питання виживання в умовах війни. У партнерстві з управлінням туризму та промоцій міста було проведено презентацію нового роману сучасного українського письменника, лідера відомого гурту „Фіолет” Сергія Мартинюка („Колос”) „Король дощу”. Книгу критикині та письменниці Віри Агеєвої, яка побачила світ за пів року до повномасштабної війни „За лаштунками імперії” презентували у бібліотеці. Це збірка есеїв про українсько-російські культурні відносини. Актуальність теми засвідчили численні відвідувачі літературної події. Модерувала зустріч народна депутатка України, докторка філологічних наук Ірина Констанкевич. Презентація трьохтомної шахової енциклопедії Володимира Батури, педагога за освітою, аматора та ентузіаста з популяризації шахів зібрала в читальному залі бібліотеки представників Волинської шахової федерації, любителів та аматорів цього виду спорту. Серед відвідувачів події були Мирон Козак, член Національної спілки журналістів України, президент Волинської шахової федерації Андрій Ковальчук, дочка і син автора, які розповіли глядачам про життєвий, творчий, спортивний шлях знаного шахіста. Спільно з Волинською обласною організацією Національної спілки письменників України в актовій залі бібліотеки, яка слугує укриттям на час повітряних тривог, проведений літературний захід „Вірші з укриття”. Прозвучали поезії в авторському виконанні членів Національної спілки письменників України Наталії Шульської, Тетяни Бондар, Надії Гуменюк, Галини Яструбецької, Миколи Мартинюка, Елі Форманюк та очільниці творчого осередку письменників Волині Ольги Ляснюк. Попри відключення світла понад півсотні лучан прийшли у бібліотеку, аби послухати наживо двох поетів – Павла Коробчука та Олександра Шуміліна. Зустріч відбулася у форматі читання поезій та спілкування про творчість до і після повномасштабного вторгнення.
На відзначення 80-літнього ювілею заслуженого вчителя України, громадської діячки Олесі Григорівни Ковальчук мистецька вітальня бібліотеки зібрала щирих друзів, шанувальників її літературного таланту. У святі вшанування ювілярки взяли участь Петро Олешко, директор Волинського інституту післядипломної освіти, кандидат історичних наук; Василь Грановський, голова обкому профспілки працівників освіти і науки; Богдан Шиба, громадський діяч. Філологічний факультет Волинського державного університету імені Лесі Українки, який свого часу закінчила Олеся Григорівна, був представлений кандидатом філологічних наук Світланою Богдан та доктором філологічних наук, членом НСП України Галиною Яструбецькою. Привітав знану на Волині діячку, постійну авторку всеукраїнських видань „Слово „Просвіти”, „Літературна Україна” Андрій Бондарчук, народний депутат Верховної Ради України першого демократичного скликання. До вітань долучилися Дмитро Головенко, видавець, заслужений працівник культури України; Людмила Стасюк, директорка Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки; Ніна Фурдило, режисерка обласного науково-методичного центру культури Волині; Леся Обухович, реставратор Волинського краєзнавчого музею.
У стінах бібліотеки було проведено низку заходів історичної тематики. На відзначення Дня Соборності України відбулася історична година „День Соборності в історичній пам’яті народу”. Під час заходу відвідувачам були представлені дарунки діячів української діаспори – волинян у вигляді колекцій Прокопа Наумчука, Якова Зозулі, Михайла Гереця. Чільне місце серед діаспорних видань посідає посібник „СНІП: деклямації на проголошення самостійності і соборності України” (Вінніпег, Канада, 1937). Поезії з цього збірника продекламували активістки Луцького територіального центру соціального обслуговування та їх керівник Оксана Крамар. У їх виконанні прозвучали поезії Павла Тичини, Богдана Лепкого, Спиридона Черкасенка, Богдана Бора. Члени Волинської ветеранської спілки політв’язнів і репресованих презентували книгу „Спогади нескорених”, основу якої складають спогади волинян, репресованих комуністичною владою. Валерій Семенюк, керівник ветеранської організації, означив у вступному слові основні віхи історії спілки. Почесними гостями, які привітали громадську організацію з виходом книги були: народний депутат України Ірина Констанкевич, очільниця волинського обласного редакційно-видавничого підприємства „Надстиря” Світлана Політило, депутат Волинської обласної ради Олександр Пирожик, директорка Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки Людмила Стасюк. Спонсором видання виступив Благодійний фонд Ігоря Палиці „Тільки разом”. Заступниця голови правління фонду Катерина Шкльода підкреслила подальші наміри благодійного фонду підтримувати ветеранську організацію в їхніх ініціативах. Емоційно звучали спогади тих людей, хто долучився до написання книги та на папері виклав власні переживання та історії своїх рідних. Це членкині – Галина Зеленко, упорядниця видання, та Олена Мандзюк. Одна із найповажніших членкинь спілки – Лідія Бондарук продекламувала власний вірш про Україну. Валентина Присяжнюк-Добровольська разом із 92-річним батьком Ананієм поділилася споминами про перебування родини на поселенні. Експонувалася виставка рукотворних робіт членів громадської організації. Це унікальні реліквії, що зберігається як безцінний скарб та є родинним оберегом для їхніх сімей. Також були представлені світлини з родинних архівів сімей репресованих та політв’язнів, які проілюстрували географію перебування ув’язнених, а також передали емоції та побут родинних свят, збереження звичаїв та традицій на поселеннях.
З нагоди Дня вшанування ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС відбувся вечір-пам’ять „Хіба Чорнобиль може хто забути”. У заході взяли участь: голова Волинської обласної організації „Союз інвалідів Чорнобиля Волині” Ростислав Кухтей, волинські ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС – Олександр Колб, Анатолій Носалюк, Володимир Харунь, Степан Ковальчук, Василь Шульгач, а також евакуйована з Прип’яті Марія Зав’ялова, які поділися своїми спогадами про гірку чашу чорнобильського лиха. На зустрічі з ліквідаторами були присутні викладачі та студенти Волинського фахового коледжу Національного університету харчових технологій та Волинського фахового коледжу культури і мистецтв імені Стравінського. В межах події експонувалася тематична виставка „Гірчить Чорнобиль крізь роки…”.
За участі перекладача Андрія Бондаря відбулася презентація книги-репоpтажу польського журналіста Войцеха Тохмана „Ти наче камінь їла”. Видання присвячене війні в Боснії та Герцеговині 1992-1995 років та дослідженню виникнення геноцидів.
Вже стало традицією у стінах бібліотеки до дня народження та до дня пам’яті Олени Пчілки (Ольги Петрівни Косач-Драгоманової), ім’я якої носить головна бібліотека краю, організовувати літературні імпрези і вшановувати пам’ять видатної письменниці, етнографа, фольклориста, громадської діячки. У день 173-ї річниці від дня народження патронеси в бібліотеці відбулася літературна година „Постать Олени Пчілки в творах волинських письменників”. З нагоди 92-х роковин від дня смерті Олени Пчілки проведено краєзнавчу годину „Олена Пчілка і Андроник Лазарчук: до історії творчих взаємин”. Вшанувати пам’ять Олени Пчілки зібралися поціновувачі творчості двох видатних особистостей. Творчі контакти художника Андроника Лазарчука з письменницею Оленою Пчілкою, які були важливою сторінкою в історії культурно-мистецького життя краю початку ХХ століття, були відображені на книжковій виставці „Олена Пчілка – то є Україна!”.
З нагоди 130-річчя від дня народження українського науковця-математика Михайла Кравчука відбувся вечір історичного портрету „Творець музики чисел”. Поезію Григорія Бевза, Василя Савчука декламували студенти-члени суспільно-політичного клубу „Всесвіт” Комунального закладу вищої освіти „Луцький педагогічний коледж”. Було розгорнуто книжкову виставку „Велет української математики”.
Державна політика у сфері національних спільнот сприяє розвитку етнічної, культурної, мовної та релігійної самобутності національних меншин, забезпечує утвердження в українському суспільстві норм міжетнічної толерантності і взаємної поваги,зміцнення загальнонаціональної єдності та забезпечення мультикультурності українського суспільства. Поважаючи культурне розмаїття та заохочуючи міжкультурний діалог з метою розвитку взаєморозуміння, взаємоповаги та співробітництва між усіма особами, які проживають у межах території громади, наша бібліотека системно ініціює проведення соціокультурних імпрез та заходів. Історична година „Герой польського й американського народів” присвячувалася 276-ій річниці від дня народження полководця, патріота, борця за свободу Польщі й Америки Тадеуша Костюшка. Захід відбувся у співпраці з Товариствм польської культури імені Тадеуша Костюшка в Луцьку і став ще одним кроком у поглибленні творчих зв’язків працівників бібліотеки та цієї польської спільноти. В історичній годині взяли участь і виступили голова Товариства польської культури імені Тадеуша Костюшка Ніна Поремська та аташе Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку Пьотр Урбанович. Спільно з Товариством польської культури імені Тадеуша Костюшка в Луцьку було відзначено державне свято польського народу – День Конституції, якій виповнилося 231 рік з часу прийняття. День Конституції у Польщі – одне з найбільших свят, що символізує національне єднання, незалежність та ствердження демократичних засад. Польща залишається для багатьох країн прикладом демократичних перетворень. Український народ в дні агресії, розв’язаної росією проти України, як ніколи, відчуває підтримку країни, через яку постачається зброя, гуманітарна допомога і пальне. У сусідній країні нині перебуває понад 2 млн. українців, які відчули тепло і розуміння польської землі. Із словами привітання з нагоди державного свята братнього народу звернулася до присутніх голова Товариства Ніна Поремська.
Свято рідної мови у бібліотеці відзначили члени національних товариств, яких в Луцьку понад 15, деякі з них мають глибоке коріння, що пов’язане з історичним розвитком нашого міста. Яскравим був виступ представника вірменської спільноти в Луцьку Ншана Антоняна. Білоруська поезія звучала у виконанні магістра культурології, організатора культурно-дозвільної діяльності Територіального центру соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Луцька Оксани Крамар. Польська культура була представлена Лілією Анцух, Іриною Косенко – членкинями Товариства польської культури ім. Тадеуша Костюшка та учнями школи з вивчення польської мови. Про діяльність іудейської релігійної громади Луцька розповіла Ханна Матусовська, а на завершення прочитала вірш відомої єврейської поетеси Рахель Блувштейн на івриті. Молодий ромський художник Сергій Юзепчук не тільки представив для огляду свої роботи, а й передав присутнім власні емоції та темперамент, харизму ромів через гру на гітарі. Через трагічну історію власного народу представник кримськотатарської спільноти Редван Зекірьяєв передав присутнім спорідненість української і кримськотатарської культур. Впродовж зустрічі лунали пісні та поетичне слово представників етнічних культур.
Презентація українського перекладу книги Анни Валентинович, Анни Башановської „Тінь майбутнього” (переклад – Валентини Романюк) відбулася за ініціативи громадської діячки, керівниці туристичного клубу „Ми” (м. Луцьк) Руслани Мельник. Видання датоване 1993 роком і побачило світ ще за життя авторки у видавництві „Альбатрос” (м.Гданськ, РП). Анна Валентинович, українка за походженням, яку називають „матір’ю польської Солідарності” упродовж життя боролася за дотримання прав людини у польському суспільстві. Фінансову підтримку у додрукуванні накладу надало Генеральне Консульство Республіки Польща в Луцьку через співпрацю з польським інститутом книги. Прес-аташе консульства Пьотр Урбанович передав книгозбірням Луцька 7 примірників видання.
Щороку проводяться заходи мистецької тематики. „Від пітьми – до світла, через боротьбу до перемоги” таку назву мала музична година присвячена життєвому і творчому шляху видатного німецького композитора і піаніста Людвіга ван Бетховена. Режисеркою та модераторкою дійства була викладачка, музикознавець, слухачка Волинського Акме-Університету Людмила Мережа. Відвідувачі заходу могли насолодитися живим виконанням фортепіанних творів Бетховена Аллою Родзь, концертмейстером Волинського національного університету імені Лесі Українки та учнями Людмили Мережі. З нагоди 150-річного ювілею визначної оперної співачки Соломії Крушельницької була організована зустріч із студентами факультету музичного мистецтва КЗВО „Луцький педагогічний коледж” на тему „Соломія Крушельницька – співачка світової слави”. Викладачі та студенти освітнього закладу мали унікальну можливість прослухати раритетну грамплатівку, випущену до 100-літнього ювілею С. Крушельницької, яка зберігається у фондах бібліотеки. В межах події було презентовано тематичну виставку „Неперевершена, єдина, неповторна” про життєвий і творчий шлях талановитої співачки.
Відділ літератури з питань мистецтва продовжував проєкт „Мистецький салон”, в рамках якого було організовано дві виставки. Відкриття благодійної виставки-продажі картин художника Володимира Яницького „Евакуйоване життя” з міста Курахове на Донеччині зібрало численну аудиторію – представників городищенської громади, волинян, з якими наш гість познайомився на блокпостах на Донеччині, діти з художньої студії „Барва”. Творчі роботи, які були написані після повномасштабного вторгнення, наповнені емоціями людей, які живуть у складний воєнний час та змальовують трагічні долі українців. Відвідувачів виставки вразила особистість митця, який маючи інвалідність по зору, транслював свою стійкість та незламність перед новими викликами. Відбулася презентація виставки робіт луцького художника, одного з засновників Народного Руху на Волині, секретаря координаційної ради Руху, очільника крайового „Меморіалу ім. Василя Стуса”, автора книги „Штрихи” Віталія Мельника. На виставці були представлені оригінальні орнаментальні інсталяції, а також дві картини – „Розп’яття”, створеної у 2014 році на тему війни на Донбасі та портрет Тараса Шевченка, який автор подарував бібліотеці.
Працівники бібліотеки активно взяли участь у флешмобі-читанні „Читаємо, мріємо, гуртуймося” українських поетичних і прозових творів, які співзвучні внутрішньому стану українців сьогодні та онлайн-флешмобі „Слово, моя ти єдиная зброє” (в межах благодійного марафону „Разом переможемо!”). Було проведено онлайн читання „День єдності України”, „З Днем незалежності, Україно”, „Казка про українську мову Зіновії Квіт”, „Святкуємо Миколая разом”; „Монолог від авторки” (онлайн розмова з Мілою Іванцовою).
Протягом 2022 року продовжувалася співпраця з Територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) м. Луцька. У рамках спільного проєкту „Школа здорового способу життя” було проведено 4 медичні години „Масаж для здоров’я та краси”, „Як не перевтомити мозок”, „Ожиріння – переїдання чи порушення обміну речовин”, „Рекреаційна психологія із елементами творчості”. Відвідувачі отримали змістовні відповіді на свої запитання від лікарів, присутніх на заходах. Кожен захід супроводжувався демонстрацією та переглядом літератури. Для людей похилого віку „Школа здорового способу життя” набула великого значення. Бібліотечне спілкування стало змістовним та безкоштовним дозвіллям для цієї категорії людей.
У 2022 році продовжували свою діяльність клуби при бібліотеці, такі як „Волинська бджілка”, дебатний клуб „Інтелектуальна толока”, „Золоте покоління”, „Спортивний бридж”, „Нумізмати Волині”, Кіноклуб Docudays UA.
Довготривалі партнерські стосунки єднають нашу бібліотеку з Волинським осередком ВМГО „Федерація дебатів України”. Наша бібліотека є майданчиком для проведення спільних ініціатив, платформою для плюралізму, таких як дебатні турніри, дискусії. Великий літературний дебатний турнір „Новорічний кубок 2022” зібрав дебатерів із різних міст України. За першість змагалося двадцять команд з Харкова, Києва, Львова, Луцька, Коломиї, Забороля, Жидичина. У такий складний час не припиняла, а й надалі розширювала свою діяльність дебатна ліга серед школярів. Дискусії, що відбувалися в стінах бібліотеки зібрали учасників понад 20 команд Луцької громади.
Кіноклуб Docudays UA продовжив діяльність в сфері захисту прав людини з переглядом документальних стрічок та дискусіями за участі правозахисників.
Неодноразово бібліотека була місцем проведення чемпіонатів та турнірів з шахів та шашок серед осіб в т.ч. і з інвалідністю, які були організовані ГО „Луцька міська шахово-шашкова федерація”, КЗ „Луцький міський центр фізичного здоров’я населення „Спорт для всіх”. Змагання проводилися як для дитячої так і для дорослої аудиторії. Учасники змагань також знайомилися із сервісами, послугами та фондами бібліотеки.
Невід’ємною складовою просування іміджевих позицій бібліотеки як дієвої соціокультурної платформи є виставкова діяльність. Кінцевим результатом виставкової діяльності є виставкова експозиція, її публічне демонстрування в бібліотечно-інформаційному просторі. Для просування промоції та навичок читання, інформування громадськості про визначні події, ювілейні дати, новинки літератури у відділі бібліотеки організовуються як постійнодіючі так і локальні тематичні експозиції. Протягом 2022 року у відділах бібліотеки було організовано 186 книжкових виставок.
Виставкова діяльність відділу читальних залів була представлена різноплановими напрямками та тематичними блоками. Блок „Правова свідомість і правова культура” презентував книжковий контент відділу до суспільно-значущих подій та правозахисних дат року: „Права дитини в контексті сучасних викликів” (1 червня – Міжнародний День захисту дітей), „Протидія торгівлі людьми як питання забезпечення людської безпеки” (18 жовтня – Європейський день боротьби із торгівлею людьми), „Конституція України – фундамент держави та прав людини” та ін. Експонувалася постійнодіюча виставка „Права людини в контексті суспільних викликів”, де користувачі мали змогу ознайомитися з основними документами та інформацією про шляхи протидії, запобігання та подолання наслідків насильства, а також з основними документами щодо захисту прав людини. Цикл книжкових виставок „Історична правда” знайомив користувачів з важливими історичними подіями в житті держави „Крути – перемога українського духу”, „Дзвони гіркої пам’яті” (до Дня пам’яті жертв голодоморів) та ін. Роль знакових особистостей в історичній долі України висвітлював розділ „Історичні постаті”. Тематика виставок була присвячена видатним постатям: „Іван Огієнко – яскрава постать української історії” (до 140-річчя від дня народження науковця, політичного, громадського і церковного діяча); „Велет української математики” (до 130-річчя від дня народження українського вченого, математика Михайла Кравчука) та ін. Тематичний блок „Сила нескорених” доповнював низку заходів національно-патріотичного спрямування: „Герої не вмирають. Просто йдуть з Майдану – в небо. В лицарі – зі смерті…”, „Навіки слава Україні, героям слава на віки” (14 жовтня – День захисника України, День Українського козацтва), „Добровольці – незламний дух нескореної нації” (14 березня – День українського добровольця); „Хрещення Київської Русі-України: тисячолітня спадщина” (до Дня української державності) та ін. Було розгорнуто постійнодіючу експозицію „Ми-українці, і ми непереможні!”. Цикл книжкових виставок „Здорова нація – здорове майбутнє” популяризував літературу щодо запобігання небезпечних захворювань. Під час публічної лекції-форуму „Шлях до незламності” (до 350-річчя від дня народження Пилипа Орлика) було презентовано книжкову виставку „Велич і значення Конституції Пилипа Орлика”. Для громад Волині було підготовлено тематичну експозицію „Майбутнє країни – за розвиток громад” в межах проєкту „Офіс впровадження цифрових рішень „Digital Volyn”. Значна частина книжкового контенту була представлена онлайн, у форматі віртуальних виставок. Новим напрямком популяризації читання і книги, з фокусом на тематичну складову, є підготовка озвучених презентацій виставок (відопрезентацій). Зокрема, „Молодь, яка вражає!” (до Дня молоді), „Майдан. Простір гідності, свободи і єднання”, тощо.
До відзначення Всеукраїнського дня працівників культури і майстрів народного мистецтва та Дня української писемності та мови працівники бібліотеки долучилися розгорнутою тематичною експозицією „Слово об’єднує Україну”, яка стала частиною вуличної акції зі збором коштів для ЗСУ, виступами фольклорних колективів. Книжкова виставка була представлена друкованими виданнями про українську мову та культуру, актуальними творами сучасної поезії та прози на тему російсько-української війни.
Для популяризації краєзнавчих документів працівники відділу краєзнавчої роботи використовували виставку нових надходжень „Книги волинських видавництв – новинки літератури”, яка рекламувала усі краєзнавчі документи, що надійшли останнім часом до бібліотеки за місцевим обов’язковим примірником та з інших джерел. Увазі користувачів запропоновано постійнодіючі виставки: „Волинь – моя маленька Батьківщина”, „Леся Українка і родина Косачів в українському і світовому часопросторі”, „Волинська кров на вівтарі свободи” (до дня вшанування пам’яті лучан, які загинули під час антитерористичної операції на Сході України), „Волинь: інвестиційний портрет краю”. Відвідувачам були запропоновані книжкові виставки краєзнавчої тематики: „Журналіст, історик, державник” (до 70-річчя від дня народження В.О. Ворона, українського журналіста, художнього керівника фестивалю „Стравінський і Україна”, організатора всеукраїнських фестивалів авторської пісні і співаної поезії „Оберіг”), „Гаряче та щире слово Євгена Хотимчука”, „Іван Корсак – патріот, письменник, громадянин”, „Феодосій Мандзюк – письменник, журналіст, краєзнавець”, „В країні блакитних дощів і осінніх соняхів” (до 60-річчя від дня народження А. Махонюка, українського письменника), „Моя зоря мене наздожене” (до дня народження Нати Граніч, української письменниці) та ін.
З метою оживити книжкову виставку, донести максимум інформації до користувача відділом краєзнавчої роботи у 2022 році був започаткований проєкт „Краєзнавча фіртка#бібліотечні подкасти”. Тут користувачі мають можливість прослухати розмову з відомими митцями, письменниками, блогерами, які є авторами представлених на книжковій виставці книг і, які розповідають свою улюблену літературну історію. У довоєнний період було проведено 3 подкасти, зокрема: „Визволення Луцька: героїчні дні 1944-го!” (про Луцьк у роки Другої світової війни розповів завідувач науково-експозиційного відділу новітньої історії Волині Волинського краєзнавчого музею, кандидат історичних наук Богдан Зек), „Становлення і розвиток науки і освіти на Волині в радянські часи” (відбулася розмова з Олександром Левенцем, доктором філософії в галузі історії, доцентом кафедри історії України та археології ВНУ імені Лесі Українки), „Вугільна промисловість у Волинській області в другій половині 40-х – на початку 90-х років ХХ століття” (гість зустрічі – Юрій Велінець, доктор філософії в галузі історії, краєзнавець, дослідник історії Прибужжя, дослідник історії міста Нововолинськ).
У відділі міського абонементу експонувалися постійно діючі виставки: „Слово об’єднує Україну”, „Сторінками нашої історії”, „Сучасна література: імена, книги, відзнаки”, „Український інститут книги – головній книгозбірні Волині”, „Нові надходження користувачам”. Увазі користувачів було запропоновано цикл книжкових виставок „Літературний календар”, присвячених ювілейним датам українських письменників: „Євген Гребінка – письменник, байкар, педагог, видавець” (до 210-річчя від дня народження), „Невмирущі зерна його правди” (до 140-річчя від дня народження А.Ю. Тесленка), „В байках і ліриці живе його душа” (до 195-річчя від дня народження Л. І. Глібова) та інші. Користувачам було запропоновано цикл онлайн-виставок, які були виставлені на сторінках блогу „Бібліотечна веселка” та сторінці фейсбуку „Абон-бджілки Олени Пчілки”: „Феномен Євгена Гуцала”, „Новинки української книги у відділі міського абонементу”, „День Соборності України”, „День пам’яті жертв Голокосту”, „Вічна тема кохання”, „Наша історія – наша сила і правда” та ін.
Щомісяця організовувалися книжкові виставки до ювілейних і пам’ятних дат: з питань образотворчого мистецтва: „Я не можу битися зброєю, але б’юся різцем і долотом” (з нагоди 70-річчя від дня загибелі українського художника Ніла Хасевича), „Слідами забутого художника” (до 355-річчя від дня народження українського художника Й. Кондзелевича) тощо, з питань музичної культури: „Композитор, основоположник української класичної музики” (до 180-річчя від дня народження українського композитора М. Лисенка), з питань мистецтва театру і кіно „Неперевершена, єдина, неповторна” (до 150-річчя від дня народження української оперної співачки С. Крушельницької), „Світло духовності і культури” (до Всеукраїнського дня працівників культури) та інші.
Книжкові виставки відділу виробничої літератури присвячувалися питанням енергозбереження, пожежної безпеки, аграрним питанням. Поповнювалися відповідною літературою і періодикою постійно діючі книжкові виставки „Енергозбереження як складова енергетичної безпеки України”, „Земля – національне багатство України”, „В країні медоносних бджіл”, „Цікаве в періодиці”, „Пожежна безпека та охорона праці” та новими експонатами виставка-інсталяція „Повернуті із забуття”.
З метою розкриття та популяризації фонду відділу документів іноземними мовами організовано ряд книжкових виставок. Зокрема: літературний калейдоскоп – „Книги-ювілярки 2022 року”, „Великою була його слава” (до 210-річчя від дня народження Чарльза Діккенса, англійського письменника), „Голодомор. Помста за свободу” (до 90-ї річниці Голодомору в Україні) та інші.
Пізнавальними для користувачів відділу наукової медичної літератури були постійно діючі виставки „Періодичні видання” та „Панорама нових надходжень”. З метою популяризації здорового способу життя були організовані виставки: „Що необхідно знати про рак”, „Артрит. Як позбутися запалення суглобів”, „Цукровий діабет: попередити і контролювати” та інші. Актуальними були виставки до професійних пам’ятних дат медичної галузі.
Низка тематичних експозицій була представлена в онлайн, у форматі тематичних віртуальних виставок.
Наукова діяльність
Директорка бібліотеки Людмила Стасюк була учасником VIII Міжнародної науково-практичної онлайн конференції „Актуальні проблеми сучасної освіти та науки в контексті євроінтеграційного поступу” (26 травня 2022 року). Організатори наукового заходу – Відкритий міжнародний університет розвитку людини „Україна”, Луцький інститут розвитку людини університету „Україна” за участі та підтримки Інституту литовської мови (м.Вільнюс Литовська Республіка) та Факультету гуманітаристики та освітнього менеджменту Клайпедського університету (м.Клайпеда Литовська Республіка). Тема повідомлення: „Механізм актуалізації бібліотечних фондів, у зв’язку із збройною агресією російської федерації проти України (від проєкту до остаточного варіанту рекомендацій Міністерства культури та інформаційної політики)”. Із повідомленням „Лауреати літературно-мистецької премії імені Олени Пчілки – волиняни за походженням” Людмила Стасюк була учасником VII Всеукраїнських педагогічних читань „Освіта та виховання в родині Косачів. Педагогічне краєзнавство: сучасні орієнтири сучасного освітнього процесу” (23-24 червня 2022 року). Захід відбувся на базі Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти. Співорганізатор проведення – Волинська обласна організація Національної спілки краєзнавців України. Т.в.о. директора Наталія Граніч була учасником Х міжвузівської науково-практичної конференції „Проблеми й перспективи розвитку інформаційної, бібліотечної та архівної справи” (грудень). Наталія Граніч долучалася до Всеукраїнського бібліотечного марафону „Бібліотека і війна: тримаємо стрій”, організованому у Всеукраїнський день бібліотек НБУ ім. Ярослава Мудрого з повідомленням „Волонтерська діяльність бібліотек Волинської області”. Дирекція бібліотеки була учасником засідання Ради з питань розвитку бібліотечної справи. Модератори онлайн-зустрічі – Лариса Петасюк, заступниця Міністра культури та інформаційної політики України, Євгенія Кравчук, народна депутатка України, заступниця голови Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики. Обговорювали проєкт Методичних рекомендацій з питань актуалізації бібліотечних фондів в умовах збройної агресії Російської Федерації. Долучалися до онлайн конференції за участі міністра культури та інформаційної політики України Олександра Ткаченка, публічної розмови щодо перейменування бібліотек України.
Брали участь у дослідженнях „Публічні бібліотеки України в умовах російської збройної агресії” (І-ІІІ етапи) та „Стан фондів публічних бібліотек України”, яке проводила Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого.
Бібліотека – науково-методичний центр
Протягом звітного року управлінню культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації надавалися інформації: про поповнення фондів бібліотек ТГ у 2021 році та планування на 2022 рік за кошти місцевого бюджету; про нестаціонарні форми бібліотечного обслуговування (бібліотечні пункти); перелік бібліотек Волині щодо отримання книжкової продукції в рамках реалізації Програми поповнення фондів публічних бібліотек – 2022; список публічних бібліотек, які мають статус юридичної особи; дані про інтернет-мережу; кількість ВПО в громадах області; щодо статусу публічних бібліотек області; щодо стану публічних бібліотек Волині (на УІК); перелік бібліотек області з доступом WI-FI; зміни щодо адресної частини ЕСМаР. У травні відбулося професійне спілкування „Методична вервечка” проведене науково-методичним відділом Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого. В заході взяли участь заступник директора з наукової роботи Євгенія Євтушок та завідувачка науково-методичного відділу Наталія Харчук. Здійснювався моніторинг стану забезпечення бібліотек області періодичними виданнями і книжковою продукцією. Працівники науково-методичного відділу приймали річні статистичні звіти бібліотек області за формами 6-нк, 80-а-рвк, на підставі узагальнених даних підготовлено зведені форми для Міністерства культури та інформаційної політики України та обласного управління статистики, Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого. Здійснено аналіз звітів бібліотек області у ЕСМаР – електронній системі моніторингу базової мережі публічних бібліотек України. Внесено зміни у реєстр електронної системи звітності та адресну частину бібліотек територіальних громад області.
Одним з важливих напрямків діяльності бібліотеки є створення власного віртуального ресурсу, який є основною складовою іміджу бібліотеки в інформаційному просторі. Тому з метою вивчення та узагальнення рівня організації власних вебресурсів бібліотечних установ області проведено маркетингову розвідку „Вебресурси бібліотек Волині. 2021 рік”, що дало можливість ознайомитися з сучасним станом представлення бібліотек Волині у всесвітній мережі Інтернет. Взято участь у Всеукраїнському дослідженні „Публічні бібліотеки України в умовах російської збройної агресії”, яку проводила Національна бібліотека України ім. Ярослава Мудрого в три етапи. Мета дослідження: отримання оперативної інформації про стан публічних бібліотек регіонів в умовах збройної агресії (втрати фондів, матеріально-технічна база, тощо).
Протягом року велася сторінка „Методисти Волині” в соціальній мережі Facebook, проводився моніторинг діяльності Піар-клубу бібліотек ОТГ Волині.
У звітному році Волинська ДОУНБ імені Олени Пчілки як обласний методичний центр застосовувала увесь комплекс організаційно-методичних заходів (як онлайн так і в офлайн форматі), які сприяють ефективному розвитку бібліотек області.
Ефективною комплексною формою підвищення професійного рівня бібліотечних працівників області залишаються семінари, під час яких бібліотечні працівники отримують теоретичні знання і методичні поради з актуальних тем із практичним ознайомленням. „Публічні бібліотеки Волині та їх діяльність під час воєнного стану” – під такою назвою відбувся обласний семінар керівників бібліотек територіальних громад. Відкрила та модерувала семінар т.в.о. директора Наталія Граніч. Темою її виступу стала волонтерська діяльність публічних бібліотек Волині. У роботі семінару взяла участь начальник управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації Ольга Чубара. У своєму виступі вона акцентувала увагу на нових викликах для закладів культури області під час воєнного стану та основних завданнях, що постають перед публічними бібліотеками Волинського регіону. Ольга Чубара в ході семінару дала вичерпні відповіді на запитання керівників бібліотек щодо організації фінансової діяльності установ під час війни. Важливим завданням для установ в сучасних умовах є актуалізація бібліотечних фондів. Про порядок вилучення та списання документів та практику Волинської ДОУНБ ім. Олени Пчілки з цього питання озвучила заступник директора з наукової роботи Євгенія Євтушок, наголосивши на дотриманні Рекомендації Міністерства культури та інформаційної політики України щодо актуалізації бібліотечних фондів у зв'язку зі збройною агресією російської федерації проти України. Заступник директора з питань інформатизації Наталія Рибачук проаналізувала сучасний стан вебресурсів бібліотек Волині (бібліотечні сайти, блоги, сторінки в соцмережах), вказавши на недоліки їх ведення та важливість наповнення якісним контентом. Наталія Харчук, завідувачка науково-методичного відділу, розглянула діяльність бібліотек Волині за результатами І та ІІ етапів Всеукраїнського дослідження „Публічні бібліотеки України в умовах російської збройної агресії”. Про комунікативні можливості бібліотек в роботі з молоддю у воєнний час розповіла завідувачка науково-методичного відділу Волинської обласної бібліотеки для юнацтва Зоя Корчинська. Другий блок семінару був присвячений обміну досвідом роботи бібліотек області „Бібліотеки Волині у вихорі війни: працюємо з вірою у перемогу”. Таким досвідом з колегами поділилися: Оксана Кардаш – завідувачка відділу дитячого та сімейного читання Волинської обласної бібліотеки для дітей; Марія Назаревич – директор КЗ „Луцька міська ЦБС”; Аліна Регешук – в. о. директора Нововолинської централізованої бібліотечної системи; Мелітина Поліщук – методист публічної бібліотеки Локачинської селищної ради; Галина Бакош – головний спеціаліст гуманітарного відділу Городищенсьої сільської ради; Валентина Балецька – директор публічно-шкільної бібліотеки Дубівської сільської ради.
У звітному році бібліотека імені Олени Пчілки спільно з відділом культури та молодіжної політики Боратинської сільської ради продовжила реалізацію проєкту „Якісні бібліотечні послуги – жителям Боратинської громади”. Мета проєкту: модернізація змісту діяльності бібліотечних установ для надання жителям Боратинської територіальної громади якісних бібліотечних послуг. З метою реалізації проєкту узгоджено напрямки роботи та план заходів, який включає заходи з підвищення фахового рівня працівників бібліотек, навчання їх сучасним знанням та навичкам, надання методичної та практичної допомоги. В рамках проєкту в тренінговому центрі бібліотеки проведено навчання бібліотекарів Боратинської громади на тему: „Етика електронного спілкування”.
У 2022 році продовжила свою роботу онлайн-школа професійної майстерності „Бібліо-профі”. Навчання організоване з 24 по 31 травня з метою підвищення фахового рівня спеціалістів територіальних громад, які відповідальні за роботу бібліотечних установ та не мають спеціальної бібліотечної освіти, методистів центрів культури та дозвілля, а також бібліотекарів-початківців. До навчання долучилося 16 представників територіальних громад області. Програма занять включала ознайомлення з основними напрямками бібліотечної діяльності. Зокрема, учасники школи дізналися про основні функції та варіанти організації мережі публічних бібліотек в громаді, установчі документи та нормативні-правові акти бібліотеки, планування та звітність, організацію соціокультурної діяльності, про облік, інвентаризацію та списання книжкового фонду, інформаційну та довідково-бібліографічну роботу. Комунікація з учасниками занять здійснювалася через Чат групи школи „БІБЛІО-ПРОФІ” Viber. В прямому етері спілкувалася завідувачка науково-методичного відділу Наталія Харчук. Учасники занять, які пройшли всі модулі навчання та виконали домашнє практичне завдання, отримали сертифікати.
Навчальні онлайн-практикуми – це ще один спосіб, яким методисти Волинської ДОУНБ імені Олени Пчілки готові ділитися зі своїми колегами професійною та корисною інформацією. Кожен бібліотечний працівник області отримує можливість брати участь в заходах по підвищенню фахового рівня на найактуальніші теми, які організовує науково-методичний відділ бібліотеки. У грудні для керівників бібліотек територіальних громад області проведено практикум на тему: „Державна статистична звітнісь бібліотечних закладів”. Захід відбувся в онлайн-форматі на платформі Google Meet, до участі в якому зареєструвалися 101 бібліотечний працівник. Відкрила практикум т.в.о. директора Волинської ДОУНБ ім. Олени Пчілки Наталія Граніч, яка наголосила на важливості статистичної звітності та на перевагах та зручності електронної звітності бібліотечних установ ЕСМаР. Продовжила розмову про особливості подання державної статистичної звітності 2022 року начальник відділу культури і мистецтв управління культури, з питань релігій та національностей облдержадміністрації Ольга Купровська. Завідувачка науково-методичного відділу Волинської ДОУНБ ім. Олени Пчілки Наталя Харчук розповіла про форми звітності бібліотечних закладів, а також про те, як бібліотеки Волині відображені в електронній звітності ЕСМаР та ознайомила про зміни мережі бібліотечний установ області у звітному 2022 році. Практичний блок практикуму був присвячений практичним порадам по заповненню бланків державної статистичної звітності №6-НК та №80-а-рвк та особливостям заповнення електронної звітності ЕСМаР. Здійснено аналіз типових помилок звітності 2021 року та розглянуто можливості їх виправлення у звітному 2022 році.
Для розширення та поглиблення професійних знань, просування інноваційного досвіду в практику роботи бібліотечних установ Волині, поширення кращого досвіду роботи протягом звітного року організовано та проведено ряд заходів в онлайн-форматі: методичний онлайн-порадник „Радимо! Пропонуємо! Рекомендуємо!” за темами: „Звітуємо у сервісі ЕСМаР: акценти якості”, „Актуалізація бібліотечних фондів”, „Планування та звітність бібліотеки”. Проведено вебінар на тему: „Планування роботи публічної бібліотеки”, в якому взяло участь 95 бібліотечних працівників області. Учасники заходу дізналися про різні види планів роботи бібліотеки, розглянули орієнтовну структуру річного плану роботи публічної бібліотеки, обговорили проблемні питання планування та реалізацію виконання планових завдань.
Науково-методичний відділ протягом звітного року працював з бібліотекарями дистанційно. Відеозв’язок підтримувався через безкоштовні мобільні додатки Facebook Messenger та Viber. Обговорювалися робочі питання, надавалися консультації та методичні рекомендації, розглядалися можливості участі в дистанційному онлайн-навчанні, вебінарах.
На базі бібліотеки тривав курс навчальних тренінгів для студентів Волинського коледжу культури і мистецтв імені І.Ф.Стравінського за програмою „Автоматизовані бібліотечні технології” для студентів ІІ курсу (5 тренінгів). Для бібліотекарів проведено тренінги: „Залучення фінансування з місцевих джерел”, „Етика електронного листування”, „Основи моніторингу та оцінки діяльності публічних бібліотек”, щосереди проходили навчання на платформі „Дія. Цифрова освіта” та інші. Для бібліотекарів області проводилося дистанційне навчання на тему: „Нова бібліотечна послуга: використання інформаційних технологій та Інтернету в бібліотеці”. Всього ж РТЦ став базою проведення 65 тренінгів. Упродовж року забезпечувався Skype зв’язок з бібліотеками області під час надання дистанційних правових консультацій жителям в рамках проєкту із забезпечення безоплатної правової допомоги, що впроваджувався обласною організацією спілки юристів України (35 консультацій, 232 особи).
Видавнича діяльність бібліотеки
У звітному році бібліотекою у партнерстві з Волинським краєзнавчим музеєм підготовлено і видано „Календар знаменних і пам’ятних дат Волині. 2023 рік”. На допомогу бібліотекам області підготовлено та видано статистичний збірник „Волинь бібліотечна в цифрах. 2021 рік” та методичні матеріали за результати маркетингової розвідки „Вебресурси бібліотек Волині. 2021 рік”. Досвід роботи бібліотечних установ Волині відобразився в методичних матеріалах „Бібліотеки Волині в світі інновацій” та „Бібліотеки Волині в період війни”.
Менеджмент. Маркетинг
Проводилися виробничі наради колективу за підсумками роботи у 2021 році та І, ІІ, ІІІ кварталах 2022 року. На оперативних нарадах завідувачів відділів обговорювалися питання виконання планів роботи, вирішення поточних виробничих завдань, зміцнення трудової і виконавської дисципліни.
Господарське утримання бібліотеки
Постійно здійснювалося придбання канцтоварів, комплектуючих деталей для комп’ютерної техніки, ламп денного світла, мастики для приведення в належний стан підлоги приміщення бібліотеки. Використовувалися кошти на поточний ремонт ксероксів, заправку картриджів. Протягом опалювального сезону забезпечувалася робота модульної котельні.
Т.в.о. директора Наталія ГРАНІЧ